הונאת ה40. והארץ המורעלת.

"צריך קיבה של בת יענה

לבלוע כל כך הרבה זבל".

(ניקנור פארה. משורר צ'יליאני.)

 שחר ליום שישי נחתתי בנתב"ג. רק נגעו גלגלי הג'מבו האל עלי באספלט הקודש, וכבר פצחה בנגינתה תזמורת כלי  הנקישה של תאי תיקי היד וכאיש אחד ניתרו ממושביהם  350 נוסעים אל הדלתיות שמעל ראשם, לפתחן, פן יאחרו למלחמת הקיום הממתינה מעבר לשרוול. לילה קשה וצפוף עבר עלינו, אפילו בלי מזרן גומי של חצי מיליון שקל על רצפת המטוס. רק מושבי מחלקת נוסעים דחוסים. לידי ישבו סבתא יקרה ונכד. אחרי שהשוו מחירי לונדון, אחרי שהסבתא סרקה ביעילות של mri  את מגזין הדיוטי-פרי וסיימה לקנח באצבעה את מוס השוקולד, נרדמה פעורת פה לצידי. מרפקה דוקר במתני. ישנו יחד מעוקמים תחת שמיכות דקות, וכשהעיר הקברניט את הנבחרת שלו לנחיתה, עמד במטוס ריחו של בית כנסת ביום כיפור.

נהג המונית שלקח אותי על כביש ריק לתל אביב, סיפר לי שהשעון צלצל למשמרת ב2 בלילה ולא היה לו כוח לקום מרוב עייפות של פרנסה שאין לה תחתית. הוא קם בארבע וחצי, לקח את הבן החייל שעובד גם משמרות בוקר בארומה ובא לשדה. "הטיסה מלונדון"? שאל. "כן", אמרתי, "וכולנו עדיין מנומסים". ואכן חשתי בבואי מנומס ואדיב, מלא רצון וחובה אזרחית והגינות בריטית, שהלכו והתפוגגו על כביש 1 ככל שקרבה העיר וכבדה הנשימה מלחץ הקיום פה.

בימים שאחרי נחיתתי, שמעתי סביבי שוב ושוב את המילה: מורעל. וחשתי מורעל. במאי 2013 מתארת המילה הזאת את הקיום בארץ פגועת זיהום מתמשך של הונאה ושקרים, בלבול וספינים. מדינה תחת שלטונו של אדם נפחד וחלש, רדוף רוחות מתים ואנשים חיים הנושפים בערפו, מנחם ומפנק עצמו בפאר ובכבוד ריק ובבזבוז קיסרי, אדם שנבחר ע"י רבע מן התושבים, אבל פועל כשליט יחיד בדיקטטורה ישנה.

 אשמת השר הבכיר

שתי ספרות של כזב מחברות בין ימים אלה לזמן שאחרי מלחמת לבנון הראשונה. להתפכחות שאחרי הונאת ה- 40 ההיא, ארבעים הק"מ אליהם החדיר שרון את צה"ל, מאחורי גב הממשלה ההמומה, המרומה על נקלה ובראשה בגין התם. סוג של כמעט פוטש צבאי והונאה שהובילו לשקיעה לשנים רבות בבוץ ולמוות המוני של ישראלים צעירים.

עכשו, 31 שנים אחרי לבנון, נחשפת הונאת 40 אחרת: כלכלית, חברתית, נפשית: 40 מיליארד ש"ח שלנו שנעלמו מאחורי גב רוב הממשלה. ענין הרבה פחות חמור ומדמם לכאורה. רק לכאורה. רצח הארבעה השבוע בבנק בבאר שבע בנשקו של לוחם מג"ב מאומן ורצוץ חיים ישראלים, מעיד כי ימים רעים לפנינו בבוץ הביזה. מתוך כל הנלחצים והנואשים קמים תמיד ראשונים אלה שדבר מה נשבר ומתנפץ בנפשם הרעועה.

איך בוצעה הונאת ה40 מיליארד, או לעניות דעתי, הונאה גדולה ממנה פי כמה: אטיל אומדן של 400 מיליארד ש"ח, אם כוללים את כל שהולך ונחשף על ימי ביבי ושות' מאז רצח יצחק רבין, אחרון המנהיגים האחראיים? מה נבזז בימי התאצ'ריזם, רפורמת בכר, מסירת משאבי טבע לטיקונים, שימוש ברזרבות ביטוח לאומי? וכיצד ארע כל זה במדינה שלכאורה היא דמוקרטית, מקימה ועדות חקירה, בעלת תקשורת עצמאית ואף רוקדת את מחול הבחירות?

תחושה דומה של בגידה, אולי קשה יותר בשל קרבתי למוקד האסון, חשתי בימים שאחרי לבנון1. חנינו ברמת הגולן כשנחשפו השקרים של שרון, רפול וחבורתם שהובילו לאבדן רבים מבני דורי. ב2013 זו עת של התפוררות הסולידריות החברתית. מסוכנת מכל תבוסה צבאית.

באמצע השבוע עצר שר ששרת ב"ממשלת המינוס 40 מיליארד", את רכבו לצד פקק ארוך ודיברנו שעה ארוכה וחורכת נשמה

– איך זה קרה לנוכח עיניכם?

"בכל יום ראשון, בישיבת הממשלה", אמר לי האקס – שר, "היתה הרגשה שאנו במצב נהדר. בריטואל קבוע קיבלנו דיווחים כמה הכלכלה שלנו הכי טובה מכל המפותחות. לא גרעון ולא צרות יון או ספרד. זה עלה מעצמו וגם מול טענות המחאה ותכניות לרפורמות. יש לנו כלכלה מנצחת, חזרו ואמרו".

–   שמחתם לשמוע ולא ביקשתם דוחות?", תהיתי שכן איש שיחי הוא פוליטיקאי וותיק וחד עין, וכולנו בודקים כל חודש את חשבוננו. השבוע קבלתי התראה חמורה וגדושת איומים מהבנק בשל חוב של 457 ש"ח ורצתי מיד לשלם.

לא בדקנו", הודה השר. "נרדמנו". שמעתי סביבו את צפירות הפקק. נדמה כאילו הארץ כולה מתוחה עד קצות עצביה. מתוחה, אלימה והפכפכה כמו השליט. נטולת מורה דרך, חסרת חולץ פקקי תנועה, חברה ונפש. "אין לי תשובה טובה. לא ברור גם לי", אמר השר כמין צופה מן הבנק העולמי. "איך בעידן של חופש מידע ושקיפות ומיחשוב, מדינה שלמה כמעט לא ידעה. לא ידענו".

"בוא נרד מרמת הכעס", הציע, "נבדוק בקור רוח מה שקרה, בלי לתלות אף אחד. קרתה תקלה איומה ומוכרחים למנוע אותה בעתיד. מוכרחים לבדוק איך נוצר חוב עצום וסמוי שניתן היה למנעו ועתה קשה. לראות האם היתה פה רשלנות פושעת במזיד או כוח עליון".

ובכל זאת מה ארע לדעתך?

"אני תולה זאת ברוח המפקד. לשכת ראש הממשלה מעלימה אמת, כשיטה. יש ראש ממשלה שרואה חלק מתפקידו להעלים מידע. ונוצרה תרבות שלמה, מסוכנת מאד, של שקר והעלמה. תראה כמה זמן לוקח דבר פשוט כמו לקבל את דוח הוצאות בית רה"מ. הרי זה חומר ששייך לציבור. הרי אתם המעבידים שלנו ואנו חיבים לכם דו"ח מלא". עד כאן דברי שר שהיה שם. אולי עד בחקירה עתידית.

על הרבה פחות מזה נופלים משטרים. בדמוקרטיות.

נ.ב.

 אולי כשאשוב מאנגליה בפעם הבאה, יספר לי נהג המונית כי לקח את בנו החייל לנמל אשדוד. הוא משרת שם כמרסק פועלים כדי שבמקום כמה אלפי אשדודים שמרויחים באופן יוצא דופן כיום שכר הוגן, שהוא פי כמה ממה שמשלמים לשאר העבדים, יהיה שם נמל מופרט. נ.נ.ב.ח. (נמל נפתלי בנט החדש)  שיבנה בידי המדינה, יהיה בבעלות טיקון הגז, המים, והחמצן, שתחתיו ארבעה מנהלים עם 274 אלף ש"ח לחודש לאיש, שיפקחו על 1200 עובדי קבלן בשכר 5000 ש"ח לחודש, בלי קביעות. בערב יעבור הבן החייל מהנמל למשמרת על דבור לאבטח אסדת גז. ולמחייתו ידוג מושטים.

11 תגובות על “הונאת ה40. והארץ המורעלת.

 1. Arik Bahat הגיב:

  חזרת. מקווה שנישאר לך התאבון לפוגשני. יש ויש לי מה להעיר ולומר אפילו ובפרט למאמרך האחרון בעד ראיה. אשמח אם תתקשר ונתאם פגישה. אריק בהט, הוד השרון 0528457667

  ________________________________

 2. שכר הוגן, עלק הגיב:

  כן, יגאל. בוא ספר לכולם כמה זה נפלא שאלפי אשדודים מרויחים באופן יוצא דופן כיום "שכר הוגן". ואל תשכח לציין שזה נורא הוגן להשבית את הנמל בגלל שלבן של יו"ר הועד יש בר מצווה. או בגלל תוספת סטייקים מה זה הוגנת. או סתם בגלל שמתחשק לחבורה של חלאות שמרוויחים 50,000 ש"ח (חמישים אלף!!!) על עבודה של 4 שעות ביום (ארבע שעות!!!) להשבית. ואחר כך אולי תכתוב בהתפלאות למה כל הישראלים, גם אלה שקשה להם, בזים ומתעבים את אותם אלפי אשדודים.

  • רון הגיב:

   מיסטר "שכר הוגן, עלק",
   נראה שלא אכפת לך שיהיה טייקון אחד עשיר על ומנכ"לים ספורים עם שכר עצום ואלפי עובדים עניים.
   כל מה שמפריע לך זה עובדים שמתפרנסים בכבוד.
   לכן, הצדק שאתה מתיימר לחפש, הוא צדק של רשעות. אתה אוייב ציבור העובדים במדינת ישראל ואוייב בני משפחותיהם.

   • דודו הגיב:

    רון, אתה אידיוט. מה הקשר בין טייקון עשיר לחבורה של ביריונים וחלאות שמחזיקה את ישראל בביצים? זה או זה או זה? אין באמצע?

 3. פרצון הגיב:

  נהדר. אה, וכואב.

  ואגב, בים, באסדות שם? אין מושטים. רק בכנרת יש. ובבריכות של הקיבוצניקים הסמולנים.

 4. גדי הגיב:

  שלום יגאל,

  גם אני פעם חשבתי כמוך על עובדי הנמלים וכו׳
  ואז לפני כמה שנים יצא לי להכיר מישהי ומשפחתה שעובדים בחברת החשמל.
  מאז למדתי שהשחיתות שם לא יודעת גבול. כל היעוד של האירגון היא להזרים כסף והטבות לעובדים. החברה נחטפה ע״י העובדים ששודדים את הכסף שאנחנו משלמים לחשמל.

  אם המשרות המפנקות בחברת החשמל היו פתוחות לכל הציבור על בסיס כישורים, עוד הייתי מקבל את זה.
  מאחר וזה לא המצב (נפוטיזם…) מצידי שיפריטו.

 5. יוסי דר הגיב:

  תגיד לאקס שר שלך שיפסיק להיתמם.
  מופז התריע בזמנו במליאת הכנסת על ה-40 מיליארד.

 6. Oz Nahum Tiram הגיב:

  "סוג של כמעט פוטש צבאי והונאה שהובילו לשקיעה לשנים רבות בבוץ ולמוות המוני של ישראלים צעירים."

  לא רק ישראלים מתו לשווא, בין 7000 ל 17000 אזרחים וחיילים לבנונים מתו כתוצאה מהשקרים של שרון.
  חשוב לציין גם את זה.
  ממשלות ישראל בהנהגת שרון, ביבי ואולמרט היו ועודן אויב רע ואכזר לעם ישראל ולשכניו.

 7. שוקי זהבי הגיב:

  יגאל אתה גדול ! מילים כדורבנות.

 8. דרור הגיב:

  "הונאת ה40 מיליארד", וואו, איזה ביטוי מפוצץ. כל הכבוד !!

  חזרת מאנגליה ולא הצלחת להעלות משהו עם תחקיר? משהו שאינו נבוב? משהו פחות פופוליסטי ?

  מתוך ה40 מיליארד, מה היה גובה הגירעון המתוכנן?
  האם ידעת שחלק מה40 מיליארד הם תוצאה של הערכות תשלומי מיסים שלבסוף לא הגיעו (הערכות של פקידי האוצר) ?
  ואותו שר "תמים" לא ידע בשביל מה משלמים לו? מה האחריות שלו?
  אפילו אם הוא היה חבר בדירקטריון זוטר, ולא בדירקטוריון של מדינת ישראל, הוא היה כבר מועמד לדין או לא לפחות נתבע.

  אז זה לא שרה"מ שלנו צדיק, אבל כדאי רגע לעצור ולחשוב!!! זה אפילו יעיל לעשות זאת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s