תרנגולת פלאית ושמה אתי אלון. ושופטים אחרים.

"הלכתי לבתי-סוהר. שמעתי את הטריקה הנוראית של הדלת מאחוריי, וראיתי את האנשים בשיא עליבותם. הרגשתי שאני חייבת לעזור להם".

(עדנה הגלר קפלן.)

 בשבוע שבו נפתרה התעלומה איפה הכסף? (אצל העניים), הודיעה ועדת השחרורים של שב"ס על החלטתה בענינה של אחת, "תרנגולת פלאית-פלילית, רבת תושייה, המטילה ביצי זהב". הנ"ל, אסירה מצטינת כבת 45, גרושה ואם לשני בנים, לא תזכה בקיצור מאסרה מ17 שנים לאחת עשרה. כלא הנשים ימשיך להנות מנוכחותה של התרנגולת שהטילה ביצים בערך של כרבע מיליארד ש"ח. 428066774

 אז בואו נבדוק, אם כן, איזה זן של עופות כן זוכה לשיחרור מוקדם. ע"פ מחקר שפורסם, אורך זמן ישיבה ממוצע של רוצח ישראלי הוא בדיוק 11 שנים. עופות דורסים ממנה זכו לשחרור מוקדם. דוד בן שימול שירה טיל על אוטובוס ערבי והרג אדם, יצא לחופשי אחרי 11 שנים. דני איזנמן שיחד עם שני רעיו, רצח את הנהג טוטנג'י, שוחרר אחרי 11 שנים. עופר גמליאלי ממחתרת בת עין שנדון על ניסיון להרים בית ספר לבנות שוחרר אחרי 11 שנים. י"א שנים זה המספר הזוכה. לא למרוקנת הבנק אתי אלון. ולידי מי הטילה בשעתו אסירה זאת את מטמונה? לידיהם של בוזזי שנות התשעים: אחיה, אביה וחבר מפעיליהם: כרישי שוק אפור ומלבינים ולצידם כל מי שתמך או אטם עיניו. מקהלת הגברים: דירקטורים ומנהלים, רואי חשבון ומפקחים.

אז למה?

כשבודקים באלו מיקרים עומדת מערכת החוק והכליאה על רגליה האחוריות ותובעת את מלוא תקופת הכליאה, מגלים דבר מענין: החוק נאכף במלוא החומרה במיקרים שבהם פישלה המערכת. במקום שבו הנאשם הוא רק קצה הקרחון, ש.ג. ושעיר לעזאזל: מרדכי ואנונו, זייגר, מדען החידקים קלינגברג, אתי אלון. במקום שבו אם תמשיכו לחפור, תגלו ערימת שרצים, שם חובטת המערכת בנאשם היחיד ומשאירה אותו בתאו כאבן על פי מערה אפלה. גם פולארד יושב לנצח בתאו בעת שמפעיליו עשו הון בקובה, הקימו מפלגה, מזדקנים בנחת.

בגבה של אסתר מקסימוב שטיפסה משך תריסר שנים, מכספרית לניהול מחלקת ההשקעות, הסתתרו מאה גברים. זולת שארי בשרה: אחיה עופר שיושב ואביה שישב ומת ובני רביזה מהשוק האפור שישב, כל השאר לא שלמו ביום מאסר אחד על עיורונם/השתתפותם/תמיכתם. "בהגיע החקירה לשלב מסוים נדם האב במקומו… המשיך בתפקיד שיועד לו בפרשה על-ידי גורמים עבריינים מעליו, ובכירים ומרכזיים ממנו הרבה יותר", נחשף בעת הערעור.

שתי נשים

 את הביטוי הספרותי "התרנגולת הפלאית-פלילית", טבעה השופטת המחוזית עדנה הגלר קפלן. היא ששפטה כדנה יחידה את אלון לעונש הכבד במיוחד. אני אסיר תודה על הניסוח הנפלא. משפטנים התפעלו פחות. כבדרמה רוסית ניצבו זו מול זו במחוזי שתי נשים, כשני הפכים: פסגת הישראליות והיחוס משפחתי מול אשה תחת השפעה ממשפחת מהגרים עם "ערכים נלוזים".

"היתה לנאשמת בחירה," חרצה דינה השופטת הגלר, "והיא בחרה ברע".

חד וחלק, אך החיים מורכבים יותר מענין בחירתה של אתי. מה שקרה שם הוא שביזת הבנק שארעה בקץ שנות התשעים, הוטלה רק עליה. השופטת הטילה את כל כובד העבירה על הילד שניצל את זה ש"המלך ערום", כפי שכינתה את הבנק המופקר. רק בסיפא של גזר הדין, כיציאת ידי חובה, רשמה: "דקה בטרם סיום…פליאה קשה לאמר; היכן היו שלטונות הבנק? היכן היה הפיקוח הפנימי בבנק? כיצד התאפשרו להן פעולותיה של הנאשמת? ההלוואות הפיקטיביות? הרישומים הכוזבים? הצ'קים הבנקאיים המזוייפים אשר קלונם ניכר על פניהם? כיצד לא בדקו חמש שנים פנימה בבנק? כיצד קרס לו בנק למסחר… ואין פוצה פה ומצפצף כל העת, כדי בזיון וקצף". כתבה "קצף וביזיון" ושלחה את אתי ל17 שנים. אך הכל כבר היה שם, בבנק המסחר ב- 2003, כל ביזת הארץ בטיפה עכורה אחת: הון- שלטון- עולם תחתון.

אבא

אם נעמיק עוד בדרמת העבר הזו, נגיע אל אבותיהם המעצבים של השופטת עדנה ושל הנאשמת אסתר. יקשה לתאר שני ישראלים כה מנוגדים כסוחר החמדן אביגדור מקסימוב ועורך הדין המכובד יעקב הגלר. הראשון אב דומיננטי, "בעל ערכים נלוזים" כדברי המשפט, ממשפחת מהגרים מסורתית בעלת מבנה נוקשה בו אדיר כוחם של הגברים על פני הנשים. "אתי הינה קורבן נסיבות חייה. לא עבריינית במבנה אישיותה", כתבה הפסיכולוגית, "להיפך: היא קונפורמית, צייתנית ושומרת חוק. אחיה ואביה ממשיכים להיות דומיננטיים בעולמה הפנימי".

ואילו אבי השופטת, מבכירי עורכי הדין הפלילים לשעבר, איש אמונם של ארגונים חשאיים היה מודל חיקוי חיובי לבתו. את פסק הדין היא רשמה בשבתה על כסאו. "הוא כישף את בית המשפט", אמרה פעם,  "זכיתי לאבא מפרגן… על זה אני מודה לריבונו של עולם". ברת מזל היתה. שלא כנאשמת שכרעה תחת נטל אביה הפלילי שאין להמרות פיו.

מה זה אומר על מרחב התמרון של אדם? האם באמת "היתה לאתי בחירה – והיא בחרה ברע" כמאמר השופטת הגלר, או שמא גם לשופטת היתה בחירה והיא העדיפה להטיל את העונש הכי כבד על האשה הרמוסה, ולצאת ידי חובה בהצהרה שהיתה "הפקרות קשה בבנק", בעת שכל שאר מנוולי הפרשה פרשו לקיניהם הנוחים?

כי הדירקטורים של הבנק למסחר, אלו שנמצאו "אחראים למעילה שביצעה אתי אלון ולקריסת הבנק", הגיעו לפשרה ונקנסו ומשרד רואי החשבון רב המוניטין, קסלמן וקסלמן, יצא בכופר של 23 מיליון ש"ח לקופת הכונס, "בגין אחריותם לאי גילוי המעילה". ותם הענין.

  לסיכום טענתי אזכיר שוב כי מאז  מחאת 2011 למדנו כמה פרטים מצמררים על הפקרותם הקטלנית של לובשי החליפות היקרות. לו באה בשעתו, על ענשה המרתיע, כל חבורת העיוורים מרצון של "הבנק למסחר", ולא רק אתי, היינו חוסכים אולי הון חסכונות אדיר שעלה באש בעשר השנים שמאז  מעילת אלון, בידיהם של דירקטורים, שחלקם המשיך הישר אל קרנות הפנסיה.

ואתי אלון צריכה ללכת עתה הביתה אל שני ילדיה.

נ.ב.

 שמתם לב בזמן הזה שבו מחליט גם שר האוצר החדש שהביזה תימשך, כי גזירות שמוטלות על ציבור השכירים, תקפות החל מהלילה בחצות, ואילו הקלות לציבור הרחב, או לחילופין גזירות על טיקונים, חלות רק החל מדצמבר – 2015, (ובכפוף לדיונים שיתקימו עם פרקליטיהם ויועציהם)?

8 תגובות על “תרנגולת פלאית ושמה אתי אלון. ושופטים אחרים.

 1. ido2267 הגיב:

  טעות בכותרת. כתוב "תרגולת" במקום תרנגולת.

 2. nina ramon הגיב:

  ושכחת את יונה, שאלפי אנשים איבדו את ביתם בגללו, ואת עו"ד קרלסברג, והרשימה ארוכה.
  חבל שאיש מלבדך לא מרים קול צעקה.

 3. מבלי לקבוע עמדה לגבי מעשיה, כל הממונים עליה חייבים היו לתת את הדין על רשלנותם.
  חבל שאתה [וחלק מהקוראים את פרסומך] הם קול קורא במדבר.

 4. יעקב הגיב:

  תקון לשון:
  אין ברת מזל אלא בת מזל
  השימוש בבר (ארמית) הוא לזכר בלבד

 5. דודי הגיב:

  " ע"פ מחקר שפורסם, אורך זמן ישיבה ממוצע של רוצח ישראלי הוא בדיוק 11 שנים" – אתה יכול אולי להפנות למחקר זה?

 6. הבט ונראה הגיב:

  חכה, תראה ונתראה. סדנא דערא חד היא! מה שהיה הוא שיהיה ואין שם (שום) יעקב שיגול את האבן מפי הבאר

 7. תמר הגיב:

  יגאל,
  מה דעתך לקחת את המושכות, ולהיות מוביל המחאה החברתית החדשה ?
  אנחנו אחריך !!!

  והנה קישור ליאיר לפני כמה שנים:

 8. תמר הגיב:

  מי שיצליח להתגבר על הבחילה והמיאוס של הדקה וחצי הראשונות,
  יגחך בציניות, כשיאיר מכריז לקראת סוף הסרטון על מספר האנשים שחיו בשנת 2005 מתחת לקו העוני. 1,534,300 איש.
  בזכותך יאיר, יצללו אל מתחת לקו עוד רבים וטובים.
  חבל שהתבגרת, יאיר…
  היית יותר יפה (מבפנים) מאשר היום…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s