לא בועה. לא קוסם, לא כחלון. ביבי.

 

מספרים על הסולטאן ושר החצר שלו, שטיילו מעדנות בבוסתן, ופתע חש המלך צביטה בישבנו. אייי, צעק לשר, מה אתה חושב שאתה עושה? השר נזדעק: מחל לי אדוני, לתומי חשבתי כי לפניי ישבנה של זוגתך.  על זה אמרו חכמים: ההתנצלות גרועה מן החטא.

(עפ סיפורי ערב.)

1820138-54

 

"שום בועה", אומר לי המומחה האורבני, "תל אביב היא ההיפך מבועה. אולי ספוג. רבגוניות היא ההגדרה של ערים גדולות. פרבר הוא בועה. קיבוץ. התנחלות. מה שמחוץ לתל אביב ושואף לדומות. אבל עיר גדולה בנויה על גיוון וגם חריגים: הומו מדימונה, לסבית מאום אל פחם.  יוצא בשאלה מבני ברק. כל יוצאי הארונות. תל אביב היא האפשרות להיות שונה". שבוע ויותר אחרי הבחירות, יכול גם מובס אלקטורלי סמולני כמוני להסתובב בביטחון בלא- בועה הזאת. זולת נהג משאית שהוריד חלון וקלל אותי ואת אמי ואף הציע הצעה מגונה מהסוג שהצל הפך לעילת תביעה נגד חצרוני – תל אביב רגועה. עדיין. ולא מתנצלת.

הגיעו אלי עשרות הצעות נדיבות לכרטיסי טיסה וואן ווי. אולי אנצל כמה למסעות כתיבה. אחרים פונים ברחוב, אולי צפו באיזה קטעון טלויזיה שחיבר להם את טורי העיתון לפרצוף המתקמט. מבקשים עצה. אחרים מתלחשים איתי כמו בשיבעה על מות תקוות הרגע. ויש פונים אופטימיים: "מעז יצא מתוק. הימין יתרסק בסוף מכוח תנופתו, כמו כל ימין קיצוני". בתל אביב אתה חש בטוח גם כערבי, שמאלני או כל בעל דעה שונה מהשקפת ראש הממשלה ועדת ווזיריו וחנפיו.

כי תל אביב היא לב הישראליות במובנה הרחב מכל ממשלה זמנית. יש בה הכל, אך גם מידה של ריסון. בועה היא עופרה. קהילה הומוגנית, חד השקפתית, מוקפת גדר, מנותקת מסביבתה. סביון ושדרות הן בועה. תל אביב היא המקום שפתוח לכל ילד פריפריה שקץ בעין הבוחנת, בהגבלות ובאיסורים. ילדי התנחלויות נסים אליה מפני סגר, לחץ ודת. כמו בתו של זמביש שברחה וחיה פה הפוך מבית אבא. כמו שליש מילדי המתנחלים שעוזבים שם. ילדים חרדים שקצים בביתר עילית, ילדים מרעננה שקצים בשובע. נערות שדרות ומבועים שחשות מחנק.

זה לא חולדאי אלא דבר מה שנוצר במאה שנים. כרך שסובל מכל פגמי ומחלות הארץ, מחמדנות ועד הזנחה, אך שגם פיתח חיסונים מכוח רבגוניותו. זה מקום שנשאר מחובר לעולם. וכך הוא רוצה להשאר. לא מנותק.

 

לא קוסם

 

לא קוסם, מסית. עבר על סעיפי חוק הבחירות. ג'פרי גולדברג כתב בארה"ב שנתניהו השתמש בבחירות ב"אסטרטגיה הדרומית." טקטיקה של חלק מהרפובליקנים שם, למשוך בוחרים לבנים וגזענים לקלפיות על ידי נפנוף באיום מצד שחורים או היספנים. נתניהו עלה על מוריו. מועמד אמריקאי שהיה מנסה תרגיל שמכריז על 20% מהאוכלוסיה כבלתי לגיטימיים, היה עף כמו טיל החוצה. "המנהל ביום הבחירות תעמולת בחירות, בכתב, בעל פה או בצורה אחרת, במקום קלפי או במרחק של פחות מ – ‎25 מטר ממנו"; קובע החוק פה, צפוי לחצי שנת מאסר. הוא קיבל ארבע שנים בפנים. על כס המבצע.

לפני שבוע כתבתי על זרמי מעמקים. אותה מהות סטיכית, פוסט טראומטית שנשאה אותנו על גבה אל נצחון ביבי. אבל היו גם זרמי לא    מעמקים שפעלו היטב. שטפון מיילי הפחדה ומיסרוני הסתה, מיליון כאלה שנשלחו לניידים שהם תודעתו של הישראלי. פועלים כמערכת אזעקה של פיקוד העורף. הם שקרו והסיתו: "אחוזי הצבעה גבוהים פי שלושה במגזר הערבי" או בלשונו של ראש הממשלה עצמו בהופעת פיסבוק 3שעות טרם סגירת קלפיות: "הערבים נעים בהמוניהם לקלפי", כמעט כתיאור פלישת  החמאס דרך המנהרות.

את הבחירות הכריעו שקר, הפחדה והסתה. שום קסם. הכריעו אולי גם "גורמים בחו"ל" כמו חוזה עם חברות אמריקאיות שזה מקצוען. ופה התחברו לחרדה ישראלית מתודלקת. המגזין "ניו יורק" ואחרים ציטטו מקורות בטקסס לפיהם נתניהו חייב חלק מהצלחתו לחברה בעיר אוסטין ששמה "האריס- אנטראקטיב" שקידמה היטב את טד קרוז ב2012 ומומחית בקידום מועמדים בדרכים לא שגרתיות ברשת על בסיס נתוני בוחרים. סגן הנשיא שלהם, מיכאל דאנקן בן ה28 התגאה השבוע בהצלחה החוץ אמריקאית הראשונה שלהם: הלקוח נתניהו ואף תאר את הדרכים השונות שבהן הציפו את הרשתות במסרים והגיעו למאות אלפי מצביעים בזמן שבו אסורה תעמולת בחירות.

זה כמו לרמות בשריקת הסיום, כשאי אפשר כבר לתקן.הכי יעיל.

בכנס שהיה השבוע באילת, עמדו מרצים ובהם שופטים בעליון כמו השופטת חיות שמועמדת לרשת את נאור, חסרי אונים מול פרצות החוק שיוצרת הרשת. אלו הפרצות שבהן נעשה ניצול סוחף גם ב-17 לחודש. מול השטפון המרעיל עמד השופט הערבי ג'ובראן, שנגד קהילתו הסית נתניהו, חסר אונים. יתכן כי זהו נצחון פוליטי ויתכן כי זה נצחון פירוס. נתניהו היה כאדם שמסיק את תנור ביתו ברהיטיו ובקירותיו ורצפתו כדי להנצל בכל מחיר.

 

 

לא כחלון.

 

כאדם שמשפחתו נטועה בישראל כבר 82 שנים, אני חייב לאתר שביב תקווה גם בבחירות שהוכרעו כך. לכן הבשורה שכחלון הוא השר הראשון שמונה לתפקיד משמחת וגם מדאיגה ומסקרנת. טמון בה סיכוי שישב בתפקיד איש ישר ומחויב למחאה החברתית, ומצד שני, נזרע בה גם זרע הפורענות של ממשלת ביבי 4 נקרא לו: "מילכוד כחלון". ביבי צריך את הצלחתו (של כחלון) אבל גם את אובדנו. בהיות כחלון, בסופו של דבר, היורש בליכוד, צפויה למנהיג "כולנו" קנאת בית נתניהו המפורסמת. ביבי צריך את הצלחת כחלון הכלכלי כדי להשיב טובה תחת טובה לבוחריו העניים, אבל חייב גם לבלעו חי. זה חזק ממנו. כחלון הוא הדמות שבנבואת המכשפות במחזה שיקספירי, מיועד לרשת את זה שקודם לו הומלך על ידן. לכן הוא צפוי להיות נרדף עד נקטל בידי המלך והמלכה המפחדים מכל יורש. יהיה מרתק.

 

נ.ב. אתנחתא קומית: חבורת ערביי החצר שהשיג איוב קרא בהתראה קצרה, מתרפסת בפני שרה המצטערת. כסאות פלסטיק ושתיה קלה. זה היה כמו לחזור במכונת הזמן לממשל הצבאי כשנכבדים מהמשולש הובאו לחצר המושל לשמוע אזהרות עטופות ממתקים. כך לכאורה סגר ביבי את הפינה של ההסתה בערב יום הבחירות שהניעה רבים להצבעת חירום, ויצר חיבור בין שנות החמישים של המאה שעברה לטכנולוגית רשת טקססית של האלף השלישי. אמרתם קוסם? יש לזה שמות אחרים.

6 תגובות על “לא בועה. לא קוסם, לא כחלון. ביבי.

 1. לא "נעים בהמוניהם". הטעות הרגילה. כולם מייחסים לו נוסח אנושי יותר ממה שאמר. זה מה שכתבתי אצל ביבי בדף הפייסבוק שלו בזמן אמת: "המצביעים הערבים נעים ב כ מ ו י ו ת"? למד עברית! אנשים לא נעים בכמויות (כמו חפצים ונוזלים) אלא ב מ ס פ ר י ם (גבוהים או בהמוניהם). אופס, ערבים הם לא באמת בני אדם מבחינתך ובטח לא אזרחים שווי זכויות שמממשים את זכותם/חובתם הדמוקרטית. בושה שכך מתבטא "מנהיג" בישראל.

 2. שמוליק ליברמן הגיב:

  אהבתי את הפוזיציה של האזניות.
  העיקר לא לפרוע את קומבינת השיער הסגול.

 3. Avner Barda הגיב:

  השמאל מסרב לקבל את תוצאות הדמוקרטיה ומיילל.

  כמה דברים על הבחירות האחרונות:

  השמאל גייס את כל חייליו, כולל התקשורת, כדי לא לדווח אמת על התנהלות הממשלה וכדי להכפיש את נתניהו ושרה. בשום מדינה דמוקרטית תקשורת רצינית לא היתה מעסקת בבקבוקים במשל כמעט חודשיים, שגם אם שרה אספה והשיגה מהם כספים לקופה הקטנה בבית ראש הממשלה, אין בכך כל פגם חוקי ובטח לא מוסרי. התקיפות של השמאל לא היו ענייניות אלא אישיות, לא העמיד אירוע בצורה מלאה ושקולה. דיווחו שקר או חלקית. כל השמאל צחק עד צפצוף באוזניים על התבטאויותיה האינפנטיליות והגסות של ציפי לבני ב'מצב האומה' וכשביבי הביא כנגדה סרטון מפליא במדיה, כל השמאל התפלץ בקירקורי שיטנה.

  השמאל שיתף פעולה עם אובמה וממשלו במאמץ לפגוע ולהכשיל את נתניהו: V-15, "קול אחד", ג'רמי בירד, מנהל מטה השטח של קמפיין אובמה ב-2012 עם עוד 4 מאנשיו נחתו בארץ והניעו את התעמולה החוץ-מפלגתית כאילו "רק לא ביבי". ממשל אובמה לקח כ-25 ראשי ערים ואנשי ציבור ערבים ליום עיון בשגרירות ארה"ב בתל אביב שנוהל בידי סגן השגריר ונציג ה-CIA בארץ. הקבוצה יצאה אחר כך למסע סיורים (שנקרא 'מסע לימודים') של כ-10 ימים באמריקה שם הם נפגשו עם בכירי ממשל ואנשי אקדמיה מהזן הליברלי בלבד. מטרת האינדוקטרינציה היתה להוציא ככל היותר מצביעים ערביים שיצביעו בעד הרשימה הערבית המשותפת. אם זה לא התעברות בבחירות, אז מה כן? אבל לשמאלנים זה מותר, ולכן כמעט ולא קראנו דבר על זה בתשקורת. רק התקשורת סיפרה מעט על כך, כן, העיתונות הרצינית היחידה במדינה "ישראל היום", ערוץ 7/מקור ראשון.

  כשאנשי השמאל קראו לערבים לצאת ולהצביע, כשהסוכנים הזרים התדפקו על דלתות הערבים והסיעו אותם במכוניותיהם לקלפי, קרא נתניהו לאנשי הימין להתעורר ולצאת גם הם לקלפי כדי שהשמאל לא יגנוב ליהודים את המדינה.

  ואין הגיב השמאל הכעוס? האשים את נתניהו בגזענות. נו, שויין. השמאלנים לא רק שאינם יודעים דמוקרטיה מהי, הם גם לא יודעים מהי גזענות. אז מה רע שהם יפיצו רעל, אם הם חושבים שזה יעזור להם.

  אז למה שיגאל סרנה יכבד ערבי שמצביע לליכוד או למפלגה ציונית אחרת? מבחינתו ערבי שלא מצביע לרשימה ערבית הוא לא בן אדם. השאלה אם כן, האם יהודי שהצביע לרשימה בהערבית הוא כן בן אדם?

  אני רוצה לאכזב את יגאל סרנה, אין השנה יותר יורדים מאשר בשנה שעברה. מספר היורדים ב-4 הנשים האחרונות נמוך יותר מאשר ב-4 השנים שלפניהן. גם מספר העולים בשנים האחרונות הוא בעליה משנה לשנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s