על גברים שדים ונשים מלאכיות

"כְּתֹב כְּאִלּוּ כְּבָר יָרוּ בְּךָ, אוֹ לְפָחוֹת/ הִשְׁלִיכוּ עַל רֹאשְׁךָ בֵּיצָה, בָּלָטָה, אוֹ הִכּוּ בּוֹ בְּאַלָּה שֶׁאוּלְתֵּרָה/
מֵאֵיזֶה קֶרֶשׁ שֶׁנִּלְקַח מֵאֲחוֹרֵי בִּנְיָן. כתוב כְּאִלּוּ אֵין קוֹלְךָ הוֹלֵךְ לַעֲזָאזֵל".

ליאור שטרנברג. מתוך "הוראות לשעת חירום".

11889484_519482078201726_1138566264463672363_n

הכל כבר היה שם, באוגוסט הלוהט שלפני עשרים שנים, בקיץ 1995 שנע אל 3 היריות בגבו של הרמטכ"ל לשעבר. זה רמטכ"ל הנצחון רבין  שכבש את הגדה, צירף לישראל את מערת המכפלה וקבר רחל וקבר יוסף ובכך גם שחרר ממרתפה את מפלצת- הקנאות שתרצח אותו בבוא היום. אלו נפתולי ההסטוריה והאירוניה שלה בזמן ההוא של מה שאכנה "מלחמת אחים עם הרוג אחד". רצח האב. בספריה, בעיתון מאז, אני קורא שכבר באוגוסט הזהיר היועץ המשפטי מיכאל בן יאיר שיופעלו תקנות לשעת חירום נגד מתנחלים בענין הסתה לשימוש בנשק, אבל בית המשפט שחרר מתנחלים מסוסייא שאחד מהם תקף שוטר. הרב בני אילון (זוכרים?) אמר כי "רק הרחוב מזיז לממשלה הזאת". שוטרים חילצו את הנשיא ויצמן מהמון שצרח "רבין רוצח". וכשהשב"כ רמז כי יש מנהיגים בסכנת חיים, קרא יו"ר הליכוד נתניהו לממשלה להפסיק להסית נגד חלק מהעם שמתנגד לה. דמוקרטית.

יצחק שמיר המודח אמר באוגוסט שאין סכנת פגיעה במנהיגים ישראלים, אך יוסי מלמן רשם ש"הקרקע בשלה למתנקש". "משפט כמו "תעבור ממשלת זדון מן הארץ" הזהיר שב"כניק בכיר, "יכול להביא אדם ללחוץ על ההדק". הדעות היו חלוקות ורק בנימין זאב כהנא, בנו של מאיר כהנא, אמר לכתב את האמת הפשוטה: "בתוך עמי אני יושב ואני שומע אנשים שחושבים כי חיסולם של רבין ופרס יפתור את הבעיה. דנים בענין הזה. אנשים מרגישים יותר חופשי אצלי, כשהם באים ואומרים שצריך לחסל". הבן בנימין כהנא נמצא אז בדיוק באמצע הזמן שבין רצח אביו בנובמבר 1990 ולמותו שלו עם רעיתו טליה הרצליך בפיגוע רצחני כעבור 5 שנים. רק מרזל התלוצץ: "לרבין יש הגנה הכי חזקה: אף אחד לא רוצה להרגו ולקבל את פרס". איש נורא מצחיק.

מכל המצחיקנים של 1995 שרד מרזל והשבוע ביקר למטרות המשך הסתה באשקלון. הוא אחד ממשולש ההצתה: מרזל, גופשטיין ובן גביר. הם באו לחמם את ההמון שהתכנס לרגל הפגנת פלשתינאים נגד הזנה בכפיה של שובת הרעב בבי"ח ברזילי. בן גביר, סיפר לי הצלם א. הביא עימו את ילדו הקטן שבחופש הגדול, כמו כל ילד, מלווה את אבא לעבודה. עבודת ההצתה. צמוד לאביו עמד הילדון המתוק המום וסופג מול אספסוף שתקף את המפגינים שרק מג"ב חצץ והצילם.

בקיץ 2015 זה של הצתות ורצח,  נעים מרזל, בן גביר וגופשטיין ומסיתים חופשי בכל הארץ, כאילו היו שלושה בקבוקי שמפניה קיצית תוססת. נעלמה החציצה בין השלטון לאספסוף וראשיו. רק כשהשלושה  ניסו להרים שרשרת שירי חברון מהסוגה שפרחה טרם רצח רבין, האשקלונים העדיפו את "מות לערבים". שני הרפרטוארים התנגשו לרגע מעל הפוגרום המרוסן ומרזל אמר למגבניק דרוזי שהדף את הפורעים. "בעדינות, בעדינות, כולנו יהודים".

כולנו יהודים. גם הפורעים, גם המסיתים, בתי המשפט. השוטרים. המנהיגים. השגריר באו"ם. גם הבחורון בנימין ריכטר מאלון מורה. בנו של יהודה ריכטר מספר 2 בכ"ך שישב חמש שנים על ירי על אוטובוס פלסטיני. דור שני פוגרומציקים מגזע דוד. מארגון "יש דין" המסור נאמר לי כי תיק בנימין ריכטר הוא דוגמא קלסית לכשלים המערכתיים בטיפול בטרור היהודי כיום. שני כתבי אישום, חשדות במעורבות בעוד תיקים, מעצרי בית, עונשים קלים והסדרי טיעון.

ריכטר הבן נעצר באוגוסט לפני 3 שנים על הצתה של בית בכפר פרעתה. ב- 7/3/13 יצאו צווי מעצר לריכטר ושני חשודים נוספים בהצתה. הוא נחקר, הכחיש בהתחלה, לא ענה ושוחרר. התיק נסגר בהמשך. ב- 5/5/13  הוא תקף ערבים ליד קרני שומרון. הוגש כתב אישום בגין תקיפה מתוך מניע גזענות. שוחרר למעצר בית. הפר תנאי המעצר ונחשד כמעורב בהצתת מכוניות בכפר פרעתא. נעצר שוב. הוגש כ"א על קשירת קשר ממניע גזענות והצתה. המחוזי החליט לשחררו ל"מעצר בית" גם בשל נכונותו "לבחון מחדש את התנהלותו". העליון הפך את ההחלטה. הוא נידון באופן תקדימי לשלוש שנות מאסר אך השופטת הקלה כי זה 'אירוע חד פעמי' ו'לא היו נפגעים'. כך הלאה. נפש יהודי.

זה באשר לגברים.

אל הנשים הטובות

מן השדים עברתי למלאכיות. ליד ביצורי בית רוה"מ בירושלים הרחוב כולו סגור, מסכי מיגון ומצלמות ופלוגת מאבטחים, חומות ושערי ברזל. ובצל עץ דק ראיתי מוטלות על הקרקע שתי נשים. דניאלה הרסאג' אימו של הילד דייגו והאמא קולינס שממנה נלקחו התאומות בקי וסילביה. הן צמות רעב עד שהרווחה תשיב להן את ילדיהן. זו אמהות שוברת לב שיש להקשיב לה. מעט אחריהן ניגשתי לאוהל לבן ובו ישבו וצמו כעשר נשים מ"צום איתן", כדי שילדיהן וילדים בכלל לא ילכו למלחמה הבאה שנוחתת פה כל שנתיים כגזירת גורל. הן נציגות של כ-13 אלף נשים בעד שלום שהמודל שלהן הן נשות ליבריה שרעבו ליד הארמון בו ישבו גברי הפלגים הרוצחים ודנו בהפסקת אש. הליבריות אמרו: נרעב עד מוות או עד שיחדל שפך הדם. הגברים ישבו עד שקמה הפסקת האש.

פה הן רכות יותר. רוצות תמיכה מימין ועד שמאל. גם שרה שאמרה להן שילכו לאבו מאזן, נראתה להן חמה. לפעמים עוברת לידן השיירה החמושה/ משוריינת/ מאובטחת של ביבי כמו חריצת לשון. הרמטכ"ל איזנקוט מבטיח עשרות אלפי מטרות בקרב הבא ולהן יש סינור כחול "אני בצום". "אנו הרבה נמלים חרוצות", הן אומרות. ליבי יוצא אליהן. התקשורת לא באה כי הרע הוא הדרמה. ופה מה? אמהות שוחרות טוב נגד האתוס המלחמתי הגברי ובלי מתכוני גולש צמוחני למאסטר שף. המעבר מן הגברים של ההסתה לאמהות הטובות של השלום ברחוב בלפור, מטלטל. אבל אז אתה נזכר בנשים כמו שרת המשפטים שקד או מירי רגב ושהעולם לא מתחלק רק לגברים שורפים ולנשים רחומות. אחרת הכל היה כה פשוט: הנשים היו מטילות וטו על המלחמה וזו היתה נעלמת.

נ.ב. "את המלחמה הבאה יעשו באוקטובר", ניבא עוזי וויל הטוב. "בגלל ההתחממות הגלובלית, אוגוסט נהיה בלתי אפשרי. וספטמבר חגים. ונובמבר זה רצח רבין, אז לא נעים להרביץ לשמאלנים". אז עוד חודשיים, יא מאנייק. תבלו עכשו.

4 תגובות על “על גברים שדים ונשים מלאכיות

 1. ada herzberg הגיב:

  אכן , כי כן…

 2. sabraca הגיב:

  שגיאה בעברית:
  ״ולמותו שלו עם ראיתו טליה הרצליך״

  צ״ל רעיתו טליה.

  פוסט מעולה!

  >

 3. דבטוב לכתוב על אימהות גזולות ילדים ופשעי הרווחה ובית המדפח למשפחה. חשוב לכתוב כם על צקיפת האבות וגרימת התאבדות וייתום ילדים במספרים מוכחשים הגיב:

  טוב שכתבת על גזילת ילדים והשתוללות הרווחה שהפכה למשטרת פנים רשעה ולא חכמה. חשוב לכתובהעל תקיפת האבהות וגרימת התאבדות אבות וגם אימהות על ידי בית המשפח למשפחה והרווחה במספרים מוכחשים ומוסתרים תוך ייתום המוני ילדים.
  באשר לנושא שתפס את עיקר הכתבה- דניאלה וייס איימה ברצח על ריבלין וכלום. גיא שמיר לא איים באמת על אף אחד והואשם באיום על שופטת שבייניש קבעה שיש חשש למשוא פנים של ממש בשיפוטה..

 4. נפעם הגיב:

  "10 נציגות של כ-13 אלף נשים בעד שלום". ואו, יגאל. ממש תנועת המונים יש כאן. רק, אבוי, שבכל מערכת בחירות אתם לומדים מחדש שאתם קומץ שמאלנים הזויים שכל השאר בזים לכם עמוקות. בצדק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s