אגרת אל הצופים.

 

"המעבר לדיקטטורה לא חייב לשאת אופי דרמטי… ניתן להעלות על הדעת צורה של דיקטטורה שמרנית שלא תהיה "פשיסטית" במובן הישן, ואף תטען שהיא דמוקרטית…אין זו השלכה מרוחקת אל עתיד בלתי אפשרי: זה מתאר תהליך שכרגע נמצא במהלכו…" (ראלף מיליבנד. במקום אחר. 1969.)

 4168560883

בעוד כחודש תוזמנו לבית הספר של הילדים. זו לא אסיפת הורים. תביאו תעודת זהות. תציגו אותה בפני כמה אנשים שישבו בכיתה מאחורי שולחן פשוט. זו לא ועדת קבלה. אל תתחילו לשאול שאלות. ישלחו אותכם אל מאחורי פרגוד. אל תתפשטו, זה לא חדר הלבשה. תהיה שם מגירה פתוחה מקרטון ובה פתקים של אותיות. זו לא הצבעה לכוכב נולד או למאסטר שף. אתם לבד. אין מצלמה נסתרת. זה לא יגאל שילון. תהיו לבד. לגמרי לבד. זה לא גל אלון ואלו הבחירות.

זו ההזדמנות שהדמוקרטיה, שלטון העם, נותנת לכם, בינתיים, אחת לארבע שנים, לקבוע אם ימשיכו לדפוק אתכם, להעלים ממכם את האמת בעיתוני חינם, לשסות אותכם זה בזה כדי שמי שבזז ימשיך לבזוז. הפתעתם כמה פעמים בעבר, הפכתם, החלטתם והענשתם. העפתם את מפ"אי ההסטורית כמה שנים אחרי מלחמת יום כיפור. רבין אחרי גולדה. העפתם את הליכוד אחרי האינטיפדה הראשונה ושנות שמיר. בחרתם, התחרטתם והעפתם את ביבי ואת ברק. טילטלתם.

אבל עכשו, מסוממים מבטטות ועגבניות, מערוץ 2, מהבלים, מחיוך צביקה הדר, ממתנות ארז טל, מחדשות של כלום. מתחקירי אויר חם, משפה כפולה, מכזבים והסתה, מלחצים פרנסתיים, מהפחדות ואיומים, אתם בוהים בפתקי הקלפי ומתחננים: אלוהים, איפה אייל שני. כמה הכל יכול היה להיות פאן ובטטות. אלו החיים שלכם. זו ההזדמנות שלכם להחלץ מהשנים הקודרות שינחתו ב2013 על ראשנו אם תמשיכו לבהות.

הביבירמנים הם הזוג הכי שחור וחסר תקווה, שימחה וחופש  שהיה לנו אי פעם. והפתקים האלה הם הצאנס שלכם להעניש את מי שהפריט לכם את המדינה, את קרן הפנסיה, מי שמשלם לכם שכר מינימום, מי שגובה ממכם עמלה על כל נשימה. מי שהפריט את הרווחה שלכם, את האוכל של הבית ספר, את האפוטרופוס של האמא. מי שגורם לאבא שלכם לשכב במסדרון בלי שאף אחד יגש.

לא חשוב במי תבחרו, רק אל תבחרו במי שדופק אותכם עכשו. כל זעזוע עדיף על מה שהיה. הפחד שלכם משינוי הוא אבי האסון. רבים כבר אומרים בגלוי שדופקים אותנו חזק. שהשילוש הלא קדוש: ליכוד, ביתנו וש"ס טוב לחרדים, מתנחלים וטיקונים. ואתם, אתם לא חרדים ולא טיקונים, ואפילו לא גרים באי1. אתם אלה שהילדים שלהם יחפשו ולא ימצאו דירות ברחובות או בשדרות.

והמחאה, זו שדיברה נגד כל אלה, שספרה לכם את האמת על החיים שלכם, היא נולדה בדירה לידכם, בבלוק, היא יצאה לרחוב שלכם כשישבתם מול תכנית הישרדות. המחאה הזאת אמרה דברים שהרגשתם שהם כל כך נכונים, אבל "כוסאוחתק השמאלנים האלה", סיננתם המסך, למרות שזיהיתם שכנים שלכם. בכלל לא שמאלנים. סיננתם כי הסיתו אותכם בשיטות הכי עתיקות של הסתה נגד מי שנדפק כמוכם. ואתם רק ישראלים של עכשו או ליכודניקים של פעם, והיד למרות הכל, היד, מתוך שיעמום או הרגל או פחד או הסתה ושנאה לאחר, נמשכת לפתק שפעם היה הבית.

אבל אין בית. תנסו להפעיל את מה שנשאר מהמוח אחרי בהייה ארוכה במסך שהפך לתנור אפיה. תחליטו כל דבר, חוץ ממה שהיה. תעיפו את מי שמכר אתכם, מישכן את אמא שלכם והפריט את הגז שלכם, את המים והאויר.

תנו לו שיפרפר כמה שנים טובות באופוזיציה עד שייזכר שהתפקיד שלו לשרת אתכם, לא להזרים את הכסף שלכם לבור בלי תחתית. שיזכר שתפקידו לבנות בתים כדי שלילדים יהיה איפה לחיות, ולא כדי להרגיז את האמריקאים. נצלו את הזכות הדמוקרטית היחידה שנשארה לכם לפני שגם היא תעלם: תעיפו אותם לכמה שנים. שיתחנכו בחוץ. כי מי שנשאר בפנים, כמו כל שוטר מקוף, נעשה גס ומנוול ומושחת כל כך, שהוא שוכח למה הוא שם.

מי שנשאר הרבה זמן, מתחיל להאמין שאלוהים בחר בו. אין עליו מורא החוק שחל עליכם. הוא עושה מה שבא לו. מי שנשאר חזק מדי ונחלץ מכל חשד, שוכח את חובותיו. מוקף מאבטחים ויועצים משפטיים, הוא מרגיש ממזר בר מזל, בלי אלוהים, ושם קצוץ על המטומטמים שבחרו בו. הוא מחלק אותכם כמו ז'יטונים לחברים שלו, דופק עיתונים וסוגר ערוצים שמנסים לספר לכם אמת. הוא מתייעץ עם איזה פינקשלטיין יקר בניו יורק איך לעבוד עליכם, ומשלם לו בכסף שלכם. וכשאתם במיון, הוא אומר לכם שאין כסף לאחיות. הוא תובע ממכם נאמנות מלאה כתנאי לכל דבר אבל כשהוא מפר נאמנות, הוא תובע ממכם אמון מחודש.

לכן, פריירים, שימו כל פתק חוץ ממה ששמתם. מי שהכניס גבר, שיצביע לאשה. מי ששם ליכוד, שיכניס עבודה. מי ששם גימלאים, ישים בנט, ומי ששם ש"ס שישים עם שלם וכך הלאה. זה לא פאקן פשטידת עגבניות עם ילדות מחורבנת, זה העתיד של הילדים שלכם. תהפכו את השולחן.

נ.ב.

היועץ וינשטיין מציע: "יקרא הציבור וישפוט". קראתי מה שכתב בסעיף41 של החלטתו הארוכה. "בחינה דקדקנית של חומר הראיות מעלה, כי לא נשלל החשד שעלה, לפיו ליברמן נקט במסכת מורכבת של תחבולות השלובות זו בזו ופעל להסתיר את מעשיו והכל כדי לאפשר לו להמשיך בעסקים ולהנות מפרותיהם גם במהלך כהונתו הציבורית".

פתלתל, אבל קלטתי.

קראתי גם בג"צ מהמאה שעברה. חמישה שופטי העליון ובראשם שמגר, שהביאו להדחת שר וסגן שר מש"ס וקבעו כי העומד בראש רשות שלטונית חייב להיות לא רק "כשיר" מבחינה חוקית אלא גם "כשר" מבחינה ערכית. "להקרין יושר ויושרה". "דין הבוחר", כתבו חמשת השופטים מהמאה שעברה  – "לא בא במקום דין המשפט, ואין הוא יכול להחליפו".

שפטתי.

גם ע"פ רמזי וינשטיין, אין ליברמן כשיר להיות ולו שר זוטר. כדי להמלט מקלונו הוא, יצטרך וינשטיין לשמור על קלון העבירה. לחצוץ בין האיש שהוא מכירו טוב מכולם לבין כס שליט הארץ.

ביננו לבין התהום,

מחיצה דקה:

קלון.

15 תגובות על “אגרת אל הצופים.

 1. רמי פרידמן הגיב:

  קראתי את "אגרת אל צופי הטלוויזיה" מאת יגאל סרנה במוסף לשבת.כל הכבוד.כל מילה בסלע.נכון וצודק.בבחירות האחרונות לצערי הרב הצבעתי ליכוד.קיבלתי ראש ממשלה שמאפשר לפקידי האוצר להתעלל בעם.להשפיל עובדים רופאים ואחיות.אני חולה לב.בכל האישפוזים שלי שכבתי במיסדרון.אני מקווה מאוד שכל מי שקורא את המאמר ינהג בהתאם לכתוב בו.

 2. אבי גנור הגיב:

  אני אגיד לך יגאל מה עלה בדעתי בעקבות השדה שהצגת.
  שופטי מאסטר שף ובית המשפט העליון קרסו למבנה רעיוני אחד ומרודד.
  זאת אומרת שהיחס לבית המשפט דומה מתפתח מאיכויות שיפוט של ריאליטי.
  נגיד הסתובב או לא הסתובב או גרוע מכך הרגיש לי שזה טוב.
  אגב הרגיש לי בסגול- לעזאזל מי הרגיש לך?

 3. עמי הגיב:

  לא ילמדו ולא ישתנו
  רק
  יתחבלו עדו תחבולות כיצד להשאר בשלטון האימים
  ואם לא הם.יימצאו שלוחים חודשים. רעננים.
  לשלטון האופל

  • יגאל סרנה מילותיך צריכות וחייבות להיכנס לכל אוזן ישראלית,
   ואני מרשה לעצמי להפיץ טקסט אחרון זה שלך.בתקווה שכמה שיותר עפעפיים/אזניים- יפתחו.
   אני לא התייאשתי..

 4. אירית הגיב:

  אני קוראת קבועה שלך בעיתון. מזדהה עם כל מה שאתה כותב.אתה כותב מהבטן. במאמרך זה, כל מילה בסלע."נראה שהיאוש נעשה כל כך נוח " שכבר אין לנו כוח.קראתי וחשבתי על אבא שלי שהגיע לכאן במנוסה מאירופה לקראת סוף מלחמת העולם השניה שאמר לפני כמה שנים "למה שקורה פה במדינה ,אחרי שבנינו והקמנו בית… לזה לא פיללתי" וזאת תחושתי גם.מ אור לגויים ל פחחחח לגויים. מקווה שהפעם אזרחי ישראל יתעשתו ויבחרו נכון

  • אירית,ואולי גם יגאל,בשביל שאזרחי ישראל יבחרו נכון , צריך היה לחנך אותם…
   וזה ממשיך וממשיך להתגלגל ..לפתחם של החוליגנים..שבועטים בערכים
   של כולנו,כאילו היינו אבק לרגליהם…
   חייבת להתקיים התקוממות אזרחית ומהר…

 5. דליה כץ הגיב:

  מסכימה לכל מילה חוץ מלהצביע לכל מה שזז חוץ מהליכוד ביתנו. קריאה להצביע לנפתלי בנט היא ממש הזויה בעיני. כך גם לש"ס. אלה בחירות בין גושים ואסור להצביע לאף מפלגה בגוש הימין-חרדים.

 6. שוקי חלד הגיב:

  גם אני מסכים שאין להצביע לגוש הימין והחרדים אך לצערי גם גוש המרכז אינו תחליף.אני בדילמה מה לעשות

 7. יגאל, אתה כל כך צודק שאפילו הרגשתי צורך לשתף את הפוסט הזה לידיעת למעלה מ3500 חברי בפייסבוק וגם כתבתי בין השאר: "ואתם חברים, בבקשה, בבקשה ממכם אל תגידו אין לנו למי להצביע וחבל לנו על זמננו ביום החופש שיש לנו, כדי להטיל פתק בארגז הקרטון. כל קול שלכם שילך לאיבוד יחזק את אלה שהרב שלהם נתן להם הוראה שלא תומרה (חס וחליליה) להצביע, ואת אלה שאבא (ואולי סבא שלהם) הצביע ליכוד, כי פעם היה אחרת והיו אצ"ל וזאב ז'בוטינסקי. אנא, חברים חשבו איך באמת יכול לכם להיות יותר טוב וזה בטח לא כמו שקורה לרובכם בשנים האחרונות. תודה ושבוע טוב !!!"

 8. מיכל הגיב:

  מילים כדורבנות. בועטות וננעצות בבשר בכאב. תודה על הטור השבועי שמזכיר לנו שיש עדיין מצפון למישהו פה.

 9. משה מוסקטל הגיב:

  אל תצביעו לנתניהו
  ********************
  הצביעו לשלי יחימוביץ, שתשקיע בכם היום 140 מיליארד, על חשבון בניכם ונכדיכם ונינכם. שתפזר כספים, ואז נתרווח ונודה לה, כמו שהספרדים והיוונים מודים היום למנהיגיהם.
  הצביעו לזהבה גלאון, יפת הנפש שתצדיק את אויבכם בנפול עליכם טילים. שתעביר את הגבול סמוך לכפר סבא, שתציב צלפים בטול כרם לכיוון נתניה.
  שימו פתק לציפי ליבני, הכוכבת שתמיד "כמעט" תביא שלום. שתרדים אתכם כל ערב בנאומי סרק חסרי תוחלת, ששוב תברח לאחר תבוסה, ותאסוף שוב פליטי מפלגות והכל "כדי להציל את המדינה".
  הרימו ידכם למען ה"כלום", כלומר ליאיר לפיד, שאינו מציג לראווה דבר, מלבד את יופיו ושמן שערו.
  ורק למנהיג אחד ויחיד,שבזכותו אנו אי של יציבות כלכלית, האחד שהבטיח וקיים ביטחון ,מנהיג ברמ"ח איבריו, שבזכותו נישן בשקט – לא תתנו קולכם.
  למזלנו, אתם המיעוט שבמיעוט, מיעוט שחונך לשנוא כל מה שאינו אתם. מיעוט שריח לאומיות מעורר בו סלידה. מיעוט שאינו מסוגל להתאחד, להסביר מה בעצם אתם רוצים, חוץ מלשפוך רפש.

 10. מומלץ פשוט לא להצביע! המחאה צריכה להיות שלילת לגיטימציה מהשיטה לפיה מיעוט של אנשים כבר קבע מי יהיו המועמדים לכנסת לפני שלאזרחים ניתנה הבחירה… ביום בו נוכל לבחור בעצמנו את נציגנו ולא מתוך רשימה מוכנה מראש תקראו לנו… עד אז תמשיכו לבחור את עצמכם, לקבוע את הכללים ולקרוא לזה ״דמוקרטיה״ … פחחחחחח http://www.facebook.com/pages/אי-אמון-בבחירות-2013/117344208420899

 11. […] פורסם לראשונה בבלוג עד ראיה […]

  • חזק. צריך להפיץ את הפוסט הזה לא רק ברשת אלא לתלות אותו בחצרות הבתים ובבתי הספר ובסופרמרקט השכונתי ואולי גם, מעשה V לוונדטה – להשתלט על אולפני הטלוויזיה ולהקרין אותו שם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s