היועץ פתח לי תיק. בחדרו של וינשטיין. וגם ביבי.

"צריך להכות בשחיתות האמיתית, גם בחרב, גם ברומח וגם בכידון. אבל לא צריך לברוא שחיתות במקום שזו אינה קיימת… צריך להילחם בפשיעה האמיתית ולא בפשיעה המדומה"

יהודה וינשטיין בראיון .

לפני מספר ימים ישבנו זה מול זה משני עברי שולחן כתיבה מסודר. כמו דו קרב עם שני עדים. אך העדים, שניהם, דובר ועוזר מנומסים, היו של הצד הנפגע. לא הבאתי עד משלי, לא פנקס. הדו קרב התנהל ע"פ סדרו כבין שני ג'נטלמנים פולניים. בלי אקדחים. הורינו, כפי שגיליתי כבר, עלו באותה שנת 1933 מפולין. הוא נולד לקראת סוף המלחמה ואני שמונה שנים אחריו. הוא בכיר ומוגן ממני, מתאגרף טוב ממני ועשיר מאד ממני. חברו אברהם גרנט עשה פעם חשבון, שבבחרו להיות יועץ משפטי לממשלה "הפסיד יהודה מעל מאה מיליון שקל. אם תיקחו את התיקים הכבדים שחיכו לו כל שנה, כפול שש שנים". 3045305797

שבוע טרם פתיחת משפטו של ליברמן, הזמין אותי יהודה וינשטיין למשרדו אחרי שכתבתי מספר פעמים בטור זה בענין חולשתו מול החשוד הבכיר ליברמן, מול שחיתות הון – שלטון ומול חקיקה אנטי דמוקרטית. בקיומו הרופף ראיתי סכנה. בסדר יומו מצא היועץ שעה פנויה אחרי ישיבת הממשלה של יום ראשון ובאתי אל המתחם המבוצר של משרד המשפטים בעיר המזרחית. מובלעת  משורינת כמחנה בריטי בזמן המחתרות. זהו מקום ותיק, מוזר ופרובוקטיבי למשרד שממונה בין היתר על אכיפת החוק במדינה שבה השטחים הם סמל הפקרות והפרת חוקים בינ"ל. פרובוקציה ישנה שוינשטיין נדמה לי היה שמח לוותר עליה, הוא שכקצין צנחנים צעיר ומושל בית אל, שמח על הנצחון, אך קלט  מהר "שמהמקום הזה צריך להסתלק במהירות האפשרית”, כפי שאמר בשעתו.

 הוא רחוק מן הימין. הוא רחוק גם מליברמן, אבל הוא היה עורך דין פרטי יקר שהגן על דמויות כח"כ יאיר לוי, על נתניהו ועל אולמרט ואחרים מחוגם. ראש הממשלה ואשתו רואים בו ידיד משפחה. יועץ ראשון מן המגזר הפרטי העשיר, וילה בהרצליה פיתוח, מרצדס בעבר ועוזרת אסיאתית. אמרתי לו כי מי שבא מן הצד ההוא של ההון, השומן והגנת החזקים, לא יצלח למאבק תקיף לטובת הציבור, מול הון – שלטון, בוזזים, רגולטורים סורחים וטייקונים. אדם מטבעו רואה את העולם דרך עדשת מעמדו ורכושו. דיברתי כחמש דקות שוצפות והוא ענה בחמישים שוצפות משלו. לא שיח חברים. הייתי מוותר גם על זה. אין בי תשוקה לפגוש בעלי שררה. כל קרבה אליהם מצמקת את מאבקך.

על שולחנו לא ראיתי רומח, לא חרב ולא כידון כבדבריו הנמרצים, רק סכין מטבח קהה שבה ניסה לבצוע אפרסק בוסרי קשה. האם היה זה משל לחשוד הבכיר ליברמן? לחמישים ארגזי חומר החקירה שנאספו בעבודת משטרה עמלנית, טוו תמונה מצמררת של חשדות והורדו למחסן בשל הכרעתו נגד הגשת כתב אישום? האם פיסת האפרסק הקטנה שהצליח בכל זאת לחתוך מן הפרי הירוק, משל היא לתיק השגריר הקטן שנשאר מול ליברמן ולתקווה שהובעה כי די גם בו לסלק את החשוד לצמיתות מן הפוליטיקה הישראלית?

יתכן גם שאפרסק זה רק אפרסק.

הזכרתי את שמו של קודמו, את התחושה שנוצרה בשעתו, שמני מזוז הכריז קרב אמיתי נגד השחיתות, הביזה, וההון שלטון. הזכרת הנ"ל לא הועילה לשיחה. "אחת הבעיות של וינשטיין", צוטט פעם בכיר במשרד, "היא שהוא נכנס לתפקיד אחרי פנומן. מני מזוז היה אדם ששילב הבנה רב גונית בכל תחומי המשפט, היכרות רבת שנים עם האופן שבו השלטון פועל וקצב עבודה מסחרר". הכעסתי את היועץ. הוא טען דבריו מתוך ניסיון פרקליטי עשיר, בשכל ובזעם מנומס. הוא דיבר על נזקיהם הכבדים של משפטי בכירים שמסתימים בזיכוי.

לא היה ביננו ויכוח על עצם סכנת השחיתות פה, על מהותם הקרימינלית של החשודים או על השר לשעבר שהוחלף לרווחת המשרד עי שרה טובה. היועץ טען נכון שטענותי כלפיו מונחות על אדנים רעועים. אין ספק בליבי שהידע שלו בתחום החומר הנחקר ודיני ראיות, עולה על שלי אלף מונים.

הפער ביננו דומה לפער שבין הידע העצום שיש בידי ראש אמ"ן שמכיר את כל הדוחות מהשטח וכל הערכות המצב, מול טענתו של קצין זוטר שיושב לו על שפת המים, רואה את תנועת האויב, מדווח על התקרבות האסון ונענה: "הכל בידיים טובות". יצאתי כפי שנכנסתי: מודאג מאד.

הון שלטון 2

 d791d799d791d799-d795d7a9d7a8d794-d791d799d79cd7931

נחמד להשאיר בגבך את כל הצרות שתוארו להלן, את הארץ האהובה והחמושה שלא נרגעה מאז פרש הנציב הבריטי האחרון, ולצאת ללונדון. יצאתי. גיליתי כי אחרי חורף קפוא ובתום האבל הלא כבד על מות הברונית מרגרט תאצ'ר, הבריטים נבונים דיים  להעריך את נזקיה הקטלניים של אשת הברזל למרקם החברתי. הקפיטליזם החזירי ממלא גם את לונדון במרצדסים, טייקונים רוסיים וסנדלי זהב באלף לי"ש. נדמה שרק אמש עזב הזוג הישראלי המלכותי אחרי שהשתתף בהלוית הצדיקה.

אחרי מסע ההלויה כידוע נפגש הזוג נתניהו  עם ראש הממשלה קמרון ומיד אחרי זה עם עמיתו הקנדי. הקנדי מחובר לענין שמגלים תאגידי ארצו באוצרות ים המלח. נדמה שראשי ממשלה כיום הם בסך הכל יועצים פוליטיים של טייקונים. בשדה התעופה המתין לזוג הישראלי, מטוס חכור שבעלותו ליום וללילה, יכולה משפחה ישראלית לטוס כל חייה גם בתעריף של שמיים סגורים. זה לא כולל הוצאות הפמליה ואבטחה וקומה שלמה במלון פאר.

ע"פ דיווחי הלונדונים, עוכב המטוס והמתין כיומיים, כי הזוג רצה לקנח עצב עמוק בשמחה כמו ארוחת הערב במשכנו המופלא של חבר טוב, המיליארדר פויו – "קפיטליזם טוב לישראל" – זבלדוביץ, בעל אי פרטי, אחוזות ועסקים כמו אל על גם בישראל. סביב השולחן היו גם הנדלניסט עתיר הנכסים שמואל חייק שנוהג לארח בעיר את ליברמן, איש העסקים זאק גרטלר ואף החבר ואיש העסקים ג'ושוע ראו שאישר בעבר כי מימן ביקור של הזוג נתניהו. שרה וביבי החזיקו ידיים וספרו קטעים מקמרון. היו צחוקים והאוירה, לטענת משתתף, היתה נינוחה מאד, רחוקה מעינם של צלמים וחטטנים ומכל העליהום הנורא על רקפת רוסק עמינח ופרחים אחרים. אין כפגישת הון- שלטון – לונדון לנחם על מות מנוחה שהיתה מקור השראה.

נ.ב.

אם יגברו קצב החשיפה של מימדי הביזה בימי נתניהו, הזעם על הבנקים, העליהום על התספורות והקינה על הפנסיות – לא תהיה ברירה. נאלץ להפציץ את איראן.

תגובה אחת על “היועץ פתח לי תיק. בחדרו של וינשטיין. וגם ביבי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s