המולטימיליונר, הניצול וכבשת הרש. תל אביב 2015

NEWS1NEW-233837306499482

"… וְלָרָשׁ אֵין כֹּל, כִּי אִם כִּבְשָׂה אַחַת קְטַנָּה אֲשֶׁר קָנָה, וַיְחַיֶּהָ, וַתִּגְדַּל עִמּוֹ וְעִם בָּנָיו יַחְדָּו, מִפִּתּוֹ תֹאכַל וּמִכֹּסוֹ תִשְׁתֶּה, וּבְחֵיקוֹ תִשְׁכָּב, וַתְּהִי לוֹ כְּבַתוַיָּבֹא הֵלֶךְ לְאִישׁ הֶעָשִׁיר. וַיַּחְמֹל לָקַחַת מִצֹּאנוֹ וּמִבְּקָרוֹ לַעֲשֹוֹת לָאֹרֵחַ הַבָּא לוֹ, וַיִּקַּח אֶת כִּבְשַׂת הָאִישׁ הָרָשׁ, וַיַּעֲשֶׂהָ לָאִישׁ הַבָּא אֵלָיו (שמ"ב י"ב 4-1)

 

 

בתום מלחמת העולם השניה, בקיץ 1945, יצאו מהגיהנום הנאצי שני צעירים יהודים שלא הכירו זה את זה. הבחור עמנואל הרמן והנער יוסלה בוכמן עברו על בשרם את אימי מחנות המוות והתאוו להתחיל חיים. בוכמן שיצא ממחנה העקורים הגרמני החל להקים בעקשנות שורדים עסק שצמח לאמפריה פרנקפורטית שראשיתה שעשועים והמשכה נדל"ן. הוא תרם למולדת הציונית וזכה בנשיאויות כבוד וחברות עם פרנסי תל אביב. ואילו עמנואל הרמן נתקע ברומניה ורק ב1964 נחלץ ונתבע להחליט: אמריקה, גרמניה עם פיצוים או ישראל? הוא רצה אמריקה, אבל בנו הציוני אריה רקע ברגליו ואמר: "רק תל אביב".

כל ההתחלה המקבילה הזאת של השניים באה להקדים את המתרחש כעת מקץ שבעים שנים בתל אביב. זה סיפור מוסר על עני, עשיר, עיריה חמדנית וכבשת רש. באביב 2015 בוכמן הוא מולטי מיליונר גרמני נערץ שבשבילו כולם פה כמעט כורעים ברך. חולדאי נסע לפגשו  בפרנקפורט וזה עתה מכר בוכמן בכ- 200 מיליון ש"ח את נכסי "שער הים" שלו שבליבם מתחם הדולפינריום השערוריתי. ואילו הנער הציוני שהתעקש לבוא לפה, אריה, בנו של עמנואל ז"ל, הוא נכה ישראלי אביון, נרדף ע"י העיריה שידה האחת פזרנית לחזקים והאחרת נוטלת מחלשים את כבשת הרש: דירונת מגורים בני- ברקית שבה מתגוררים אריה הרמן ורעיתו מרתה בתנאים קשים.

"אני בוכה שכפיתי על הורי לבוא לפה. שנים שאנו עוברים פה מסכת רדיפות עי מחלקת הגביה ואין מנוחה לנפש", אמר לי הרמן. כבר שבועות שאני מתעסק בסיפור הזה וליבי נשבר מול היקף העוול.

 

תלאות וסבל

 

סיפור תלאותיו של הנכה דור שני- שואה אריה הרמן הוא רק אחד מרבים בכרך שהפך לתאגיד נדל"ן. רבים כתבו לי ובהם גם האזרחית הנאבקת כרמלה כהן שלומי שתארה איך חמותה בת התשעים נרדפת כבר שנים, עי אותה מחלקת גביה של המנהל גל פרויקט ולצידו כונס נכסי העניים עו"ד אבי נימצוביץ, על חוב ארנונה של בעלה המת שתפח מכלום למיליון ש"ח. "הרמנו ידיים". אמרה לי כרמלה, "צריך המון כסף שאין לנו מול מנגנון החושך. העו"ד אמר לנו שהם נבלים ברשות החוק. בגלל הבאזז שיצרתי בפייסבוק החזירה העיריה לחמותי כסף רב שלקחו מחשבונה, אבל הבית יפול לידיהם אחרי שתלך לעולמה".

אשוב להרמנים. סמוך לזמן שבו רכש בוכמן הפרנקפורטי את הדולפינריום הנטוש בחמישה מיליון דולר, הזניחו והפכו לנכס נדל"ן אדיר, שכרו ההרמנים מרפסת סגורה של 20 מ"ר בדיזנגוף 151 לצרכי חנות בגדי יד שניה שהם קראו לה בשם האירוני "סקנד צ'אנס". "זירו צ'אנס" היה מתאים יותר. הם משלמים שם עד היום כאלפיים ש"ח שכ"ד ומרתה יושבת לצד אריה הטוב כהמלצת המטפלים, כדי לא להשתגע בבית. פגועת נפש שואה עם 75 אחוזי נכות. לאריה מאה אחוז. יש ימים של 100 ש"ח פדיון ופחות תמורת הבגדים. היו חודשים שהיה להם כסף לשכ"ד ולארנונה של 600 לחודש, ורבים שלא. על כל צ'ק ארנונה בלי כיסוי נפתח עי משרד נמצוביץ תיק נפרד שתפח ל17,500 כיום.

בנם המסור מקדיש זמנו להצלת הוריו מן העיריה ולהטלת סדר בכאוס הכספי. אף שהוכרו לפני כשבע שנים כנכים פטורי ארנונה, תפח חובם בכל הריביות והקנסות פי כמה לכ-350 אלף ועל דירתם העלובה הוטל עיקול. מעוצם הלחץ, שלחה מרתה יד בנפשה וניצלה. הבן הציע 93 אלף ש"ח מכיסו לסגור הכל, אבל משרד נימצוביץ מתעקש על הדירה. הגיעו הדברים עד הצורך ב"פירוק שיתוף" בדירה בין בעל לאשתו כי החוב על שם מרתה. מול הזוג הופעלה עי עירית תל אביב גם חברת החקירות מזור.

"אנו עוברים פה שואה שניה", אומר לי בפשטות אריה.

באשר לטיקון הנדל"ן יוסלה בוכמן. ב־2003 נחתמה בינו לבין עיריית תל אביב עסקת חילופי שטחים, "תמורת הדולפינריום ההרוס יקבל 12 דונם שהם כמתנה של כ- 200 מיליון ש"ח אחרי כל המיסים. באותה מידה יכולה היתה העיריה", אומרת חברת המועצה המסורה שלי דביר, "לתת לו שטח חליפי בעיר בערך הדולפינריום, או לבצע שינוי יעוד לטיילת ולהפקיע את החורבה". לא להעניק שטח עירוני שערכו פי 8.

השנה, כ25 שנים אחרי שבוכמן רכש את גרוטאת הדולפינריום והזניחה כדי סכנת נפשות, (הייתי שם. הכל תהומות ובורות ואשפה) הוא מכר אותה כפי שהיא לצד כמה נכסים כאמור ב200 מיליון ש"ח.

ובאשר לצמד, מנהל הגביה גל פרויקט ולכונס הפרטי עו"ד נימצוביץ, ע"פ החוק, אמורות חברות הגביה לפעול תחת אחריות רשויות מקומיות. בפועל הן פועלות ללא כל הסדרה חוקית ומכיוון שרווחיהן הם אחוזים מסך הגבייה, יש להן אינטרס מובהק להגדיל את היקף הגבייה. עדר שלם של כבשות הרש הוא כנראה עסק לא רע.

"יודגש כי עיריית תל אביב יפו פועלת לגביית חובות בהתאם להוראות הדין", מסר לי דובר העיריה והדגיש: "וברגישות, תוך התחשבות בנסיבותיו של כל מקרה. בעניינה של מרתה הרמן, כ 18 שנה אין היא משלמת ארנונה ומים עבור החנות והיקף חובה לעירייה ולתאגיד מי אביבים מסתכם ב 327,000 ₪. נציגי העירייה קיימו מספר ישיבות  עם גברת הרמן ובאי כוחה… לא ניתן להעתר לבקשתם למחיקת החוב". רק אחרי פניתי כעיתונאי, "הוחלט להקפיא את הליכי מימוש הנכס, אך לא למחוק את החוב, ולהודיע למשפחה כי לאחר הגיעם של שני בני הזוג לגיל 120, ימכר הנכס שבבעלותם לכיסוי החוב". כך היו ההרמנים לדיירים על תנאי ברכושם היחיד עלי אדמות. הגג מרחף מעליהם כגיליוטינה.

 

נ.ב. ולגבי 12 הדונם הכי יקרים על חוף תל אביב שהוצעו לבוכמן וממשיכיו כמתנה וכתמורה תמוהה לדולפינריום ההרוס. הם צריכים לשמש להקמת בית ספר לתושבי כרם התימנים. לא מגדלי סוויטות ענק לטייקונים נופשים, אלא מוסדות ציבור על קרקע עירונית במסגרת החזרת העיר הבזוזה לתושביה- בעליה.

 

 

 

10 תגובות על “המולטימיליונר, הניצול וכבשת הרש. תל אביב 2015

 1. ogreenstein הגיב:

  ראש עיר עלוב – שהיה גם חרא של טייס. ערל לב מנצל זקנים ועניים למען עשירים שמי יודע מה נותנים לו בתמורה.
  הלוואי ויום אחד ילך לכלא
  או אז אני הקטן בנו של ניצון שואה מנוצלצ אעמוד בשערי הכלא אצעק לעבריין ואירק לריצפה הקשה את כל מה שהצטבר לי על האיש.

 2. יוסקה מרין הגיב:

  אם נכונה טענת העיריה שהזוג לא שילם ארנונה וחשבונות מים במשך שנים, העיריה צודקת בתביעתה לקבל את כספה (שהוא בעצם כספם של התושבים). החיבור לסיפורו של בוכמן הוא טריק דמגוגי עלוב. עם זאת, עיסקת הדולפינריום טעונה בדיקה נפרדת, אך לא נראה לי שיגאל סרנה הוא האיש הראוי לעשות זאת.

 3. igalsarna הגיב:

  טריק זול. אכן. קצת יקר יותר לתושבים שאתה כה דואג להם.

 4. ניר הגיב:

  אז החוב לעיריה אמיתי או לא? אם לא, הסיפור אכן מזעזע. אם כן, אולי בכל זאת עדיף שנסעו לישראל (רעיון בלתי נתפס, אני מבין) כי בארה״ב או גרמניה לא נוהגים לתת לך לצבור 18 שנות חוב.

 5. אחד שמכיר את הפרטים הגיב:

  משפחת הרמן מעולם לא ביקשה למחוק את חובה, כל מה שביקשה הוא לקבל את המגיע לה על פי חוק. הנחה בארנונה כנכים 100% המוכרים בביטוח לאומי. כמו כן המשפחה הציעה הסדרים שונים וסכומים במזומן על מנת לסיים את החוב. עיריית תל אביב לא קיבלה שום הצעה (שגובהה היה גדול בהרבה מסכום הקרן) החוב גדל למיימדים מפלצתיים בשל ניפוח הסכומים בכוונה ע"י עורך הדין נימצוביץ' שפעל להגדיל אותו ולהרוויח סכומים פנטסטיים על חשבונם, תוך כדי פעולות אגרסביות מול שני אנשים נכים. גם בית המשפט חשב כי יש לקים דיון אחר בבית המשפט לענייני משפחה, בית המשפט סבר כי אין כאן צדק ולא אישר להם את מבוקשם. ולמצער הוא כי רק טור אשר איים לחשוף קשרים לא תקינים (שלא לאמר שחיתות לכאורה) בין עורך הדין והעיריה, גרם לעירייה ללכת אחורה מפאת פחד לחשיפת השיטה המנשלת המעשירה עורכי דין ועיריה עשירה על חשבון זוג נכים.

 6. מנשה חליף הגיב:

  כתושב גבעת עמל ב בתל אביב, אני רואה את העוול
  הנורא שנעשה לתושבים, קשה לי להאמין שבמדינה
  מתוקנת כמו ישראל זורקים אנשים ככה לרחוב. והתשובה
  שלהם זה. ״ בסדר טעינו, קח אותנו למשפט״ הם יודעים
  איזה שופטת תיקח את התיק לידיה. ומבלי לחשוב פעמיים
  היא תשפוט לזכות התייקונים

 7. מנשה הגיב:

  איך יתכן שעיריית תל אביב תקבל 137 דירות. ותושבים
  בגבעת עמל יזרקו מביתם ללא תמורה, מה לעירייה ולבתי
  מגורים יוקרתיים בתל אביב, מתפקיד העירייה לגבות את
  מסי הארנונה ולתת שירותים עירוניים, מה פתאום עירייה
  צריכה להיות בעלי נכסים של 137 דירות. למה בשכונה א
  אקירוב שלם לכולם, דירה תמורת דירה והכל הלך חלק. ניראה
  לי שהחזירות של פקידים בכירים בעיריית תל אביב יותר מדי גדולה

 8. mlahat הגיב:

  לי עצמי יש עניין של נסיון לגזל ע"י עיריית תל אביב 'בניצוחו' של העו"ד הנוכל נימצוביץ'. מאחר והחלטתי שלא לוותר לעירייה על נסיון בנוסח פשע מאורגן לנכס לעצמם מרכושי, פניתי ללהב 433 בבקשת עצה – כיצד ועם מי במשטרה לטפל בעניין. אני ממתין לתשובתם, ואעביר להם את כל המידע על גניבת כספים של מורשה מטעמם עו"ד רוסטוביץ', מרמה וזיוף מסמכים, וניפוח הוצאות ע"י עו"ד נוכל נימצוביץ' שהפך למליונר מטיפוליו בגביית חובות לעירייה ———————— וכל זאת בידיעת ראש העיר רון חולדאי, ובהשתתפותו המלאה של גל פרוייקט הגובה של העירייה. —— אגב – היצעתי לנימצוביץ' לתבוע אותי על הוצאת דיבה — אבל בנוסף להיותו רמאי הוא גם פחדן !

 9. דוד מורר הגיב:

  צור איתי קשר בבקשה אני עובר אותו דבר עם גל פרויקט 0525006000

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s