על רצועת הבטחון ונתן בלנק.

"אני מתגעגעת לעבר/ הוא היה מחורבן/ אבל האמנתי בעתיד."

(מתוך ספר השירים החדש: "פחות מאמת אין טעם לכתוב". שולמית אפפל).

כשצץ הדיבור על "רצועת בטחון בגבול סוריה", חשתי כאדם שנתבע בחלומו לטפס על קיר תלול והוא מודע, גם בשנתו שעשה זאת בעבר והתרסק. שטוף זיעה מן הסיוט, הוא מתעורר בהקלה, ומגלה שהוא תלוי על קיר. אני יודע כי גם מי שמציע עכשו רצועת בטחון, מכיר כמוני את זו שקדמה לה על 546 נעריה המתים, מעגל המוות, הדרך שבה אימנה לוחמי החיזבאללה והנסיגה המבוהלת. האם יתכן שאבי הרעיון החדש הוא מי שתכנן בשעתו באגף המבצעים את הכניסה לשם ואחרי כעשרים שנים, פיקד כראש ממשלה על ההימלטות הלילית?  הכל יתכן.

ע"פ "מקורות זרים", רצועת הביטחון המוצעת בתוכנית 2013, "זהה במתכונתה לזו שהייתה קיימת בשטח לבנון בין 1985 עד לנסיגת כוחות צה"ל מלבנון במאי 2000… הכוונה ליישמה תוך שיתוף פעולה עם הכפרים הסוריים הסמוכים לגבול. שתי חטיבות חי"ר וגדוד טנקים של צה"ל אמורים להיות מוצבים…" וכל השאר הסטוריה. גדר טובה, מיג'ור חדד, דם ואש, כלא אל חיאם והחיזבאללה.

1023772-5

 גם הרמטכ"ל בני גנץ ואלופיו עברו בלבנון1. גנץ הגיע אז בחופזה מקורס מארינס בארה"ב, לבש מדים נכנס עד מערב בירות ואף פיקד על גדוד צנחנים. הוא קצין מתון ונבון שזכרונו רווי לבנון. סגנו איזנקוט השתתף כקצין צעיר בכיבוש ג'זין ואבד חברים טובים בארץ הארזים. אם כן מנין צץ אותו רעיון עיוועים של רצועת בטחון2? התשובה היא מה שמכונה בספר "מצעד האיוולת" של ברברה טוכמן: "השבי הקונספטואלי". הליכה בעיניים עצומות לרווחה לתוך מלכודת ישנה, כאילו לא התקים זכרון ולא היתה מחלקת היסטוריה. פלוס צרכים קואליציוניים דחופים. הצרה היא שעל טימטום- גנרלים משלמים החיילים. פוליטיקאים ואלופים פורשים למכור פצלי שמן, גז ורכב קוריאני או לנהל מכון מחקר.

הצעה לרצועה

שבוע אחרי שצצה הצעת האיוולת, הופיע מכון מחקר של שומר סף וסתר אותה.

מול ההפחדות של ביבי המוחלש על מצב חרום, אמר אלוף מיל' עמוס ידלין, מפחידן מודיעין בעל שם בפני עצמו בעבר וכעת אזרח רגוע ממכון אסטרטגי, כי מלחמת – האזרחים בסוריה דווקא "הורידה מסדר היום הישראלי את האיום הצבאי הקונבציונלי הכי חמור שנשקף לה".

מה? הורידה? המצב השתפר? אין צורך ברצועת בטחון של 15 ק"מ ו-36 שרים בממשלת חירום אחדותית מתוגברת של 87 ח"כים שבה תוותר "יש עתיד" על כל תביעותיה? "מצבא סוריה", הבהיר המעריך הלאומי, "נותר רק צל". וגם אמר ידלין כי אחרי נפילת אסד תהיה סוריה שקועה בשיקום. לו המשיך להסיק אולי היה מגיע להצעה להסתפק בממשלת ח"י שרים.

מהערכת המכון האסטרטגי ומצפייה בסרט צורב התודעה "שומרי הסף", ברצוני להציע, בתוקף נסיוני העשיר כשומר – סף גדודי במיל', (ש.ג.), מפקד טנק מג"ח ואף רב סמל פלוגתי מפנה אשפה ומתקין פינות טיפולים, הצעה חלופית לרצועת בטחון: בין אלופי המטכ"ל וראשי מערכת הבטחון לבין קבלת ההחלטות, תוקם רצועת בטחון עשויה משומרי סף לשעבר. קציני מודיעין במיל', ראשי שב"כ בדימוס ופורשי מוסד ינתחו, ישקלו ואף יחליטו. המטכ"ל רק יוציא לפועל. אין צורך בחטיבות טנקים וחי"ר שיכנסו לסוריה, ינסו להתידד עם כפריים, יקימו פטרולים חמושים של טנקים עם פלטות גחון נגד מטעני צד. לא צריך לאמן משת"פים סוריים במתכונת צמ"ס (צבא מערב סוריה) ואין צורך בממשלה של 36 -45 שרים כולל השר יעלון לשיקום מחוז קוניטרה. נא לשקול.

   158320516992092408258

שירת הנדל"ן

לכל דור ודור פייטניו הלוכדים במילותיהם את רוח הזמן, את החמקמק והנעלם מן העין. לכל דור שפה משלו. לדור הביזה והחזירות 2013, יש שירת ערכאות ועמלות ופיוט בתי המשפט המחוזיים:

"אתם מושחתים,

גנבים וזבלים;

אני בניתי חמישה בתי חולים

ואתכם זרקו מכל מדינה

בה עבדתם.

ירדנה מדברת מדם ליבה".

אלו שורות אלמותיות מאולמו של השופט המחוזי גרוסקופף.

מהי שירה אם לא אותו עירוב מרגש של שפה נמוכה (גנבים, זבלים) ושפה גבוהה (דם ליבה)? השיר פותח בגידופים שהטיחה היזמית ירדנה עובדיה, קונסול כבוד "ובעלת קשרים אישיים הדוקים עם הנשיא והמושל ברפובליקה של גינאה המשוונית שבמערב אפריקה ובעלת השפעה רבה במסדרונות הממשל במדינה זו ועוסקת בתיווך וקידום עסקות בהיקפים נרחבים ביותר בין חברות ישראליות לבין ממשלת גינאה", נגד חברת הבניה אשטרום שתבעה אותה על "הפרה בוטה וחמורה של יחסי אמון מיוחדים…" תביעה על סך 50 מיליון שקל. השיר מסתים במפתיע בשורה "מדברת מדם ליבה", פרי עטו של פרקליטה, עו"ד ברוך כצמן. מקסים.

רסיס בראש

הקצין חיים בלנק היה אחד מאותם גיבורים אלמוניים של מלחמת השיחרור. לימים נזכר בו האלוף במיל' שלמה גזית וכתב איך הגיע ב1948 אותו סטודנט אמריקאי הישר מקמפוס הרווארד אל לב הקרבות ונשלח לפקד על משלט בודד מול ציר ירושלים -חברון. מי שהרים ראשו מעל לחפירות היה מטרה לאש צלפי האויב שמידי פעם ירה גם פצצות מרגמה.

"באחד הערבים נורתה אש על המשלט ושמעתי שרסיס מרגמה חדר ופגע בשתי עיניו של הקצין בלנק ועיוורו. בלנק נסע לשיקום בארה"ב וחזר עם קרלי, כלבת זאב לנחייה". עיוור לגמרי מן הרסיס סיים בלנק לימודיו בירושלים ובהרוורד ולימים קנה שם עולמי כחוקר לשון ערבית ועברית והיה מן הבלשנים הראשונים שהכירו בכך שהעברית הישראלית המדוברת היא שפה עצמאית העומדת בפני עצמה וששפה קיימת רק כדי ש"יקלקלו" אותה. כלומר ישתמשו בה וכך יגרמו לה להשתנות כל העת. פרופסור ששון סומך ראה בו גאון וחדשן שפתר תעלומות לשון רבות שנים. מורה נפלא וחסיד של הדו קיום עם הערבים היה ונפטר ממחלה, מוקף תלמידיו ומשפחתו, בגיל 59.

השבוע סיים נכדו, נתן בלנק, תקופת כליאה חמישית בכלא 6. בלנק ג'וניור ישב עד כה 78 יום, עונש כבד מזה שהוטל על קצין צהל שהיכה ושבר אפו של אזרח בדואי במחסום. עיקש כסבו וכהוריו, סרב בלנק בבק"ום של נובמבר 2012, ימי עמוד ענן, לשרת בצבאה של "ממשלה שמובילה למשטר אפרטהייד". כמו סבו הוא מאמין שאדם צריך להאבק על דעותיו. שלא כסבו, אין בו כברבים מבני דורו, אמון רב במדינה ו"ציות עיוור אינו תמיד הפתרון הנכון".

נ.ב.

 יש שיראו בסירובו של בלנק פגיעה בזכר סבו הלוחם ואילו אני רואה בהחלטתו לשלם את המחיר ולשבת בכלא, המשך דרכו של הסב בלנק ששרת בצבא ארה"ב במלחמת העולם השניה ואחר נטש את מנעמי הרווארד למען הרעיון הציוני. אומה שפויה בנויה מנאבקים כאלה.

4 תגובות על “על רצועת הבטחון ונתן בלנק.

 1. nina ramon הגיב:

  לגבי הרצועה והרסיס בראש – חותמת על כל מילה !

 2. Abe Bird הגיב:

  ראוי שבלנק יעשה את הסדיר שלו בכלא שש, בצד הנכון של הסורגים. אפשר לשים אותו עם עוד 5 חיילים בתא אחד, ואני בטוח שיהיה לו על מה לכתוב לכשישתחרר מצה"ל כרבאסיר.

 3. שרית הגיב:

  "מעטים מאוד, כגון גיבורים, פטריוטים, מעונים, מתקנים במשמעות הגדולה של מושג זה, ובני אדם, משמשים את המדינה במצפונם, ולפיכך על כורחם מתנגדים לה על פי רוב. והמדינה נוהגת עמהם בדרך כלל כעם אויבים." הקדים וכתב הנרי דייויד תורו, ב"מרי אזרחי".

 4. Amatzia Tvua הגיב:

  במחצית שנות השישים זכיתי להיות תלמיד של חיים בלנק, המטען שהותיר בי "עיוורון מלמד לא רק לשמוע, אלא בעיקר להקשיב"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s