על פרידה מאובמה, מירי רגב ורוגטקה ב15 ש"ח.

"אני מצד אחד כותב מצד שני נמחק / כאבים מחדדים אותי".

(מתוך "על נקודת הדימיון ביני לבין העיפרון". מאת אלי אליהו.)

התזמורת ניגנה את להיטי ששת הימים ושרביטו של המנצח המנוח גרציאני ריחף באויר ככנף  ציפור רפאים. רוח שלשום נשבה כבר בשדה התעופה וכמו שהזהרתי את כבוד הנשיא האמריקאי לפני שבוע,  זה עתה נחת ומיד נחטף אל העבר: שושנה דמארי, צ'יזבטי פלמ"ח על שפמים, ברית הנצח, ירושלים של זהב. בניגוד לעצתי אמר לפרס: "מה שלומך, חבר"? בעברית של אנריקו מסיאס. דז'ה וו. אחר כך ביקור בכיפת ברזל ובשרביט הקסמים. בערך כמו לקחת את מנכ"ל איקאה לתצוגה של רהיטי הזורע. וכל השאר פקקים וגרר מוטי ללימוזינה.

ברחוב יהודה הלוי ראיתי ארבעה מצטופפים מול הפלזמה בפיצוחיה: שמאלנית שאני מכיר מהשכונה, בעל הבית שעזב את הדלפק ושני אורחים. צופים בטקס. "תימני נעשה נשיא", אמר בהשתאות גבר אחד כאילו בזה טמון פשר הענין. "אולי יביא ישועה", אמר האחר. "איזה יביא", סגר הספקן.

לי הכל נראה כמו ביקור פרידה.images

המנצח השחור בא לארץ היהודים כהבעת תודה לתומכיו בני דת משה בארצו. הוא בא גם לראות מקרוב את הפרצוף של ביבי ששאף להביא לנצחון רומני, יריבו הרפובליקני, והובס. נקמה מתוקה בטמפרטורת החדר. הוא נחת כחוקר סקרן לראות מי אלו שרה ואיווט, בנט ולפיד, ובא כרגולטור שהתיאש או כאימפרטור רב כוח שמציץ פעם אחרונה בפרובינציה מרוחקת, שוחרת מדון ומגרשת שחורים, לפני שהוא משסה בה את גייסותיו.

חוץ מזה אתנחתא קומית תמיד מרגיעה את הנפש.

ברוך הבא, דיר פרזידנט. אולי תמצא ענין בקטע הבא שנוגע במי שתפגוש פה ועל סמך מה נבחר.

ועדת רגב לחקר הסרטן.

בזמן המגעים הקואליציוניים ביקרתי במרפאתו של ד"ר פטר סילפן בבת ים. משקמים שם פאראפילים: אנשים שנמשכים אל מה שהוא ליד האהבה, כמו היתה זאת האהבה עצמה. מציצים, חושפי עצמם, אוהבי חזיות משומשות. צוות של עשרה פסיכולוגים מטפל בקבוצה של 25 סובלים, סדר גודל של ממשלה צרה. הרעיון הוא לסייע להם להחלץ מסטייתם, לשוב לחיים נורמלים.

השבוע, כשיצאה ממשלת נתניהו3 לדרך, היא נראתה כהיפוכה של מרפאת סילפן. דומה אולי לקבינט של דוקטור קליגרי. סרט גרמני אילם בן כתשעים שנה על מנהלו של בית משוגעים בעיר קטנה. זולת כמה שרים חדשים וטובים, חלק ניכר ממי שקיבלו משרדים וועדות כנסת, הם בערך כמו חושף- עצמו שקיבל לנהל מעון לנערות חוסות. מי שהיה צריך לעבור גמילה משנאה לקבוצה מסוימת, קיבל את השליטה על גורלה.

כך זכתה מירי "הזרים הם סרטן בגוף האומה" רגב, בראשות ועדת הפנים שממונה על גורל הפליטים. כך קבל ח"כ סולומיאנסקי – שנחשד בקנית קולות בפרימריז – את ועדת הכספים. משרד החוץ נשמר לשר שהמיט עלינו בידוד, רותם נשאר בועדת חוק חוקה ומשפט כמי שקידם שרשרת חוקים אנטי דמוקרטיים, מתנחל קיבל את משרד השיכון, ומעל כל אלה, כשילוב לוהט של ד"ר קליגרי וד"ר סטרנג'לאב, קיבל הגנרל הכי קיצוני וחובב ההדק, את תיק הבטחון ועימו כדמות מרסנת את הסגן דנון.

בראש הפירמידה נשארו המנהל ביבי ורעייתו היצוגית שרה.

המינוים הסהרוריים היו כה עקביים, עד שנדמה שרק שגעון- לדבר הוא מבחן הקבלה, כמין קריאת תגר ביבית על הסדר ההגון. לא נותר לי אלא לחזור אל ד"ר סילפן, פסיכיאטר שבילה חלק ניכר מחייו בין כתלי בתי הכלא שם טיפל באסירים שדעתם נתבלעה, ולהתיעץ איתו לגבי הענקת הפנים לרגב ומיקרים דומים. "זו ממשלה שהיא מרפאת מתדון". אמר המטפל ההמום. "במקום לטפל ולשקם, מספקת את האסור. בעיני כמטפל זו ליגליזציה של הסטיה, וגרוע מזה הנצחתה."

רוגטקה ב15 ש"ח

לפני כמה ימים ביליתי חצי יום באתר נופש חביב עלי: בית לחם ומחנה הפליטים דהיישה. במקום בו הציב בשעתו אבא לוינגר אוהל, יש עכשו שורת חנויות. הגדה בתנופת בניה. אני מדבר על שטחי הרשות, כל אותם איים מחוברים בדרכי עפר ואספלט לערבים. בחלק מן המקומות עדיין נוסעים ערבים ומתנחלים על אותה דרך! אבל זה הולך ונעלם. האפרטהייד מתבסס כמין חוק טבע שבמקום שבו יש אבחנה גזעית בוטה בין שתי קבוצות עם פערי כוח ניכרים.

אבו -מנדלה נובט עכשו באיזה תא כלא לקראת 2027.

המלווה שלי נאדם עודה, שתחזיותיו לאורך השנים מדויקות לא פחות מאלו של האלוף ידלין, אמר לי שלא צפויה אינטיפדה 3 בקרוב, למרות מה שנראה כהתגברות הבלגן. "איך תעשה אינטיפדה כשכולם בפייסבוק", צחק. "דבר שני", אמר נאדם כשכרסמנו עוף עם שום לצד הכביש, "לך תעשה אינטיפדה בלי תמיכה של המוסדות הלאומיים. אלו עכשו לא לצד האש. יש הרבה קבוצות פעילים צעירים, אבל הם חיים מתרומות בינ"ל ונלחמים בכם דרך הפיסבוק או באוהלי מחאה. הרשות, הכסף והפיסבוק בולמים את האש. רק אם הרשות תיפול, היא תפרוץ". קבע.

בשוק הציגו סנדלרים רוגטקות עבודת יד למכירה. קניתי אחת ב15ש"ח. הן נקראות פה שואבה או נוקפה. הגומי חזק. על וו העץ יש ציור. בכף הקלע שמים גולת זכוכית או אבן קטנה או גולת ברזל מירי צהל. המטרה כעת: ציפורים. אסור לפלשתינאים לירות גם למטרות ציד, אז צדים ברוגטקה. ציפורים קטנות בשם דורי. "הכי טעימות", המליץ לנו מוכר המיץ, "הן אלו שליד התאנים".

יורדים כמה חברים לטובאס או ליריחו, צדים המון ציפורים ומכינים על האש. קטנות כמו פיצוחים, מין בוטנים מעופפים. יתכן כי תת הכרתית הרג הציפורים נובע מקנאה. רק הן מרחפות מעל החומה והמחסומים כאילו כלום. כל שאר המיליון וחצי הם אסירי יש"ע. חברי נאדם שונא את הרג הציפורים כמו שהוא שונא כל אלימות נגד חלשים. הוא איש עדין, ילד פליטים מזקריה, שמשפחתו עברה תלאות איומות ונשארה טובת לב ואנושית. חורף ארוך שכב קפוא בתא מבודד בכלא חברון ולא למד לשנוא.

נ.ב.

כשאני מסתובב עם נאדם בסימטאות דהישה, אופצית הקיום המשותף של שני העמים נראית כדבר הכי טבעי ונהדר לכולם. אנחנו סאחבקים כמו בנט ולפיד, רק בלי האינטרס והאפרטהייד. נדמה לי שאובמה היה נהנה לשבת איתנו בחסות השפם שהכין ביבי, ולנגב עוף עם שום. אחרי זה היינו נאלצים להפרד: נאדם וחוסין ברק אובמה במסלול לערבים. אני במהיר.

תגובה אחת על “על פרידה מאובמה, מירי רגב ורוגטקה ב15 ש"ח.

 1. Joseph Algazy הגיב:

  חברת יגאל סרנה שלום,
  לא מגיע לך שאכתוב לך שהרשימה שלך נהדרת, נהניתי לקרוא אותה ונתתי אותה לקרוא
  לידידה. אם היית מזמין אותי לנסוע איתך לבית לחם הייתי מממן את הדלק, בייגלה
  וכוֹס חרוב.
  תרגיש טוב,
  יוסי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s