כיבוש מסריח.

 

"כשמורידים את הקצף העליון, אז יש לנו עם נפלא.

אני הולכת לפגישות עם בחורי השיריון, התותחנים, הצנחנים והטייסים – אז תראה את הבחורים האלה.

פאר האדם."

(גולדה מאיר מתמוגגת. ראיון עם דב גולדשטיין. סתו 1972).

אני אוהב את שעת השחר הקרירה הזאת: האור הראשון, ציוץ הציפורים, האויר הנקי ומלא ההבטחה. בני האדם נחלצים מחלומותיהם, פוקחים עין ונרדמים לשעה קלה טרם היום. פוליטית, אנחנו עכשיו שם: נחלצים מחלום הבלהות של הממשלה היוצאת אל שחר הממשלה הבאה. ביבי הוא חזק לשעבר. ד"ר אלדד ומיסטר בן ארי בבית וכל השאר הם בעלי- מו"ם קואליציוני גדושי תכניות. זכרי האלפא של העתיד לבוא, בנט ולפיד, מתאהבים. בנט נפגש עם ביבי. שרה מתאבלת בשמלה שחורה. לפיד מניח יד מנחמת על כתף ליברמן. ליברמן מחייך. משעשע אותו המתאגרף הקל, המתוק הזה.

תחת רצפת הריקודים רוחש מרתף הקומבינות האפל. הסדר הישן מחשב איך ישמור על כוחו, אי שם מתארגנת קומבינה של "חלוקת הנטל" שתניח דעת כולם, מבלי לשנות דבר. (במאמר מוסגר: אין סיכוי ואין צורך לגייס חרדים. חטיבות חרדיות חמושות שסרות למרות אדמו"ר בן 104הן סיוט, גיבנת קטלנית לצבא שחייב להתכווץ. במעבדות המו"מ צומח וירוס- גיוס הרסני. רוצים חלוקת נטל? שלמו שכר 3000 ש"ח בחודש לחיילי הסדיר ודרבנו אברכים לעבוד. בלי חרב הגיוס.)

 בשעת שחר הזאת, כל אחד מן המנצחים והמובסים שרוי בחלום על ממשלה שתגשים דרכו. כל החלומות דרים בכפיפה אחת כדרך חיי הלילה. הממשלה הנוכחית היא בסך הכל אוסף מנותץ של של שרים לשעבר שגילו את מגבלות הכוח. ברק לשעבר. נאמן לשעבר. ש"ס פנים/שיכון לשעבר. הממשלה הכי כעורה ומזיקה בתולדות ישראל החדשה. די במחשבה, שעד אתמול שירת פה שר חוץ שסגד לרודן הרוסי תומך איראן וחיזבאללה – כדי שיקפא הדם בעורקים.

ימים מבורכים הם ימי האי- משילות האלה, הפוגה מקרבות החיים. מכאן יכולה לבקוע אולי ממשלה טובה יותר. לפיד כשר חוץ שהארופאים יחבקו ויתבדחו עימו על קודמו הקודר. פרקליטות שתנשום לרווחה תחת שר משפטים חדש, שומר חוק. בנט כשר דתות שישלח זרם חשמלי מבורך במורד שדרתה של פקידות חרדית- שמרנית. אנא, שחקו עוד קצת בלגו הבחירות, חבטו בשעון המעורר והניחו לנו לרבוץ עוד שעה שקטה טרם יקיצה.

 4080931382_bdcd196243_o

כיבוש מסריח.

אבל מתחת למרתף הקומבינות, יש עוד מרתף, עמוק ממנו, ובו רוחשת עתה סכנה. השבוע הדהדו יריות כוחות הבטחון גם מהכפר עיסאוויה הצמוד לקמפוס הר הצופים. ירושלים נרעדה. אף שעל הגדה מופקד אלוף פיקוד מתון ומוערך כניצן שמיועד לרמטכ"לות, השטח מסריח. אש, גז ובואש. לגדה המערבית – שטח בעל אופי הבלקני – חסרות כיום תקווה ויד אחראית ומרגיעה. מאז "עמוד ענן" חלה הסלמה בענישה וביד הקשה.

מעבר לחומה בוקעים קולות סכסוך וברוטליות שוטרים וחיילים.  אל תמתינו לסרט ההמשך: "שומרי הסף חוזרים" עם וידוי של ראשי השב"כ הבאים באשר למישגים קטלניים. הכל כבר רשום. עברתי על חומרים רבים, ישבתי עם שתי פעילות שטח בקיאות של האגודה לזכויות האזרח, ויצאתי בתחושה של דאגה ובחילה כאדם שעליו התיזה מיכלית הבואש את צחנתה.

הכיבוש חי, בועט ומסריח.

 מדובר בהסלמה בשימוש באמצעים קטלניים ולא קטלניים: מיכלית הבואש מתיזה נוזלים על בתים מקריים בכפרי הפגנות והופכת חיי התושבים לבלתי נסבלים. עדויות חשפו מיקרים של חילים שמרעישים כפר עם רמקולים ממררי חיים. צלם תיעד כלב תוקף מפגין והצבא הרחיק את הכלבים. יותר מאשר מבעבר, קלה היד בחורף 2013 על הדק הגז, הבואש, הגומי והאש החיה.

בתוך זה גולשת אלימות הגדה והכוחות אל תוך ירושלים.

המבוגר האחראי, מפקד משטרת ירושלים לשעבר, ניסו שחם, שנזהר מעירוב מסיבי של מג"ב בעיר ומענישה קולקטיבית, הוחלף ועתה נדמה כי מחליפו זהיר פחות ויד קשה מושכת את הבירה אל תוך עלילת השטחים. ע"פ דוחות האגודה התרבו מעצרי קטינים. חלקם מתלוננים על אזיקה הדוקה מדי, על מכות ברכב, על השפלה. עפ האגודה, לא אחת נעצר קטין ומושפל כדי שיסייע במעצר בוגרים. נחצה ביתר שאת הגבול בין השטחים לבירה.

האגודה מוצאת עצמה נאבקת  עם צוי סגירה אוטומטיים שמוציא הצבא לשטחים של כפרי ההפגנות: בילעין, נעלין, נבי סאלח, קדום, וזאת, ע"פ האגודה, בניגוד להחלטת בג"צ שתבע כי כל צו סגירה צבאי יבחן לגופו. צוים שרירותיים אחרים מטילים מצור ממושך על כפרים ירושלמיים כמו עיסאוויה. נדמה שהותר איזה רסן, והשטח, כרוצח שכיר מנוסה, מכשיר עצמו בקפידה למלחמה הבאה. לחץ כפול מופעל על מחולליה המסורתיים: דור הנערים.

מצד אחד יש לחץ פלסטיני, כדי להסיט את התסיסה מאבו מאזן ומצד שני לחץ ישראלי. כך מגדלים שבאב  אש נואש שישליך נפשו מנגד בעדו שנתיים. וטרם הזכרתי את חממת העשבים השוטים של המתנחלים, אותו בריון עבדקן וחמוש שצולם ליד תפוח, מבטיח לשני חקלאים פלשתינאים מיאסוף, גברים בגיל אביו, כי "אם יהיו ראויים, ישרתו בבוא היום כעבדי היהודים". מלך.

עקיבא. לא רבי.

בדממה נקבר פה השבוע איש שכבר לפני 46 שנים התריע מפני כל מה שנרשם בקטע הקודם. פגשתיו ב80' בלונדון אליה גלה. יחד עם חברו המדען משה מחובר כתב עקיבא אור את הספר "שלום שלום ואין שלום". לא ספרות גדולה: צילום רנטגן. נבואה. חבר היה בקומץ שפירסם בספטמבר 67 כרוז שכל ראש שב"כ לשעבר יחתום עליו כעת: "זכותנו להתגונן מפני השמדה אינה מקנה לנו את הזכות לדכא אחרים. כיבוש גורר אחריו שלטון זר. שלטון זר גורר אחריו התנגדות. התנגדות גוררת אחריה דיכוי. דיכוי גורר אחריו טרור וטרור נגדי. קורבנות הטרור הם בדרך כלל אנשים חפים מפשע. החזקת השטחים הכבושים תהפוך אותנו לעם של רוצחים ונרצחים. נצא מהשטחים הכבושים מיד".

מצפן לא היתה כוס התה שלי בנעורי, אבל הזמן הוכיח כי דייקה יותר מכל קבוצה אחרת. עקי – הוא עקיבא אור שמת השבוע בביתו בארץ בגיל 82 –  היה סוג של נביא חילוני נסתר.

נ.ב.

 במחצית שנות השמונים, חקרתי את פרשת התאדותו של מדען מאוניברסיטת תל אביב בשם מרקוס קלינגברג. בעברו היה ממנהלי המכון הביולוגי בנס ציונה ושותף סוד הכי בכיר. במזכירות החוג לרפואה צעק עלי ראש החוג: "תעזוב את זה ואל תעיז לכתוב". המשכתי וגיליתי את חוט העלילה של פרשת ריגול גדולה, אבל הסיפור המתין כעשר שנים עד שיצא לאור. היום אין עשר שנים. הרשת שינתה הכל. רק דבר אחד נותר כפי שהיה: רצונם של סוכנויות הביון לכסות בכוח הצנזורה על איוולתם. בכל המקרים של אסירי איקס, מדובר תמיד – יותר מאשר בעבירותיו של האיקס – במחדליו או בעיוורונו של מעסיקו הממלכתי.

תגובה אחת על “כיבוש מסריח.

  1. אברהם עפרון הגיב:

    אני מעדיף שלוחמינו הטובים יטפלו בהם בבתיהם ובעריהם ולא בעירי או בביתי. האשליה כאילו הסכם כל שהוא (שלדעתי בלתי אפשרי כלל כיום) לא רק שיביא שלום אלא שיביא אולי בטחון, היא אשלייה מסוכנת ומופרכת. אם לא נהיה 'מסריחים' היום בשטחים "הכבושים", אז ניאלץ להיות מחר הרבה יותר 'מסריחים' ברחובות עירינו.
    ההפגנות המתוזמנות של ימים אלה הם חלק מצעדי התעמולה הפלסטינים שמאורגנים היטב במלחמת הפרופוגנדה המורכבת שלהם – מאבקים מצולמים של ילדים בחיילים; הפצת תמונות וסרטים (כולל לאוסקר – הישג בלתי מבוטל) שמראים את החלק הרע שלנו והטוב לכאורה שלהם; השתלטות על פקולטות למדעי המדינה, היסטוריה ומזרח תיכון באומנניברסיטאות נחשבות בארה"ב ובאירופה; יכולת מרשימה לממן ולהשפיע על פעילות עמותות חברתיות ישראליות ועוד הצלחות מהסוג הזה. נקווה שהתעמולה הזאת לא תשפיע לרעה על פעולותיה של ישראל לאבטחת חיי הישראלים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s