רוקד עם ניצולים. על ביבי, צה"ל ועמנואל רוזן.

"עייפתי מלשמוע דברים/מאנשים צבועים, צרי אופקים, רדודי מחשבה וקפוצי תחת./

אני רוצה את האמת/רק תנו לי קצת אמת./נמאס לי לקרוא דברים/

מאת פוליטיקאים נוירוטיים, פסיכוטיים, חזיריים/

אני רוצה את האמת/רק תנו לי קצת אמת.

(ג'ון לנון. תרגום חופשי: נ. אסטרייכר).

האיטלקים, עם עתיק ולמוד מתכונים, ציינו השבוע ברומא את יום הולדתו ה-500 של הספר "נסיך" שכתב ניקולס מקיאוולי לאחר שהודח מכל תפקידיו. מסמך בוטה זה פורש לא אחת כספר הדרכה לשליט אלים ונטול מוסר, אך למעשה הוא הסיר את הלוט מעל דרכי התנהלותו של שלטון נכלולי. "כולם רואים את תרמיתך", כתב לשליט, "ורק מעטים מכירים את טבעך האמיתי, ואלה המעטים לא יהינו לסתור דעת רבים". כמחווה לאיטלקי פרסם השבוע השליט נתניהו כמה שורות בעמוד הפייסבוק שלו:

"שוחחתי הערב עם דורה רוט, ניצולת השואה שהשתתפה היום בדיון בכנסת. הזמנתי את הגברת רוט לפגישה כדי לחשוב יחד איתה כיצד ניתן לפעול לרווחתם של ניצולי השואה". הפיסקה העשויה דמעות תנין, מחזירה אותנו אל הנחיות הנסיך, רק בלי שום סטייל ואם לנסח זאת בעדינות, היא מציינת עלית מדרגה של טעם רע והסחת דעת. הנה האיש שהיה ממונה שנים על אוצר המדינה, כולל קיצבאות הניצולים, מציע לניצולה בזוזה בת שמונים "לחשוב יחד".

איך בדיוק "תחשבו יחד"? האם תשב, אדוני, בסלון עם שרהל'ה, דורה ומאבטח ותביט בתקרה?על מה תחשוב בעת שתמתין להסתלקותה עם צאת הצלמים? איך להמשיך ולהונות את שארית הפליטה? איך להעביר כסף מקרנות פנסיה אל כיסי טייקונים? הרי די בתספורת שהעניקה השופטת ורדה אלשיך ליצחק תשובה, כדי לספק את צרכיהם של כל הניצולים.

בעודך "חושב יחד", הרשה לי לצטט לך,  כמה שורות שכתבה לי בהקשר שלך, בת דור שני שבורת לב על אמה ודודתה שהיו ילדות בשואה: "שתיהן מעל גיל שבעים, צריכות לעבור ועדות שהדרך אליהן רצופה מפגשים עם פסיכיאטרים ופסיכולוגים, כדי לקושש כמה שקלים נוספים לקצבת הביטוח הלאומי המצומקת שלהן. כאילו לא ברור ששתי ילדות קטנות שברחו לבדן מהגטו דרך תעלות ביוב, הוסתרו בעגלה עם תפוחי אדמה, משך שנים לא ראו את אמן, ואביהן נרצח – הן פוסט טראומטיות"?

האם עליי להזכיר לך את הנשיא עזר וויצמן, אשר גם בסוף חייו והוא זקן וחולה, עבר מבית חלל צה”ל לבית חלל, כמי שנושא גם הוא בנטל האשמה? אם היה בך שמץ יושרה, היית יוצא עכשו למסע ועובר מבית ניצול מנוצל לחדר ניצול בזוז ומכה על חטאיך. אתה, שדאגת כל חייך רק לזקן אחד שאת אהבתו ביקשת, והפקרת את כל השאר.

 index

אוגדה מוקפצת בטעם ישראלי .

לא קל לכוחותינו. בבת אחת, מלחמה בכל החזיתות: לחצי תקציב, ביקורת חיצונית ופנימית על הפנסיה הצה"לית המטורפת, פרידה מתחמושת והקפצות שנויות במחלוקת. נתחיל בתחמושת. צה"ל נפרד בצער מפצצות הזרחן, "שלא מצטלמות טוב". צודקים. עזתית צעירה כמו ראדה אבו חלימה, שנפטרה מכוויות אחרי חודשיים יסורים, באמת נראתה מגעיל. היו עוד 12 תושבים שנשרפו כך במבצע עמוד-זרחן ובהם גם ילדים ואף תינוקת כבת שנה. היו כאלה שרק ספגו כוויות מחרידות מהחומר שבוער עד שהוא מגיע לעצם. גם הריח איום.

עם סיום עידן הזרחן ובלי קשר, הוקפצה אוגדה צפונית והקפיצה גם את בוגי שמעדיף להקפיץ את איראן. 2000 מילואימניקים הוקפצו נוכח מה שמכונה: 'איומים צבאיים גוברים בגבולות עם לבנון וסוריה'. הייתי בהקפצה דומה לפני המון שנים. ישבתי כמפקד טנק עם אוגדתי המותשת ממלחמת 73 במחנה נפאח והנה בוטלה היציאה. שר הבטחון המוכה דיין והרמטכ"ל דדו רצו לשפר עמדות בסואץ גם כדי לשפר עמדות אישיות. אלוף הפיקוד טליק עצר בגופו את חימום הגזרה. ואנו, מילואימניקים צעירים ומפוכחים מהמלחמה, חשדנו מיד שמדובר בהקפצה פוליטית והתקוממנו.

אולי לכן אני ספקן, ותוהה איך מוקפצת אוגדה. האם היא מוקפצת על ווק התקציב? או כחלק מסבב הקפצות מתוכנן שרק ניתן לו פומבי בשל קרב התקציב? האם מחליטים על כך במטבחון או שמא בני גנץ מקבל טלפון מהחשב הכללי שאומר: הוועד נורא מודאג מהקיצוצים? איך מקפיצים אוגדה? על שמן זית או על זחלים, או על מובילים כדי לחסוך שעות מנוע ולאגור שנות פנסיה? האם מוקפצים שלדית? על יבש או על רטוב? האם כולם מוקפצים או רק כאלה שלא צברו 26 ימי מילואים כדי לחסוך מענק?

אני גם נורא סקרן מול אלו איומים מוקפצת אוגדה. באוקספורד שוחחתי עם מזרחן ותיק שמכיר כל שליט וכל אוגדה במזה"ת. הוא אמר לי: אין מולכם שום צבא תקין. הסורי מתפורר, תקוע במלחמת האחים. המצרי הפך מאז השלום לביזנס של גנרלים – טייקונים, לתאגיד מושחת וחמוש שמתעסק במלונאות ובשיטור פנימי, נטול יכולת לחימה, עם מנהיג כמורסי שתלוי רק באמריקה. וירדן? זה צבא של מלך מהמר שנתמך ע"י הסעודים. אז מול מי מקפיצים אוגדה? מול מפגיני המחאה?

אבידה.

לפני כחודש, עם מותו של אמנון דנקנר, הוזמנתי לאולפן "תיק תקשורת" והמנחה הקבוע, עמנואל רוזן, שאלני על המנוח. ציינתי את שלל פגמיו כעורך ואת השפעתו ההרסנית של איש חד הלשון ומהיר מחשבה ולא מוסרי על העיתונות. "רעיל", אמרתי.

"אבידה כבדה", סיכם רוזן את ההספד ואיני יודע אם על המנוח דיבר או על עצמו, שכן כבר ידע שהטבעת סביב לכאורה מעשים שלא יעשו, מתהדקת. הפייסבוק צבר עדויות, קומנטים והצטרפויות לדף שטיפל בו, בלי שמו. לא הכרתיו אישית, אבל שמעתי מיד שניה על הדרך בה סימס ולחץ. לו חברו הייתי, הייתי מזמן כבר מיעץ לו, לגשת לטיפול או למרפאת הפאראפיליה של של ד"ר פטר סילפן. יכול היה להושיע את עצמו מאותו דחף לא בר כיבוש לכאורה שפגע ברבות ובטובות והיכה גם בו קשות.

נ.ב.

עדים שותקים. עדים שוכחים. עדים שלא מבינים למה הם על דוכן העדים. "הנאמנות של החיילים שלהם זה דבר שצריך להיחקר מדעית", אמר לאחרונה קצין משטרה בכיר בקשר לאחים הקווקזים איסאקוב של הקריות.  "המשטרה הצליחה לגייס עדי מדינה נגד כל ראשי הפשע בישראל, אבל כשמדובר באחים איסקוב אפילו עדי תביעה לא מגיעים לאולם". ובכן יש עוד חשודים שעדיהם הם שגרירים שתקניים. נדמה לי שריכוז מתמיד ומופרז של עדים שותקים גם הוא סוג של ראייה לקיום עבירה ופחד.

7 תגובות על “רוקד עם ניצולים. על ביבי, צה"ל ועמנואל רוזן.

 1. רוני הגיב:

  באמת בשביל מה להקפיץ אוגדה? איך יגאל אומר? הסורי מתפורר, המצרי זה ביזנס, הירדני זה מלך מהמר. ורק שם בצפון יש בסביבה איזה ארגון צדקה. קטן. כמו נעמת אצלנו. חיזבאללה קוראים לו. בטח יגאל אף פעם לא שמע עליו. ויש להם רק 60,000 רקטות, אמנם יותר מכל צבא מערבי חוץ מארה"ב, אבל אלה בטח רקטות לתצוגה, כמו נרות חנוכה. לחמאס יש עוד 12,000 נרות חנוכה, לסורים המתפוררים עוד 100,000. לא כולל המשלוחים האחרונים מאיראן לדמשק. פינאטס, אה?

  צודק, יגאל. אולי באמת נמנה אותו לרמטכל ואז לא יקפיצו סתם אוגדות. ואם מישהו היסטרי מהמודיעין מגלה שהתוכנית של החיזבאללה היא לכבוש כמה ישובים ישראלים במהלך בזק אז צריך לפטר אותו מיד, שלא יבלבל את המוח עם השטויות שלו. לדברים כאלה לא צריך להתכונן, ובטח שלא להקפיץ שום אוגדה.

  • מוני הגיב:

   אולי נ. גורנישטרייכר (המתרגמת הדגולה שקוראת לחיילי צה"ל רוצחים) אמרה ליגאל שלא צריך להקפיץ אוגדות

 2. asaf12013 הגיב:

  קורא את שאתה כותב ומזדה עם כל מילה.

 3. צבי פלד הגיב:

  בדרך כלל מזדהה עם הגיגיך. הפעם, הבלוג שלך מפוצל. רוב מה שכתבת נכון, צודק וראוי למחשבה שלנו. לעומת זאת הקטע על דנקנר ועמנואל רוזן נשמע לי מאולץ, מתנצל ולצערי מה שכתבת על ביבי מתאים לכאן – עשוי דמעות של תנין.

 4. משה וויס הגיב:

  כשרבין ופרס, שרון ואולמרט היו ראשי ממשלה אף אחד לא יילל וקיטר על כלום. כולם קיבלו את המעט כמובן מאליו. משום מה כולם נדבקים לביבי, בעיקר בדברים לא ראויים. אז מה אם וויצמן הזקן עבר מבית לבית? הוא היה הנשיא, ומה כבר יש לנשיא לעשות? מבחינה פרקטית ממשלת נתניהו השניה עשתה יותר מכל ממשלה לקידום התמיכה בניצולי שואה. אני מאמין שלמרות הקשיים הכלכליים הנוכחיים, הממשלה לא תיפגע במה שהושג עד עתה.

  לגיטימי להשתמש בפצצות זרחן, בודאי נגד טרור בהמי ומתועב. צה"ל ישתמש בזרחן במלחמה אפשרית מול צבא, אבל עצר את השימוש נגד טרור הפועל מבתי אזרחים. עיקר השימוש של הזרחן היה למיסוך ולא לתקיפת יעדי פח"ע. ובכל זאת צה"ל לא רצה להתעמת עם בג"צ, שיתכן שמחר לא ירשה לחיילי צה"ל להילחחם נגד טרור עזתי להשתמש במקלע 0.5. אולי הוא יתיר להם אקדחים. למרות שבג"צ חרג מסמכותו, שכן אין לו מנדט לשפוט את צה"ל במהלכי מלחמה מחוץ לשטח השיפוטי של המדינה (תחום שגרירות בחו"ל – כן, שטח מלחמה בארץ אוייב – לא). מדובר בהזניית המשפט על חשבון הזנת מספר ההרוגים. צה"ל ויתר בשקט משום שישנם היום אפשרויות ראויות להשיג הישגים מדוייקים וטובים יותר.

  אינני מקבל את הקביעה שכל פצוע בעזה מקורו מפגיעה של חימוש צה"לי. אכלנו מספיק לוקשים מטבחי התעמולה הפרו-פלסטינית. נוכחנו לראות שרבים מאלה שהוכרזו ע"י החמאס-"בצלם" כמי שנפגעו ע"י אש צה"לית שלמעשה הם נפגעו מאז ארגון טרור כלשהו או שבכלל הם חלו ומתו כאחד המאושפזים. אבל למנוע התעמולה הפלסטיני יש בתי בליעה ופליטה גדולים והם מנצלים כל שביבי אירוע לבישום התעמולה שלהם.

  • משה וויס הגיב:

   (2) חימום הגבול בגולן? בהכרזה אסדית שמוכן להקריב את "החזית העממית לשחרור פלסטין" לאינטרסים שלו, כאילו. אבל לא מדובר ממש התנועה עצמה, אלא יותר במתנדבים אסלאמים מכל רחבי העולם שהתייצבו בסוריה להפיל את אסד. אז מה רע יהיה לאסד אם הוא ילהיב אותם להחליף את המטרה בישראל? בינתיים זה רק איום בעלמה, כי לאסד יש יותר מה להפסיד מאשר להרוויח בעימות עם ישראל. העובדה שישראל נמצאת היום במצב הטוב מעולם מול הצבאות הממוסדים של מדינות ערב, אינה אומרת שישראל לא צריכה להיערך גם להתגוננות מול איומי טרור המשולבים בחומרי לחימה כימיים/גרעיניים/ביולוגיים. הדבר מצריך התעצמות ביכולות לחימה ארוכת טווח ונקודתית. משמעותה יותר כסף.
   לכן התקציב הבטחוני לא יירד בפועל. הקפצת אוגדה היום לגולן אינה בהכרח אוגדה משוריינת. האיום העתידי האפשרי ברמה"ג הוא ש"הארגון לשחרור פלסטין" יחל מחר בביצוע מעשי טרור דרך הגולן. אנשי אסד דיברו על זה השבוע.
   הפנסיות הצבאיות לדרך הן המעט שאפשר לתגמל בהן את הפורשים מצה"ל. צה"ל רוצה שיתנדבו לשורות הקבע שלו והוא משלם לאנשיו משכורות במחיר השוק. המשכורת הממוצעת לפורש צה"ל בגיל 45 מגיעה לכ-6000 ש"ח ברוטו. כמחצית מהפורשים הם בדרגת רס"מ-רס"פ חלקם עם תואר מקצועי פשוט או תואר ראשון אוניברסיטאי. אנשי הקבע מקבלים שכר קבוע שאינו מתחשב בשבתות, חגים, שעות נוספות, סיכון מיוחד (הכוונה לחיילי/קצינים רגילים. רק טייסים, אנשי ים והצנחנים מקבלים תוספת ייחודית). אם המדינה היתה משלמת להם כדרך שמשלמים לעובד במעמדם בשוק משכורותיהם היו מוכפלות ואף משולשות. צה"ל קובע לאנשיו מסלול פרישה כפוי במחצית החיים. אם התנאים לא יהיו סבירים כי אז לא יתגייסו אנשים מספיקים או ראויים לקבע. מנגד, פרישה באמצע החיים לא בהכרח היא ערובה להשתלבות במקום עבודה שני. ורבים מגמלאי צה"ל נתקעים בחוסר תעסוקה, למרות נסיונם הרב בעבודה, ניהול ותהליכי התייעלות. אז במה תרוויח המדינה שתאלץ לשלם להם דמי בטלה במקום? אבל כנראה שלמדינה בכל זאת חשוב שצעירים יתנדבו לקבע ויידעו בתחילת הדרך שבסופה לא ידפקו להם את החיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s