הבחירות כמזימה להפלת השלטון.

"מה זה מנסים להדיח אותו? הרי זה הבחירות. זה כל הענין בדמוקרטיה, לא?"

(נהג מונית מקשיב לטרוניית ביבי. נסיעה לנמל ת"א.)

בתוך מבול טרופי, מעל לקניונים צפים ודרכי בוץ טבועות, מתנוססים מאות תצלומיו הענקיים של השליט. איני זוכר מערכת בחירות שבה צצה כך, כבפולחן אישיות, דמותו של פוליטיקאי אחד. לא שלטי ליכוד. לא שלטי ביתנו. פה ושם נפתלי, זהבה או ציפי, אבל חיוכו של האיש שנראה כסוכן נוסע ערמומי, מכסה על הכל. מנהיג חזק.

"זה היה ערב צפון קוריאני", צוטט בעילום שם בכיר שנכח בהשקת קמפיין "הליכוד ביתנו" עם זמרת ה"אתה תותח". גם הטקסטים הבוקעים מן הלשכה רווית החשדות, בה חזקה מאד השפעתה של רעית השליט, אומרים: "מנסים להפיל את הממשלה בראשותי, ועל פי ניסיון העבר הם לא בוחלים באמצעים". ראש הממשלה הנבחר מדבר על הבחירות הדמוקרטיות כעל מזימה זדונית. אלו כבר טקסטים לחוקרי נפש.מפתח

ואכן, לפני זמן מה ספר לי פסיכולוג קליני ידוע, איך לפני כמה שנים, בא אליו אחד מבכירי מערכת הבטחון שנכנס לתפקידו ובקש עזרתו כידיד וכחוקר נפש. הוא  ספר לו שישב עם רה"מ והוא מתקשה לפענח את הדמות המשונה בה נתקל. נתניהו עורר בו אי אמון מיידי, יצר תחושה של אדם נוירוטי מאד, תנודתי. שנים טרם תדהמת דיסקין, יצא גם שומר הסף ההוא מבולבל ומודאג.

מאז עקב החוקר בסקרנות מקצועית אחרי השליט אותו הכיר מילדות ירושלמית סמוכה, מדיבורי שומר הסף, מן החיים ומהמסך. הוא קיבל תמונה של מה שהוא כינה באוזני: "קונפובולטור: שקרן שמספר לעצמו ולאחרים סיפור כוזב ומיד מאמין בו. נטול אבחנה בין דימיון למציאות, בעל פנטזיות גרנדיוזיות שנתון כמלחציים בין שתי דמויות דומיננטיות שחשו תמיד מקופחות ורדופות: אביו ואשתו. מתגונן כל הזמן נגד מזימות שהוא חש כי נרקמות נגדו".

או בקצרה: "איש מסוכן".

במקום הראשון

בלבול ומבוכה כאלה לפני בחירות טרם ראה. והוא איש שטח שזוכר היטב את האנרגיה מעוררת הקנאה שהיתה פעם בליכוד. "תמיד אמרתי למה אצלנו אין תשוקה כזאת. אבל כעת ביבי לא מעורר התלהבות. אין תשוקה". בקטיגוריה של "חבר הכנסת שאתה הכי אוהב, אבל לא תצביע עבורו, כי הוא קומוניסט/פשיסט/יהודי/ ערבי, שמור לו המקום הראשון. גם אריה אלדד עשוי

להמליץ עליו וח"כים מהמרכז שמאלה שואלים: מה אתה עושה בחד"ש? בוא.

אך דב חנין נשאר בבית.

27950

הוא איש בן 54, מבריק וישר כסרגל. גבוה ודק, בעל אף גדול, שמראהו כציפור שבעת רצון. נפלא לקריקטוריסטים. בן של גננת משכונת התקווה ופעיל קומוניסטי. תל אביבי שהעביר 44 חוקים חברתיים ב6 שנים, כולם פרי קואליציות אד- הוק שיצר גם עם הימין הקיצוני: מהארכת חופשת לידה בשבועיים ועד חוק "המזהם – משלם". מתרוצץ סביבתי מחוף פלמחים ועד בצת ועוף הגליל. מאושר בימי בחירות. נודד בין כפרים לא רשומים ומכינות קדם צבאיות, בהן הוא מתקבל בנימוס צונן, אבל לא אחת כובש לבבות.

עשר שנים טרם המחאה כבר דיבר חנין על הביזה. בקמפין הנוכחי גילה כי "בכל מקום, ממכינה דתית ועד כפר מוסלמי, אם אתה מתחיל את השיחה בביזה, מיד מקשיבים לך. אם תעלה את הטענה שכל הכסף הולך לקבוצה קטנה של בוזזים, תגלה מיד כמה עמוק זה נקלט בנפש הישראלי אך טרם קבל צורה".

מפלגה של ארבעים מנדטים.

המחאה, שנדמה היה כי כל שנותר ממנה הוא קומץ ניצולים, היא משתתפת רבת עוצמה בבחירות. גדולה פי כמה מסך הטוענים לכתר. אל תיטעו – לא היו לה מנהיגים, היו רק סדרנים. המחאה היתה ונשארה הלך נפש, הארה, סערה תודעתית. אין שעה בבחירות שבה אין אחד מן המתמודדים מוחה/מאשר/ סותר אחת מטענותיה.

 כשנה ויותר טרם הבחירות, שהוקדמו גם בגללה, חשפה מחאת הצדק, כתחקיר ענק, את מערכת גלגלי השיניים של ביזה עצומה שמתרחשת בישראל עי כנופית הון – שלטון רבת זכיינים, מוגנת היטב עי רואי חשבון, רגולטורי- עבר, אקס- נערי אוצר וסוללות פרקליטי יוקרה.

כעת היא המפלגה הנעלמת מן העין. בת כ- 40 מנדטים, שלא תוזמן לנשיא להרכיב את הממשלה הבאה, אבל תמשיך לצמוח על קרקע הביזה שלא נעלמה. חלק ניכר מן המתרחש, אירועים מ"עמוד ענן" דרך קרבות הבעלות על גז, מים ומלח ועד קריסת ממנפים, הוא פרי מלחמת הבוזזים במוחים.

הביזה נמשכת. בכל נייר ממשלתי רשמי שמגיע אליך וענינו כסף, תמצא תזכורת לגוזר- קופון. אפילו על דף התשלומים הצמוקים לסופרים על השאלות בספריות, מצאתי השנה, צמודה ל1,666 ש"ח שלי, לצד מינהל התרבות הממשלתי, חברת ניהול בשם מרטנז – הופמן, "שזכתה במכרז לניהול התשלומים לסופרים". סליחה?

על טענה מחאתית מובהקת פוטר לאחרונה האיש שיודע הכל, הוא הסטטיסטיקן הממשלתי הראשי יצחקי שאמר: "מה שקורה בשוק ההון מדהים. הפרטת מערך הפנסיה גרמה לריכוזיות האדירה של שוק ההון. אני קורא לזה 'שוד הפנסיה הגדול'… דמי הניהול של הפנסיות נהפכו למס שעובר מעניים לעשירים… זה כמו לתת שלוש שנים של שכר ממוצע במשק לעשירים"… אני לא יודע מי עשה את הסידורים הללו, אבל כך הצמחנו קבוצות של עשירים, שחלקם יוצאי האוצר… אני כל הזמן אומר את זה: ההפרטה הטובה ביותר, היא זו שכתוצאה ממנה בונה הפקיד לעצמו את מקום העבודה הבא שלו".

נ.ב.

עצה טובה למתאהבים החילוניים של המפד"לניק בעור המטכ"ליסט בנט: למה תרוצו אחרי חיקוי דתי אם יש לכם בבית מקור חילוני משוכלל? נתקלתי בו לפני הרבה שנים כשהתחלתי להסתובב בשטחים ולדבר עם השכנים. לפעמים הסתובבנו יחד: סמל השיריון סרנה ומפקד סיירת מטכ"ל עומר בר לב, צנוע כרב"ט. אחר כך התפתח בר לב ג'וניור כמגא- לוחם, יזם הי-טק ופעיל חברתי. בנו של הרמטכ"ל בר לב שהצילנו מאסון ביום כיפור, בלי אתה בחרתני ובלי לייקים קנויים בהודו, הוא נע ממשרד סמנכ"ל בפריז אל ג'יפ המח"ט, מחברת "פאיול מדיקל" שלו אל המירוץ של שלי יחימוביץ. איש חדשני ואופטימי, תכליתי כטיל, סבלני וקצר רוח לבולשיט, שמאמין כי הישראלים שככל האדם שואפים לטוב, ירתעו בסופו של דבר מביבירמן, בנט ופייגלין, ויבחרו בחיים. נפגשנו השבוע בקפה ג'ו. שתינו סודה ומיץ גזר. בר לב שלף ושלם חלקו מתוך הרגל. רק על זה מגיע לו מנדט.

4 תגובות על “הבחירות כמזימה להפלת השלטון.

 1. heliconbooks הגיב:

  מסכים עם כל מילה.
  נראה לי שהרבה מבינים את העובדה שביבי הוא שקרן פתולוגי ועוד הרבה דברים לא טובים.
  למרות זאת אני שומע בתקשורת שיש לו סיכוי לקבל כמה מנדטים.
  האם מישהו יכול להסביר לי את התעלומה הזו?

 2. דרור בל"ד הגיב:

  לא זוכר? שמח להזכיר לך את בחירות 2001 (רק שרון יביא שלום), את בחירות 2003, (כנ"ל), את בחירות 2009 (רק לא ביבי, כלומר בהכרח ציפי לבני), וסלח לי אם גם זכרוני שלי בוגד בי.

  התעמולה של הליכוד אינה מיועדת כלל לתומכי הליכוד אלא דווקא אל מתנגדיו. נתניהו מודיע (!) קבל עם ועדה כי הוא יודע כי הציבור המטומטם, לא ההדיוט כפי שסבור דיסקין, ימשיך להצביע לו ללא קשר מה עשה ומה לא עשה. כדאי להקשיב להודעתו ולהפסיק לשכנע את הציבור ההדיוט, סליחה המטומטם, עד כמה ביבי מסוכן וכו'. דרך פעולה הכרחית היא לחפש דרך פעולה אלטרנטיבית. ראו עוד במאמרו של דרור זאבי – תגידו יפה שלום לדמוקרטיה (YNET).

  סמי שלום שטרית: "שתי מגמות יובילו בשנים הקרובות להתכנסות וקריסטליזציה אידיאולוגית כאן: האחת היא התפוררותו של השמאל הציוני עד כדי היעלמותו בקרוב (שלי יחימוביץ הייתה מתה להחליף את ליברמן בברית עם ביבי, אבל זה חלום רטוב שהיא לא תגשים), שלא לדבר על "גוש שמאל" אין דבר כזה – כל מפלגות "המרכז הלאומי" מכינות עכשיו את תנאיהם להצטרפות לממשלת נתניהו. המגמה השנייה היא הורדת כל המסכות מעל פני הימין הדתי-משיחי והסחף הבלתי נמנע של החרדים הצבועים אל המשיחיות האקטיביסטית הפאנטית. שום דבר לא נסתר יותר, הכל בפנים כפי שאומרים אצלנו.

  על כך רק משפט אחד אולי ירגיז אנשים ונשים טובות שמאוד משתדלים ומאמינים בשינוי: טוב מאוד! בשעה טובה ויפה שעה אחת קודם. הגיע הזמן שהכל יתבהר כלפי פנים וכלפי העולם. הגיע הזמן שסדרי העדיפויות של המשטר והאידיאולוגיה שלו יתבררו ויתבהרו ולא נצטרך קורס של דרידה לפענוח צפונות ליבם. על כך שלוחה ברכה לנפתלי בנט שבסך הכל הוא ולא חר מסמל את ישראל היהודית, מכל הבחינות. אני שוקל להצביע עבורו ואף לשכנע אחרים לעשות כן. צריך לתת להם כוח מספיק גדול וחזק לכפות על נתניהו את הגשמת כל הפנטזיות המודחקות והגלויות שלו ובעיקר, סיפוח רוב השטחים הכבושים, סירוס שלטון החוק ושיתוק התקשורת וחופש הביטוי. מי שזה מפחיד אותו ועוד ישאר כאן יצטרך אז לנקוט עמדה אקטיבית חד משמעית וגורלית, ואני לא מדבר על הקמת אוהל ברוטשילד".
  2 ינואר 2013, מתוך דף הפייסבוק שלו.

 3. גלעד הגיב:

  אבל לא מבל"ד ועזמי בשארה הבוגד, שמכר את בני עמו לחיזבאללה ולאסד תצא הבשורה. ישנם מפלגות שמאל ראויות המציעות הרבה יותר מהאידיאולוגיה הרקובה של הוגה הרוח הדגול בשארה.

 4. nachum הגיב:

  בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, רוצה להנפיק את חברת פאיון מדיקל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s