שנה מלחמה, שנה קלפיות. רהט ואבו מאזן

 

"יהודי: בבקשה, אם לא קשה לך תתחיל להניח את הדינאמיט בפינות.

ערבי: ברצון. [מניח דינאמיט בפינות. תוך כדי עבודה] אתם – סלח לי שאני שואל כל-כך הרבה – אתם… רק את הבית שלי או את כל הכפר? יהודי: כל המחוז.

ערבי: הו, זה בטח משהו רציני מאוד.

יהודי: בחירות".
חנוך לוין, מתוך פעולת תגמול באביב.

10941442_10153012042377071_2286793645669140670_n

כך בתחילת המאה העשרים ואחת, נכנסנו בעזרת השם לריתמוס של שנה מלחמה, שנה בחירות. בעבר שמרנו עם הערבים על פערים של 7 שנים בטבח ההדדי. עתה אלו מלחמות קטנות, רובן בעזה, שמכונות מבצע לצרכי ביטוח לאומי ופיצוי חקלאים ונראות כמו מטווח. שנה אש, שנה קלפיות. המחשב פולט שמות: ימי תשובה, קשת בענן, גשמי קיץ, עופרת יצוקה, עמוד ענן, צוק איתן". לו היתה לו בינה פוליטית היה מדייק יותר: "צוק קלפי", "מנדט איתן".  אבל הפוליטיקאים משלימים את מה שמחשב צה"ל מחסיר.

כששר הבטחון יעלון נשאל על התקיפה בה נהרגו הקצינים האיראניים ואנשי החיזבאללה במזרעת אל-אמל, הוא השיב ומיד באותו משפט תקף גם את יעדי האופוזיציה: "אם בוז'י וציפי היו מובילים פה את מדינת ישראל בשנים האחרונות", אמר האיש שעל ההדק, "כבר מזמן הייתה חמאסטן…לכן אסור פה לבזבז קולות על מפלגות קטנות ולא על מפלגות אווירה שעולות ונופלות, ולעתים הם בכלל אריזה בלי מוצר, אלא צריך להבין שזה מתחחד בין הליכוד לבין העבודה בין בנימין נתניהו לבין בוז'י וציפי".

אתה שואל שר בטחון על תקיפה ומקבל הנחיות של יו"ר ועדת קלפי בליכוד.

מול בוגי, רמז הכמעט- רמטכ"ל איש מחנה כחלון, האלוף יואב גלנט, על קשר בעיתי בין עיתוי התקיפה לבחירות. אותו חיבור הס מלהזכיר  של דם וקלפיות- מדגם. האמנתי לו. לשומרי סף עדיף להקשיב אחרי פרישתם.  רק אז בוקעת האמת כאיילת השחר מחשכת הליל. לו היה עתה גלנט שר הבטחון של הליכוד ויעלון למשל מועמד לשר הבטחון העתידי במחנה הציוני שבו נולד, היו השניים מתחלפים בטקסטים: גלנט היה תוקף את בוז'י, ואילו בוגי היה רומז שהכל פוליטיקה. הכל כבר רפלקס כתגובת זנב הסוס למעוף הזבוב. ואם נקמת האיראנים/חיזבאללה/ תגיע טרם הבחירות, ניצחון נתניהו בטוח. העם נוהג להתכנס לעת אסון סביב הקלפיות ובוחר במי שהטיל עליו את האסון. השכל ישר, זה רק המצב עקום.

 

הגנרטור של הראיס

 

 

כשבאתי השבוע לצרכי תחקיר למערבית הפרועה היא גם יש"ע, היה כביש בית לחם- חברון מוצף חיילי המשמר הנשיאותי של הראיס. כדרך רפובליקונות בנות חסות, לבשו מובחרי פלשתין מדים מנומרים כיחידת 101 בשעתו וכומתות אדומות של צנחנים. החלש תמיד שואף להידמות לחזק. הם מנעו חניית רכבים לצד הדרך טרם בוא אבו מאזן. שוטרים פלשתינאים צעקו ובחוריהם המצוינים שתקו ורק הניעו ידם בנונשלנטיות. סביב חמש, כשירד החושך החורפי הקפוא על בית לחם, בא אבו מאזן, שלא כדרך הפלשתינאים, בעד דרך בגין הירושלמית האסורה על בני עמו.

האיש הזה שאליו מופנית אצבעו המאשימה של נתניהו משל היה אויב רב כוח שאחראי לכל כולל הדקירות בתל אביב, הוא גבר נמוך ורך דיבור, סבאי למראה כמפאיניק של שנות ה60', רק בתנאים הרבה יותר קשים: בעוד המוחברת שלו, אנשי הבטחון המסכל ושות, משתפים פעולה מלאה עם השב"כ בכל סיכול, מפקדו האזרחי של השב"כ, נתניהו כפוי הטובה, מטיח בראיס כל אשמה אפשרית בטרור.

אבו מאזן שבא לבית לחם לרגל חג המולד הארמני המאוחר סופג הכל. הוא דמות מכילה, יגיד המטפל. שליט קטן וזהיר מאד של מדינת זעתר ננסית החיה בחיקו של ענק גרעיני עם נפש נפחדת. בעת בואו של אבו מאזן היתה הפסקת חשמל בבית לחם מהסוג שהוא כבר חלק מחיי פלשתין השסועה. מזל שלראיס יש גנרטור חרום. האפרטהייד הישראלי כולל מערכות חשמל נפרדות, מערכות מים נפרדות, מערכות גז נפרדות, מערכת כבישים נפרדת וגם, ועל זה אכתוב בקרוב, מערכת חוק וצדק נפרדת לגמרי. רק מערכות השב"כ מאוחדות.

 

שני חללי רהט.

 

מי שמביט בפיגוע הדקירה בתל אביב כמין מכת רשע שרירותית מטעם האיסלאם הפנטי הוא עיוור למתרחש סביב. רק בשנה האחרונה הרגה ישראל בעזה למעלה מאלפים ומאתיים איש, אשה וילד, הרגה עשרות אחרים בגדה ועל הגדר, ובשל חלחול האלימות גם הרגה השבוע בירי ובגז שני בדואים ישראלים ברהט. עיוורון הוא העונש שמשיתים האלים על בני האדם הנלחמים זה בזה. אנו עיוורים לכל סיבה ומסובב ומעל התהום מרחפת צווחת ביבי: "הוא אשם".

ההרוג הראשון ברהט, סמי אל ג'עוד בן 22 שצפה ברחוב בפשיטת משטרה על חולית סמים, נפגע מירי שוטרים. כאשר הוחזרה גופתו לרהט והרוחות סערו מאד, סוכם בין רהט למשטרת הדרום שתתאפשר הגעה והפגנה וששוטרים לא יתקרבו כלל לבית העלמין. כך היה עד רגע האיוולת שתמיד צץ כמין שד אלים. מיכל רותם מפורום "דו קיום" שנכחה בהלויה ספרה לי איך בחושך זרמו אלפי אבלים, עברו דרך מחסומי משטרה מסודרים ושקטים. הכל פעל היטב עד שרכב שטח ענקי של יחידת "יואב" המשטרתית עבר דרך מחסומי  המשטרה, הפר את כל ההסכמים וצץ בכניסת בית העלמין, כולו מהבהבים וזרקורים כמין התגרות ואז ניסה לבצע סיבוב פרסה, רומס וחובט בכעשרה רכבים.

במהומה שפרצה בשל רכב יואב וזעם האבלים שמצא פורקן, צצו מיד מסוק בשמים  ושוטרים שפורצים דרך לחלץ את מפירי הסכם מיד מיידי האבנים. אז נהרג חללה השני של רהט השבוע, סמי אל זיאד בן 45 אב לשמונה אבל האירוע תואר כלינץ' בשוטרים. הכל מתחבר. אלימות וחיסולים וירי ודקירות במקום דיבור והסכם, מחלחלים ומרעילים את חיינו ערב בחירות. ב92 העם קלט שחייבים להעיף את שמיר. כעבור 23 שנים ההבנה קהתה. טופשנו.

 

נ.ב לכל השואלים. כן. אני שמח לקבל את פרס רוה"מ על שם לוי אשכול על ספריי. כן. גם לו הייתי צריך ללחוץ את ידו של נתניהו שאני מתנגד לכל שניה שלו כרוה"מ. הוא רק שליחה הזמני של הפוליטיקה. ואיילת שקד? כמו סגנית השר מרים טסה גלזר שנלחמה ב"תפילין" של יונה וולך. סגנית השר חיה ונשכחת ואילו הכותבת, גם 30 שנים אחר מותה, היא אייקון תרבות, סרט חדש וספרים. ככלות הכל, התרבות מנצחת גם את המנצחים.

10 תגובות על “שנה מלחמה, שנה קלפיות. רהט ואבו מאזן

 1. אורית פראג הגיב:

  היי יגאל,
  מברכת אותך על קבלת הפרס!
  ובתוך כך שואלת שוב את השאלה על יונה וולך ולולה. אני מבינה שבשירה הזה התייחסה ללולה מתוך "המלאך הכחול" אך לא מוצאת את ההתייחסות לכך בספר "יונה וולך" (גם לא נמצא דבר באינדקס) האם תוכל להאיר את עיני?
  חן חן

  אורית

 2. ורד נבון הגיב:

  תודה על המאמר הנוקב, וברכות על קבלת הפרס. בטח לקבל, אלא מה, להשאיר אותו בידיהם? הרווחת ביושר. וגם הספר נפלא (סליחה על האיחור הרב, קוראת אותו עכשיו).

 3. אורה לב-רון הגיב:

  רק אשר אבד לי, הוא שלי לעד. התקווה

 4. טר"ש יוזף שווייק הגיב:

  שמות המיבצעים, הפעולות, הקרבות והמלחמות אינם נקבעים בידי מחשב. זו המצאה עתונאית חסרת שחר שדורות של כתבים ממחזרים אותה. בני אדם קובעים את השמות.

 5. סרן יוסריאן הגיב:

  "רכב שטח ענקי של יחידת "יואב" המשטרתית עבר דרך מחסומי המשטרה, הפר את כל ההסכמים וצץ בכניסת בית העלמין, כולו מהבהבים וזרקורים כמין התגרות ואז ניסה לבצע סיבוב פרסה, רומס וחובט בכעשרה רכבים"

  כל הכבוד, יגאל. אכן פרשנות במיטבה. אמנם כולם ראו בחדשות את צילומי המסוק שחג מלמעלה – ראו בדיוק שסיבוב הפרסה "המתגרה", למשל, זה בגלל שהשוטרים "המתגרים", שטעו ונכנסו ללב המאפליה, מנסים נואשות לברוח משם לפני שחבריך הערבים החביבים ושוחרי השלום יעשו בהם לינץ'. אבל ממתי העובדות מפריעות לפרשנות שלך ושל דומיך?

  ז"א חוץ מבזמן הבחירות. אז פתאום אתם רואים מה שאר הציבור חושב עליכם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s