גיהנום וגן עדן בחדר מיון.

 

"נדמה לי שאין בי חיבה גדולה לגבורה ולקדושה. מה שמעניין אותי הוא להיות אדם."

(הרופא ברנרד רייה הנלחם לבדו במגיפה. "הדבר". אלבר קאמי.)

775496886

השבוע קרסו חדרי המיון לרגל החורף. לב מערכת הרפואה שהיתה פעם ובצדק, גאוותה של ישראל, נתקף שבץ. זה המקום שאליו זורמים בכל שעה המון ישראלים שנתקפו חולי פתאומי, קוצר נשימה, שבץ מוחי. אלה שנדקרו, נדרסו, נפלו בבית או שלחו יד בנפשם. במהומת האלוהים של חדרי מיון קטנים מדי בעת מצוקה וחורף, צפופים פי שתיים מקיבולתם, עם תקן חסר של רופאים תשושים ומתמחים ואחיות סחוטות ומיטות תפוסות, צעקות, גניחות ואנחות – היו כאלה שאחרו את המועד. איבדו בריאותם בכאוס שהזכיר כמה הכל פה מנוהל רע מלמעלה. מופרט, מכווץ וקמצן ברווחה.

בזמן הזה, בהפרש של יום, הגיעו ש. היקרה לליבי ובן זוגה ד., איש גבה קומה וחסון, לשני חדרי אבחון ורפואה דחופה, בשני בתי חולים שונים, האחד ציבורי והאחר פרטי. הם גילו את מה שש. מגדירה: "גיהנום וגן עדן". האחד לישראלי המצוי, האחר למחובר, לעשיר, לאח"מים. מראש הממשלה ומשפחתו לדורותיה, חכים ושרים, טייקונים, עוזריהם ואחרים אמידים. רפואת עשירים ורפואת עניים.

ש. וד., שניהם בשלהי שנות החמישים שלהם, אוהבים, שמחים בחלקם ומצולקים מפרקי חיים קודמים. לכל אחד הסטוריה רפואית מקלה ועד כבדה. לש., עקב נסיון מר מן העבר, יש גם ביטוח רפואי פרטי יקר. ל- ד. יש מה שיש לי ולכל ישראלי שאינו מיוחס או מחובר: קופת חולים.

"חלינו יחד", אומרת לי ש. "נפרדנו לשתי פלנטות".

בתוך יומיים ראתה את שרוב הישראלים אינם רואים, את שתי האפשרויות, מה שהיא עכשו מגדירה חד וחלק "שתי פלנטות". ד. הגיע על רגליו לחדר מיון שיבא. ש. היתה לצידו. בשחרור נרשם: "בצהרי יום קבלתו איבד החולה ראייה באופן פתאומי בשדה הראיה הימני הלטראלי". מאוחר יותר יאובחן שבץ מוחי עם פגיעה בראיה. הוא הגיע באחת  בצהריים לחדר מיון מוטרד וכאוטי שבו לא נותרה אף מיטה פנויה וחיכה ארבע שעות על כסא.  בזמן הזה נמנע ממנו טיפול יעודי שיכול היה להציל את ראיתו המרחבית. הפגם ישאר.

"חוסר אונים", אומרת ש. "חוסר בכל, ממיטות ועד כוח אדם. דבר לא פעל כהלכה". אחרי המיון ד. אושפז בפנימית כרשום: "בשל העדר מקום בנוירולוגית". "בתוך החושך הזה", אומרת ש. "היו ניצוצות אור. רופא נפלא שלקח אותנו לחדר צדדי וישב איתנו בשקט כמו בטיפול פרטי. רופאה שפנתה ביוזמתה כשהציצה בתיק. מקצוענים ובני אדם נהדרים שאובדים בכאוס".

הטובים הם כמו רופא המגיפה ד"ר ברנרד רייה ב"הדבר" של אלבר קאמי, ספר שהוא אלגוריה על חברה שנגועה במגיפה של שאננות ורוע. אנו חברה במגיפה.

 

גן עדן

 

יום קודם לכן ליוה ד. את זוגתו ש. לבית חולים פרטי. ל"יחידה לאבחון ובירור מהיר". מיון לוקסוס למי שיש לו. אולי בשל קרבתם הנפשית, לקו שניהם כמעט באותו זמן בפגיעה מוחית. כמה ימים טרם שבץ ד., בעת ש- ש. ירדה מביתה, בהיותה בחניית הבנין, אבדה חלק מהכרתה ופעלה אוטומטית כעשר דקות, כהתקף אפילפטי בלי המחלה. ש. הניעה רכבה, נהגה, פגעה קלות ברכב אחר, עצרה, הוציאה כסף מכספומט והתעוררה.

בבואה לבית החולים הפרטי המפואר בארץ, הובלה לחלל מרווח ורגוע ומיד בדק אותה רופא מומחה. בוצעו בדיקת דם ודופלר צווארי. ואחריהן אמ. אר. אי. חוויה. "כך יצא שראיתי באותו שבוע שתי מדינות. מי שיש לו ומי שאין לו. פער בלתי ניתן לגישור". אם  ש. היתה אח"מית, ח"כית, שרה או תורמת, לא היתה נזקקת גם לביטוח פרטי. בכיר בשיבא אמר לי: "אתה מתאר לך ששר עם נהג ומאבטח יחכה אצלנו בתור למיון? אין מצב". כך בכל מקום. נוהל אח"מים לא רשמי. כך יוצא שהאחראים למצב המחריד, מוגנים מפניו.

אם ניקח למשל את האדם שממונה על כל המערכות ותפקודן, זה שמאז שנות התשעים הוא שר האוצר הכי מפריט וראש הממשלה הכי מפרק מדינת רווחה, הוא מכיר רק את גן העדן. הוא ובני ביתו, משפחתו, שריו ואחשדרפניו. ב11 לאוגוסט 2013 בעת שחש נתניהו כאבי בטן בשל בקע טבורי, דילג ראש הממשלה על כל שלבי המיון וספיחיו. אושפז בשבת, נבדק על ידי רופאו האישי ומומחה כירורגיה  ואחרי שאבחנו תקלה נפוצה בקרב מאות אלפי ישראלים, לא דחופה, ביצעו את כל הבדיקות, ובו בלילה נותח עי מנהל המחלקה הכירורגית ולצידו הכירורג הבכיר שאבחן את הבקע.

על בשר טבורי חוויתי זאת בעצמי. אדם רגיל מחכה שבועות או חודשים לניתוח שבר. כאשר אבי אשת רוה"מ הישיש נותר במחלקה לאחר שנגמל ממכשיר ההנשמה ולא הועבר ליחידה אחרת כמקובל, פסק רופא בכיר: "זה טבעה של מדינת ישראל. פה מורגלים באשפוז של ידוענים או מקורבי ידוענים. שר בכיר לא ממתין במיון לרופא מתמחה, אלא מקבל מיד מענה". וכיוב.

באיכילוב ששם חדר מיון מהצפופים בארץ, ספר פעם המנהל ברבש: "לקחתי גם את סמי עופר וגם את תד אריסון על כיסא גלגלים מבדיקה לבדיקה… לפני כשנה כשחלה אחד מבני משפחה ביליונרית נוספת מארהב, תורמים לבית החולים, אני תכננתי מי ינתח אותו, איפה הוא ינותח וישנתי איתו בחדר שבוע כשהאישה והילדים הלכו למלון". חד וחלק. זה נכון לתורמים, אח"מים ושרים. יש נוהל ברבש לאח"מים. וכך הלאה.

ביקום אחר, בסקנדינביה, דגם החיים המצליח בעולם, תאר מומחה איך "פוליטיקאים לא מורמים מעם – לא בשכר, לא בתנאים הנלווים. חברי ממשלה ופרלמנט ובני משפחותיהם לא מקבלים העדפה בתור לרופא או אשפוז בתנאים מיוחדים". לכן שם טוב במיון לכולם. זה מפתח האסון פה: מי שאמור לתקן, אינו מכיר ולכן אינו דואג. ועד התיקון נמשיך לחיות באו למות במגיפה.

 

 

נ.ב. על התאונה המחרידה שבה נקצרו שמונה נשים בדואיות, ניתן לומר בפרפרזה לפתגם ישן: "הזורעים בדמעה, בדם ייקצרו". כי להבי מחרשות הטרקטורים שבלטו מן המוביל וקצרו את שמונה הנשים באוטובוס, נשלחו עי המדינה לקצור ולהחריב שדות חיטה שזרעו בעליהן הבדואיים. ויחידת יואב, שאבטחה את המוביל הרצחני, נועדה לשמור רק על שלמות הכלים, לא על בני האדם. עוד רגע מדמם בקרב הפנים ישראלי.

 

 

3 תגובות על “גיהנום וגן עדן בחדר מיון.

  1. ורד נבון הגיב:

    זה קרה גם לפני שמונה שנים. בינואר 2007 אבי היה הזקן במסדרון של הפנימית, אחרי שש שעות המתנה במיון ("מה את רוצה, שאני לא אצא להפסקה?" צרחה עלי האחות היחידה במחלקה, כשביקשתי עזרה דחופה כי הוא לא יכול להשתין והיה צריך קטטר). 4 ימים מאוחר יותר נפטר. מה היה אילו היה אח"מ? השאלה הזו מכאיבה מדי. נושא להדחקה עמוקה, גם לי אין מספיק לביטוח פרטי. ועוד לא דיברנו על בתי הקברות, השלב הבא והאחרון בהפרטה…

  2. animo12 הגיב:

    מסכימה אתך לגמרי. הייתי בסרט . מי שהיה מה שהיה, אבל היה כבר בגימלאות , שכב שעות רבות בחדר המיון בתל השומר עד שנמצא לו מקום במחלקה. ואני , תחת הלם, לא צלצלתי למי שאולי יכול היה לקדם ולו במעט את המסע לעבר המחלקה….

  3. דני הגיב:

    בעניין בית חולים ציבורי לעומת פרטי, כדאי לקחת בחשבון ששום בית חולים פרטי בישראל לא נותן רפואה ברמה שווה לזו של בתי החולים האוניברסיטאיים, כך שהנוחיות והאווירה הנעימה של הרטיים עלולות לעלות ביוקר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s