ביזת הזהב.

 

"ישראל היא מדינת עולם רביעי. זה זן ייחודי של מדינות: כאלה שהן בפועל מדינות עולם שלישי אבל חושבות שהן עולם ראשון." מיוחס לאלכס גלעדי.

זהו אסון עולם שלישי ובו שיכון רב דירות וילדים בשכונה מאוכלסת בצפיפות, עם מערכת גז מטולאת, אב, אם ותינוק ומוות פתאומי בהתפוצצות שמטילה את הניצולים לכאוס. אסון עולם שלישי עם דו"ח ביקורת חמור שהתריע בעבר על רשלנות ושחיתות ומעין מונופול. כל האזהרות שהבהבו לשווא וריח חזק של גז וטכנאי שבא והלך שעה וחצי טרם האסון. זה חלק מאותו עולם שבו מתמוטטות מרפסות הגינדים ומתגלה כי נעשה שימוש רק ברבע מהחומרים הנדרשים וילדים קטנים מתים מחומרי הדברה אסורים.

זה עולם שלישי שבנוי על חמדנות והתעשרות מהירה של מעטים והתרוששות הדרגתית של רבים, מקום שמנסה לגרש בכוח 50 אלף פליטים וליבא 34 אלף פועלים סיניים כי הסינים משלמים הון לחברות כוח אדם שמחוברות לשלטון ואילו הפליטים רק עובדים. עולם שלישי של אלפיון שחי על 3 מיליון ש"ח לשנה ומתחתיו מאיון עושי דברו שמחזיק ארבע דירות ויותר ותחתיהם מעמד בינוני שחי ומת מדליפת גז או מחומרי הדברה זולים או מלחץ נפשי של "איך נגמור את השבוע" ועובר ממכונית משפחתית לאופניים חשמליים. ומתחתיו פרולטריון סמרטוטים, אביוני רחוב ופנסיונרים בני 75 שומרי חניונים ודוחפי עגלת מתכות ונשים שמחטטות באשפה לדלות פחיות שבמחיר שק מהן יוכלו לרכוש כוס קפה במקום שבו יושבים בעלי חברת הבניה כששלושה מרצדסים חונים בדאבל פארקינג. 428000088911662852536

זה עולם שלישי ששולח לפינת דיזנגוף- תרס"ט שוטרים חמושים באקדחים ובאופנועי ימהה חדישים של מרדפי כביש מהיר כדי לקנוס שליחים ממונעים קשי יום ומס הכנסה מסתער על מלצרים, ואוצר עירוני כמו שרונה שנמכר לטיקונים שמקבלים אישור ל- 180 אלף מ"ר לעשירים תמורת פרורים בדמות מוזיאון של 180 מ"ר, כאלפית מההיתרים, לצרכי הציבור.

זה עולם שלישי שממרפסות פרויקט פו. שלו משקיפים האקס רגולטרים והגנרל שחיפש פצלי שמן, על מהומה גדולה מעבר לכביש, היכן שעשרות אנשי יס"מ נאבקים במשפחה מפונה כדי שתשובה יוכל להרים עוד 1200 דירות יוקרה לאקס רגולטרים. "תראי", אומר הממונה הממשלתי לשעבר על שוק- מה- שמו שעבר לאי. די.בי. לאשתו בעמדם על מרפסת קומה 42, "תראי את החארות האלה".

"איכס", אומרת אשתו מול כפויי הטובה שרוחשים למרגלות המגדלים כנמלים עמלות עבור  6 אלפים ש"ח תחת מנהלים שמקבלים 60 אלף כדי לעמוד בהעסקת העבדים מבלי להקיא. "איכס", אומר בכיר  "יש עתיד" שהוקמה לחפש "איפה הכסף"? ומצביע בועדה נגד ההצעה לחקור "איפה הכסף". ומעל לכל, כדובדבן על עוגת קרם מקולקלת, יושב המלך הנבחר ביבי עם רכוש שמוערך בכ-40 מיליון, כולל או לא כולל אקס- חשבונות באיים, בריכה עם קיר שקוף וחברים מיליארדרים. "תראי את כפויי הטובה", הוא אומר למלכתו ומציץ בעד קליפת האבטחה הכבדה. "איכס", אומרת המלכה.

הצי שקע נשאר הזהב.

נשארו כאלף עובדים ישראלים בחברת הספנות צים. כשמונה מאות על היבשה וכמאתיים וחמישים קציני ים על האניות. והם רועדים. כולם אנשי "צים" שפעם היתה גאוות האוקינוסים של ישראל ונוהלה לא רע כחברה ממשלתית ואחר נמכרה ועופרתה, אבל עם מניית זהב ממשלתית, להבטיח שתמיד תשאר ישראלית. עלתה וירדה על גלי שפל וגאות ימית עד שעלתה בימי עופר על שרטון שמוכיח כי הפרטה אינה פתרון פלא וגם בעלות פרטית בידי טיקונים שצים היתה רק אחת מעסקי הים שלהם, יכולה להגמר רע. רע מאד.

ואלף העובדים חרדים. אחרי תספורת של מיליארדי שקלים, סכום שדי בו לסלול רכבת לאילת ובחזרה, רוצים העופרים שהמדינה גם תוותר על מנית הזהב שנועדה בדיוק לזמן כזה ושחוצצת בין אלף העובדים לאבטלה. מנייה שמחייבת את צים להותירה בשליטה ישראלית ולהחזיק צי מינימלי. והעובדים כפויי הטובה אינם סומכים על המדינה שלא תוותר לעופרים, כמין פרס ניחומים, על מנית הזהב, כך שיוכלו למכור את צים לטיקון מאלזי שישליך כמטען זיבורית את אלף העובדים ועוד ישראלים שמתפרנסים בפריפריה של פעילות צים, כספקים ושירותים נלווים.

ועתה, חורף 2014, זה הזמן שבו נבחנת המדינה אם תשמור את מנית הזהב או תפקיר את העובדים. העופרים עצמם כבר שמו עינם הזריזה על הבכיר הממשלתי שעשוי להעבירה לידיהם ויפוצה בעתיד ביד נדיבה. לכן קוראים יקרים עיקבו ותראו איך מי שהטביע את הצי מקבל מתנת ענק ושימו לב מי ינסה לתת לעופר את ביזת הזהב ומה שמו. (רמז לשמו טמון במקצועו של המנוח בטור הבא.)

קברו של אוהב הזולת.

ביום שישי בצהריים עת עמדתי שם, הקיש מישהו על הפעמון של קיבוץ עין חרוד, והגיחו מאי שם ששה נושאי הארון בו נח החבר המת. בחלל לא מטויח מתחת לחדר האוכל, הקריאה חברה קורות חיים קצרים של החבר נתן אוסטרובסקי בן ה78 שעד קיצו היה אחראי המטעים של עין חרוד וגם כשגווע מסרטן, דאג מאד שהמטעים לא ימכרו ושלחברים הותיקים יהיה מקום עבודה ופינה ל"חברותא ולחביתה".

עמדו שם מאות ישראלים בדממה. אחר כך רחש צעדים על דרך עפר, נהימת קלנועיות ושיחות מהוסות. ליד הרפת בתחתית בית העלמין, בריח דשן ותחמיץ, הבטתי בבור הפעור תחת העצים הענקים וראיתי שורשים מושטים לקבל את הנטמן. הארון הורד בחיפזון וחברים גרפו עפר בהיר והניחו גל אבנים כבד ורק אז החלו הספדים. "סועד נזקקים", אמר האחד על המת האהוב. "ארבעים שנים ברפת ובמטעים…בנו של גרשון שהיה חברם של ברל וטבנקין". הקריאו שיר טבנקיני: "בלב השדות ניצב לו פלח וצוחק", תהו "איך סופדים לאדם שאהבת החיים והזולת היו כל חייו"? והזכירו כי עובד האדמה שנקבר פה היה "איש של ערבות הדדית, פשטות ואחריות".

נ.ב.

כשאני צועד עם המחשב הנייד במורד שדרת המחאה רוטשילד למקום שבו אכתוב את מה שנח כבד על לבי, כמפורט למעלה, עוברים על פני טורי אופניים. על כל זוג רוכב הורה צעיר ובחיקו או בגבו, ילדו מרוסן למושבו וקסדת בטיחות על ראשו והם מפטפטים בלהט מתוק ורציני וממלאים ליבי שמחה למראה ההמשכיות והמסירות שגוברות, אולי, בסופו של דבר על כל המצוקה וההרס.

7 תגובות על “ביזת הזהב.

 1. שלמה הגיב:

  אני לא ממש מסכים עם השורות התחתונות שלך.

  לא נראה לי שראית לאחרונה בדיוק שלושה מרצדסים בחנייה כפולה היכנשהו, שדרות רושילד הן גם לא שדרות הצחאה למרות שהייתה שם נניח מחאה לא ברורה לפני שנתיים.
  אתה מסתובב שם עם הלפטופ, קשה לי להאמין שנסעת מפ"ת דווקא לרוטשילד כל שאתה גר כנראה די בסמוך,
  אז אתה לא בדיוק במיקום של לספר לי על המחטטים בזבל.

  את כל נושאי צים אני באמת לא מכיר, בזה דווקא כן חידשת לי.

 2. igalsarna הגיב:

  בוא לחזית קפה "התחתית" לינקולן, לראות 3 מרצדסים של הגינדים בדאבל פארקינג.. צולם ואף הועלה לפייס. וגם כל השאר אמת לאמיתה. שלמה.

 3. עומר הגיב:

  "עופרתה", זה מעולה.

 4. OreN הגיב:

  כי מעופר אתה ואל צים תשוב

 5. MB-Y הגיב:

  צילמת והראת את התמונות בלי רטוש? נו באמת…

 6. עופר הגיב:

  "שליחים ממונעים קשי יום" יותר נכון בהמות ממונעות, אם המשטרה קונסת ורודפת אותם, הרי שהם הרוויחו את זה ביושר (ואני יכול להעיד על זה בתור מישהו שנדרס על המדרכה, בפתח הבניין שלי ע"י אחד מאותם "קשי יום" שדהר על המדרכה כמו רבים מחבריו משל הייתה מסלול מירוצים)

 7. צבי פלד הגיב:

  מקסים. כל כך חבל שהכל נכון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s