הפטריוט האחרון. עבד אל קאדר.

" ואלו קורות חייו של עלי דוואבשה. / נולד בשנת 2014 מת בשנת 2015. /  חוץ מאבא ואמא, מילה הוא לא דיבר. / הלך לשום מקום, והוא במקום אחר. / גם במקום הזה ( בדומא) בקושי הוא היה. / לפי תמונת חדרו אפשר לשמוע את הכותל / גונח מעצם הכוויה". ("רשעה באב". שחר מריו מרדכי.)

IMG_2897

"כבר כמה חודשים שאני מפחד כמו שלא פחדתי מאז שהייתי ילד ב-1948, כשזרקתם אותנו מהחווה שלנו לטייבה. אני מכיר היטב את ההיסטוריה שלכם, היהודים, ובמיוחד את סימני השיגעון של ההתאבדויות התקופתיות שלכם, את ה"עלינו ועל אויבינו" ותמות נפשי עם פלישתים שלכם. ככה בדיוק זה נראה עכשו. כמו ערב התאבדות המונית שלכם". איש שיחי הוא גבר גבה קומה וכחוש ולו שפם עבות ואף שמי גדול וכובע טמבל ומראהו כחקלאי בן 74 מאזור השרון. הכי ישראלי, שמו איברהים עבד אל קאדר וילדותו עברה עליו בשפע של חוות משפחתו הענקית שישבה היכן שהיום נחים געש ושפיים ודודו היה קאסם עבד אל קאדר, ידיד היהודים שבחורף 1948 נרצח אחרי רצח טוביאנסקי, גם הוא ע"י אנשי ראש המודיעין איסר בארי. אחרי מציאת גופת הדוד ביערות הכרמל, הדיח ב.ג. את מפקד המודיעין שכונה איסר "הקטן".

"גורשנו מאדמתנו לטייבה ושנים סבלתי מפחדים וסיוטים ורק בגיל 13 החלו החיים להיות משמחים יותר ומאז חייתי טוב גם עם היהודים, ממורים נפלאים שהיו לי ועד כל חברי מהשמאל, מצפן כמו חיים הנגבי, והפנתרים השחורים שצמחו מדחיפת מצפן. והעמקתי בתרבות ובהסטוריה שלכם שרתקו אותי וקראתי הכל".ואכן  בכל השיחות המיקריות עימו בבתי קפה התגלה לי עבד אל קדר, איש של סיגריות ואלכוהול, כבן שיחה מרתק ובקיא מאד בהסטוריות שלנו. וגם מלא אמפטיה ודאגה כנה "ולמדתי שלכם, היהודים, יש שגעון תקופתי שממיט עליכם אסון גדול. ועכשו הסימנים הם כמו בסוף תקופת השופטים: התפראות של איש הישר בעיניו יעשה ובלי מלך וזה מטיל עלי דאגה ואימה. כי אני חרד לא פחות ממך לאבד את התרבות המיוחדת שנוצרה פה. את תל אביב שאני כה אוהב, את כל היופי, הצבע, הסובלנות והסוציאליזם שנוצרו פה". כך, באוגוסט 2015 החרוך מחום ומשנאה, עומד איברהים עבד על קדר כמו הישראלי האחרון, אזרח פלשתינאי עברי עם כובע טמבל ולוקל- פטריוטיות ומביט בחרדה אמיתית ביהודים הגופשטינים הצצים אחת לאלף שנים או פחות עם לפידים וממיטים אסון על ארץ שהוא כה אוהב לחיות בה. איתנו.

שוד במסדרון הצדק.

היה רגע השבוע, כשהחום היה כה עז והלחות כה גבוהה עד שהמדוזות צפו עד רחוב בן יהודה, והשיחה עם מזכירות בית משפט השלום בירושלים הגדישה את סאת התופת עד לשגעון. כזה שבא מהיתקלות בעוול ובקיר בירוקרטי שאתה ניצב מולו כדמות קפקאית. אם זו מערכת הצדק שניהל אהרון ברק, אבדנו. כי מה שיש שם, במגרש הרוסים בירושלים, זה מיבנה מימי הצאר, שירות והחזרת כספי האזרח מימי האמפריה העותומנית, ורק גביה מהירה ודיגיטלית. תוך שניה מכרטיס האשראי. כמו בסדום גם שם נתקלתי בכמה בני אדם שהם לבדם מצילים נפשך מהריסות ההגינות.

הכל החל כאשר נעצר התחקירן שלי נאדם עודה על כניסה לירושלים, המקום היחיד שבו הוא כאיש בית לחם ודהישה, יכול לפרנס משפחתו. מעוולות הכיבוש והאפרטהייד. שלמתי ערבות והפקדתי פקדון פעם ועוד פעם. בכל פעם בכרטיס אשראי שמיד מפחית מכיסך. גביה כהרף עין.   הודות לשופט הקשוב שמואל הרבסט שראה כי מערכת הבטחון אינה מאפשרת לנאשם אף להגיע למשפטו, שוחרר נאדם והשופט ההגון הורה להשיב לאלתר את כל הפקדונות של נאדם ושלי.כ- 4.5 אלפי ש"ח. נאדם הושלך עי שב"ס  לכיוון ביתו ויצא שרק אני יכול לטפל בעניני הפקדונות. תהיתי מה עולה בגורל משוחרר שאין לו חבר ישראלי? אבוד.

מבלי אישור כניסה לישראל הוא צריך איכשהוא לקבל את הטפסים ולבקש מעורך דינו לטפל בזה ויוצא שכרו בהפסדו כי העו"ד יגבה ממנו לא אחת, כך עפ התחקירן שלי, סכום כגודל הפקדון. במקרה הזה התנדב העו"ד מן הסניגוריה הציבורית לטפל בניירת. שלחתי לו פרטי בנק וצילום צק ות"ז ופרטי הפקדון ודבר לא קרה. שכח. הזכרתי לו ושלח באיחור. התברר כי אפשר רק בפקס. אין מייל במערכת בתי המשפט במאה ה21. התצלומים יצאו שחורים בפקס ונפסלו. הכל נשלח לפקס מרכז מידע מסתורי שהפקידה שם אמרה לי שאין לו טלפון. שלח וקווה לטוב!

משך כחודש עברו טלפונים מפה לשם. נשלחו פקסים ומיילים. נופר ממזכירות בית המשפט טלפנה אלי שאשלח שוב. שלחתי. אחרי כמה ימים הודיעה לי שלא הגיע דבר. שלחתי שוב. רק אחרי אזכור היותי עיתונאי והגעתו הפיזית של העו"ד למזכירות, נאמר לי פתע שהכסף בדרך. נאדם כמעט נואש. מדובר בסכום שהוא חודש מחייה של משפחתו.  הוא ספר לי על חבריו שנואשו לקבל חזרה פקדונם.

דוברות מערכת בתי המשפט ענתה לי בזריזות יעילה כי "א. הגשתי באיחור. ב. מזכירות בית המשפט שולחת טופס "בקשה לעדכון פרטי חשבון בנק" בשתי שפות, עברית וערבית. בכל שאלה ניתן לפנות למרכז המידע של מערכת בתי המשפט ושם לקבל תשובה לכל שאלה לרבות בנושאי כספים, או לחילופין להפנות את המוטב לבימ"ש תוך שהוא נותן לו מס' ישיר של המדור".

לא קבלתי מס טלפון כזה. כאשר תהיתי כמה כספים תקועים במערכת כך, נגלה לי נתון מדהים: "נכון ליום 31.12.2014 סכום ההפקדות הכולל פיקדונות וכספי ערבות, בתיקים האזרחיים והפליליים בכל ערכאות בתי המשפט, עומד על סך של כ- 538 מיליון ₪". אני תוהה כמה עשרות מיליונים מהם הם פקדונות תושבי שטחים וחלשים אחרים שלא מצליחים לחצות את הקיר שבינם לבין כספם.

נ.ב. בחוק הישראלי המעודכן לניסויים בבני אדם נאמר מפורשות כי הוא "חל גם על המדינה" וכי "כל בקשה לאישור לניסוי בבני אדם, תוגש בכתב למנהל מאת יושב ראש ועדת הלסינקי של בית החולים שבו עומדים לבצע את הניסוי ותצורף לה תכנית מפורטת לניסוי המבוקש, שתכלול את מטרותיו והצורך בו…." אני תוהה אם הניסוי בהפעלת משטר ימני גזעני אלים ודכאני עבר את ההליך החוקי הזה ואם נישאר בחיים אחרי הניסוי המבעית הזה.

6 תגובות על “הפטריוט האחרון. עבד אל קאדר.

 1. דב הגיב:

  בהית מדפט למשפחה תל אביב רמת גן- חטפו מידי במזכירות את טופס הזימון להעיד. אמרו שהן יודעות את העבודה שלהן… ופרטיי שעל הדף לא עזרו להן לתת לי את שכר העדות כפ לאחר תזכורות רבות. ויתרתי. הסכום הזה אינו בתוך הסכום המדהים שנקבת . הוא בכיסי המזכירות לדעתי.
  כאשר לשופטת מותר לרמוס חוק, אדם וילד מהמקפצה (עליסה מילר גזלה מאבא ערבי את בנו ומהבן את אביו לטובת אמא מופרעת שהייתה למתנחבלת לצורך העניין, וזאת במחדל ובעשיה אקטיבית לאורך 10 שנים) –
  גם למזכירות מותר לגנוב למאגר המיליונים של ביהמש או לכיסן.

 2. שפי הגיב:

  "אני תוהה אם הניסוי בהפעלת משטר ימני – – – אם נישאר בחיים אחרי הניסוי המבעית הזה"… המשפט הזה החזיר אותי ל-77. עלייתו לשלטון של בגין-עצמו לא היתה מהפכה גדולה. היתה לי הרגשה שהוא לא ממש רוצה את זה, שהוא מודע לכך שהציבור לקח אותו יותר מדי ברצינות, וכיון שלא באמת היתה לו השקפה, וכיון שבהחלט היה לו רגש אחריות, אז ככל שזה יהיה תלוי בו הוא ימשיך בברירת המחדל, בקו של מפא"י. המהפכה היתה עלייתה של המפלגה "הליברלית" שהיוותה חלק מהליכוד ושלא היתה לו שליטה עליה (כמו שבהמשך לא היתה לו שליטה על אריק שרון). שר האוצר שמחה ארליך, שישר מהתחלה דיבר כל מיני דיבורים ועשה כל מיני מעשים שכהיום כן אז קלטתי שהם חולניים, אלא שלא היה מי שישתדל להיות איש ויאשים אותו במעילה, במובן הפלילי הפשוט.
  אפרופו חולניים, זכורה לי אסיפת בחירות של בגין שנכחתי בה בשנות ה-60, בחיפה, ברחבת קולנוע מאי. כאילו-אתמול אני זוכר את העיניים ואת הקול שלו, הוא היה פסיכי במידה ממש מפחידה, ושוחרי הנוסטלגיה חייבים להודות שלא בארץ ולא בעולם, כבר אין היום פוליטיקאים כל כך מחליאים.

 3. אודליה הגיב:

  קצת משונה "לזרוק" את געש ושפיים ממש באותה נשימה. ורק למען הסדר הטוב מן הראוי להזכיר כי שפיים חוגג השנה"יומולדת שמונים" ,ובמקומו הנוכחי – כך שקשה לקבל את הרימוז שנוצר בכתבה לגבי שפיים כתוצר של בריחה או פינוי ב- 1948 ו/או 1949.

 4. roli הגיב:

  בלי קשר לפוסט, רציתי לומר לך שאתה חתיכת מפלצת.. כזאת שנאת ישראל שנודפת מכל תא בגוף שלך, אולי תעשה טובה ופשוט במקום השנאה הזאת שאתה מפיץ תרד לגרמניה כלומר תחזור לכור מחצבתך , תוכל להגיד שאתה גר בהיטלר טאון, חבריך שם יהנו מזה שיש להם איזה יודה שחושב כמוהם

  • דב הגיב:

   רולי- מה זאת אהבה?מה זה ישראל? תנסה לחשוב קצת על המילים שעל לשונך – היש להן משמעות? ואם כן מהי?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s