אסמא ונפתלי. אגברייה ובנט רצים לכנסת.

"לא האדם שמעביר ביקורת חשוב, ולא מי שמצביע על נפילת האיש החזק ומסביר כיצד אפשר היה לעשות זאת טוב יותר. התהילה שייכת לאיש שמצוי בזירה, אשר פניו נשחרו מאבק, זיעה ודם… לאיש שמכלה את עצמו למען מטרה ראויה; אשר במקרה הטוב, רואה לבסוף ניצחון והצלחה גדולה, ובמקרה הרע, אם נכשל, לפחות נכשל בעת שהעז; ומקומו לא יהא עם אותן נשמות קרות והססניות שזכו לטעום, לא ניצחון ולא הפסד". )הנשיא תיאודור רוזוולט. תרגום נ. בנט בפתח ספרו "אקזיט". (

הם שני פוליטיקאים ישראלים כבני 40, לא "נשמות קרות והססניות" כלשון הציטוט, אלא שאפתניים מאד ובעלי חזון מקיף איך צריכה להראות הארץ. בני אותו דור: הוא נולד ב72, היא ב73. הוא בחיפה, היא ביפו. הוריו אמריקאים, אביה מאום אל פאחם ואמה יפואית דורי דורות. אביה היה פועל בנין שהפך לקבלן בנין. אביו הוא סוכן נדל"ן. שניהם נאים, כל אחד בדרכו: הוא גלוח ראש כגברים רבים פה אך רך תוים, והיא ברעמת שערה השחור סביב קלסתר עז תוים.

maharajan_asma_370_b

הוא חזר בתשובה כילד והפך לדתי באחוזה החיפאית הירוקה והחילונית, היא שבה אל האיסלאם בעג'מי הפרועה. בתוך ארץ מסוכסכת שנקלעה בשנות ההתבגרות שלהם, לאינטיפדה הראשונה, הוא מצא מפלט ביהדות אורטודוקסית מזו בה גדל, היא עטתה עליה את מדי האסלאם ובכיסוי ראש ושמלה ארוכה עברה דרך שנות ההורמונים. אביה, קבלן מוסלמי חילוני ששאל שאלות, אמר לה: "בתי, אל תלכי לדת". אך היא שקעה בקוראן, התשובה היחידה שמצאה בעג'מי ובו זמנית, כמין סתירה, החליטה ללמוד פילוסופיה בתל אביב.

כשמת אביה מסרטן, נותרה לבדה מול בני משפחה חזקים שמנעו ממנה בכוח לצאת לקמפוס, עד שיצאה. מתוך מרד היא נוצרה. כשהוא הלך לצבא, היא הלכה לחוג למדעי הרוח. כשהוא שירת בסיירת מגל"ן, חגור נשקיו וכיפתו, ולמד לפתור בעיה בתחבולה ובכוח, היא ישבה בחיג'אב בשיעורי ספרות ערבית ופילוסופיה וגילתה את הספק. כשהוא כתב כקצין את המנון היחידה: "יטרוף מגלן האש את טרפו…כי הוא אגרוף הברזל של עם ישראל." היא כתבה את הג'ינגל הפוליטי הראשון שלה. הוא כתב ספר עצות לאקזיטים, והיא כתבה שירי אהבה וחולמת על כתיבת רומן.

הוא השתחרר כקצין, נותר עם הכיפה, הלך להי- טק והקים חברה. עמוסה בשאלות שכבר לא נענו ע"י הדת, הסירה היא את החיג'אב. פעילה בשם מיכל שוורץ לימדה אותה בערבית את עיקרי הסוציאליזם ועיניה נפקחו לגלות את הגיזענות, הכיבוש, והעוני: "המקום היחיד שבו אין אפליה בין יהודים לערבים". כשהוא עשה את המיליון החמישי, היא גילתה את מימדי העוול אך למדה שאין ממה לפחד.bennett_c

כשהוא התחתן והביא לעולם ארבעה ילדים ברעננה, היא נשארה אתאיסטית רווקה שנשואה לפוליטיקת הפועלים. הוא הלך לליכוד, כהוריו לפניו, והיה לראש מטהו של נתניהו בימיו במדבר ואחר כך למנהיגם של יהודי יש"ע. היא חברה למפלגת פועלים קטנה בשם דע"ם שמשמעה תמיכה, התרוצצה בשטח והקימה ועד לנהגי המשאיות ופעלה בלב מחאת הצדק החברתי של 2011. הוא תומך במחאה בדרכו המסויגת.

היא מאמינה שיש דרך שלישית, לא אמריקה, לא איראן, אלא אחוות עשוקים ואביב מזרח תיכוני. איחוד כל המחאות, כולל הישראלית נגד הממשלות המושחתות שלהן.

היא נסעה לקהיר בעת המהומות של קיץ 2011 ומצאה גם שם בני ברית למחאה של פה. מצרים שחשו קירבה למאהלי רוטשילד ונרעשו מהצתת סילמן. היא מיחלת לנפילת אסאד ואבו מאזן וכותבת: "בשום פנים ואופן אני לא מבטלת את הערביות שלי. אני נושמת את השפה הזאת ואת המוזיקה שלה, ומפנטזת שיום אחד אכתוב רומן בה, אך אני מסרבת בתוקף להפוך את הלאומנות הערבית לגטו שיכלא אותי ויהפוך את כל מי שמעבר לגדר הלאומית לאויב או יריב או סתם "אחר". אני מסרבת לתפקד בתור קרבן. כי "האחרות" היא קרבנות. והקרבנות דופקת בעיקר את הקרבנות ומוסיפה לדיכוי שלהם.

הוא מציע לספח חד צדדית שטחים בגדה, להחיל ריבונות, להעניק אזרחות לחלק קטן. להשיב בתגמול כפול ומכופל על כל הפרת הפסקת אש. לרסק התנגדות. יש לו תכנית הרגעה לשטחים ובה תתקים מין שמורה פלשתינאית תחת פיקוח צהל והשב"כ. "אוטונומיה מלאה עם רצף תחבורתי בשטחים שבשליטת הרשות הפלסטינית: ערבי יוכל להגיע מכל נקודה לכל נקודה ביו"ש ללא מחסומים וחיילים. כמו שאנו לא אוהבים לעמוד בפקקים ארוכים, כך גם הערבים. בהשקעה חד-פעמית של מאות מיליוני דולרים ניתן להגיע לכך… נשפר את חייהם של הערבים, ונסיר מאתנו לחץ בינלאומי והומניטרי מיותר".

ביבי5

הוא: נפתלי בנט, מיליונר מאקזיט שגר עם ארבעת ילדיו ברעננה, נבחר עתה בפרימריס לראשות "הבית היהודי". היא: אסמא אגברייה זחאלקה שנישאה בגיל מבוגר לפמיניסט, שחקן תיאטרון וקבלן השיפוצים מוסא זחאלקה ולהם ילד אחד. נבחרה ע"י ועדה מסדרת של דע"ם כמספר אחד של מפלגה שתנסה להכנס לכנסת ה19. נוסעת באוטובוס.

קשה לחשוב על שני חזונות פוליטיים כה סותרים: הבית היהודי שלו שכולו על טהרת היהודים ודע"ם שלה שכל מהותה ברית יהודית ערבית. הוא במלחמת הנצח והיא בחלום הברית. היא פלסה דרכה מתוך אדמה קשה וליבה יוצא לשלום. הוא גדל על מצע דשא רך ודרכו כוחנית מאד.

אפשר להגיד כי בנט הוא סוג של ביבי5 יעיל שיצא זה עתה לחנויות. יש תורים נלהבים למוצר שנראה חצי אמריקאי, חצי אלוקי. הבלוגר אילני כתב כי בנט "קוסם כרגע גם להומואים". זה סימן טוב כי יש להם חוש ריח נבואי לטרנדים. גם ביבי ושרה מריחים את זה. בנט יטופל בקרוב בשיטות החצר החולה שבה שירת פעם ושהוא מכיר היטב. עבור בנט, נתניהו הוא יריב ומודל חיקוי, דמות אב שיש לחסלו פוליטית בעתיד כדי לרישתו. בספרו "אקזיט" מתאר בנט כמה שיעורים חיוניים שלמד מביבי. "לא ראיתי עוד אדם כל כך  עיקש ומתמיד", הוא מסכם את המכשול שיעמוד בדרכו לכס רה"מ. מבלי להזכיר את ליברמן.

נ.ב.

אישית, ערב בחירות 2013, האשה הערביה האתאיסטית מעג'מי וברית שני העמים שלה מבטאים את רחשי ליבי ותקוותי הרבה יותר מאשר הגבר האשכנזי- אקזיטי- דתי מרעננה עם תכניתו נוסח המובלעות הקולוניאליסטיות של המאה ה19 לסכסוך נצחי נטול פקקים.

34 תגובות על “אסמא ונפתלי. אגברייה ובנט רצים לכנסת.

 1. ורד נבון הגיב:

  מאמר מרגש, כי הוא מגלה גם את רחשי ליבי. אי אפשר ליצור שינוי חברתי אמיתי בלי להפוך את היוצרות. הורגלנו יותר מדי לדיבורים על שלום ושוויון במפלגות שבראשן יהודים ממוצא מערבי שכביכול מייצגים את הקבוצות ה"שקופות". הפעם אני אצביע דעם, בתקווה גדולה שאסמא- אישה, פלסטינית ישראלית, שואפת שלום ובעלת חזון וראייה רחבה, תשב בכנסת הבאה. אין ראויה ממנה.

 2. מיכל הגיב:

  וואו. אם כך, אז אתה מסכן. ערבים שאינם מסורים לרעיון ייעודו של עם ישראל בארץ ישראל לא אמורים להיות כאן, הם לא שייכים. הם שייכים לירדן. כל זה יתברר בהמשך. לא להתבלבל!

 3. שרון הגיב:

  היא עומדת בראש מפלגה שמקבלת משהו כמו 2000 – 3000 קולות. כשאחוז החסימה עומד על 70,000 (שבעים אלף). המעט שהיא תקבל יחסר כדי להכניס את הח"כית החמישית של חד"ש או את הח"כית הרביעית של מר"צ. ממש גאונות צרופה. כל הכבוד.

  • ורד נבון הגיב:

   שרון, לא 70 אלף אלא 60, ואני אענה לך בשמי בלבד: במשך שנים רבות לקחתי את גורלה של המדינה על כתפי, נעשה לי קצת כבד מדי בזמן האחרון. לו היה אכפת לח"כים של מרצ או של חד"ש, ודאי היו פונים אל דעם ומבקשים איחוד מפלגות עם שריון מקום ריאלי לאסמא אגבריה זחלאקה. מכיוון שלא ניסו אפילו, אני אחראית רק לצו מצפוני. האחריות להיעדר מושבים למרצ בכנסת הנוכחית קשורה בהתנהלות של מרצ, ועוד הרבה יותר מזה בהתנהלותם של מליונים בעלי זכות בחירה, שבמודע מעדיפים עבריינים מושחתים כמו ליברמן, תאבי שררה וחסרי חזון מדיני וחברתי כמו נתניהו, ושאר נאדות נפוחים, קנאי דת ואלילי תקשורת. עליהם מוטלת האחריות! הקול שלי לא מבוזבז, כי הוא נועד להכניס את אסמא אגבריה זחלאקה לכנסת הבאה, ואין ראויה ממנה.

   • אגודת הגיבנים הגיב:

    שאפו, הגב' נבון ! אמנם אגבריה תיבחר לכנסת יום אחרי שיצמחו לנו שערות על כף היד. אמנם יהודי שמצביע עבורה (או לחד"ש) זה כמו כושי שמצביע לקו קלוקס קלאן. אבל סחתיין על האמונה היוקדת (אם כי חסרת האינטליגנציה לחלוטין… אחרי כל כך הרבה שנים עדיין אפשר לסמוך עליך שתצביעי עבור מי שלא ראוי לכך…

   • ניר הגיב:

    "במשך שנים רבות לקחתי את גורלה של המדינה על כתפי" – ומתמונתך את נראית בחורה צעירה למדי, ולא שחוחת כתפיים. תודה שלקחת אותנו על כתפייך עד היום, ובהצלחה בחופש!

   • אבנר הגיב:

    לשרון + ורד. הנה הנתונים המדוייקים. התוצאה הגבוה ביותר של דע"ם בבחירות ארציות היתה 3600 קולות (בבחירות הלפני אחרונות). אחוז החסימה בבחירות האחרונות היה 67,000 קולות

   • ורד נבון הגיב:

    תודה על המחמאות:) לא ממש. אפילו יצא לי להצביע פעם אחת לשל"י (אורי אבנרי) ופעם ללובה אליאב, שלא צלח את אחוז החסימה, אז תעשה חשבון… אבנר, תודה על הנתונים. בבחירות הקודמות אני לא ידעתי מה זה דעם ומי זו אסמא אגבריה זחלאקה. ידיעות אחרונות לא מצא לנכון לפרסם כתבה עליה. יכול להיות שיש כמוני 70000, שנחשפו מאז המחאה בקיץ שעבר? בכל אופן דמוקרטיה משמעותה שכל אחד מביע רצונו, ורצון הרוב קובע, וזאת אעשה.
    אגודת הגיבנים, שמחה מאוד לא להשתייך למועדון שלכם, וכולי תקווה שתאכלו את הכובע, שדווקא מזכיר קצת את זה של הKKK.

   • גל הגיב:

    וורד – דעם הייתה פעם חלק מחד"ש, החליטה לפרוש ומאז תוקפת ומשמיצה את חד"ש ללא הפסקה, לפעמים בצדק – פעמים רבות לא. בניגוד למפלגות אחרות, דעם מתעקשת שלא לשתף פעולה אם אף מפלגה. מי שאשם בפלגנות במקרה הזה היא דעם בלבד

 4. mickyharel הגיב:

  מאמר המבטא רחשי ליבם של רבים בארץ הזו היום, והתגובות שמעלי הן תגובות של אנשים שמסרבים לראות נכוחה או להביט לעתיד ישר בעינים. "היא גדלה מתוך אדמה קשה ולבה יוצא לשלום והוא גדל על דשא רך ודרכו כוחנית מאד"… (מתוך המאמר) קשה לתאר חזונות שונים יותר זה מזו! וכן גם לבי יוצא לשלום, ואל אומץ לבה, חוכמתה והכריזמה של אסמא אגברייה זחאלקה!

  • גל הגיב:

   מבטא את רחשי לבם של מועמדי ומועמדות דעם, הלא כך, גב' הראל? הרי אתם מגיבים האחד לשני – וכך מנסים ליצור את האשלייה, כאילו יש ציבור גדול שמתעניין בכם – כשחוץ מכמה מאות אינטלקטואלים אשכנזים אף אחד לא ממש לוקח אותכם ברצינות.

   • ורד נבון הגיב:

    אני לא מכירה את חד"ש, מאוד מעריכה את דב חנין, ציפיתי שמרצ, המפלגה שהיתה ביתי הפוליטי שנים רבות, תציע איחוד של מפלגות השמאל, מתוך אחריות כלפי הבוחרים הטבעיים שלהם שמוצאים את עצמם מתלבטים בין שלוש מפלגות שהכיוון שלהן אותו כיוון. חבל שזה לא קרה. אבל הרבה יותר מדכא לראות את ההתקוטטות הזו בין מפלגות השמאל הקטנות, בעוד הימין הולך ומתחזק. בשבילם הרי כולנו אותו דבר, והם יודעים להשתמש בפילוג לטובתם, ולאסוננו. אני לא מועמדת דעם, וגם לא אשכנזיה. התלבטתי הרבה מאוד לגבי דעם, עד אותו יום שבו הציגו את רשימת הנבחרים- ואז נפל האסימון, בחמשת המקומות הראשונים שלוש נשים חכמות, בעלות חזון וכריזמטיות, שתיים שבאו מתוך אוכלוסיה הכי "שקופה" במדינה, והשלישית- יוזמת ורוח חיה ב"מרק לוינסקי", אחד המפעלים האנושיים המרגשים ביותר שקרו בארץ הזו ובעולם בכלל. הן וגם שני הגברים שלצידן – מתאימים לי מאוד. לא מבינה את הציניות, דעם לא נושמת את האוויר שלך, תרגיע.

 5. מנחם אבישר הגיב:

  הרשימה נשאה חן בעיני , נעימה חלקה כאילו אין מלחמת עולם בין שני גיבוריה. ראיתי את רוב הסירטונים של אסמה , ואני מודה שהתפעלותי גברה. הלכתי אצל הדף של דע"מ ולא אהבתי כל מה שראיתי שם. חלק מהעקרונות הם נר לרגלי מאז, חלק אחר לצנינים בעיני. לא אהבתי גם את שרידי דרך הניצוץ. אני יודע שאם יקרה נס אז רק אסמה תיכנס לכנסת, ובכל זאת קשה עלי שובל שמלתה. יש עוד 40 יום ו-40 לילה.

 6. […] קיבל 3….מעניין איך זה קורה? ומהו בסיס המאגניבות? מהטור של יגאל סרנה אני מוצא את עצמי מאוד מבולבל….פתרונות מישהי? מישהו? […]

 7. עידו לם הגיב:

  אחרי כול הנהי והבכי לא טרחת להסביר אפילו מה המצב ע של דע"ם.

 8. liorgimel הגיב:

  הציטוט מרוזוולט הזכיר לי את אחד המשפטים הכי מוצלחים של אריסטו בעיני:
  "And as in the Olympic Games it is not the most beautiful and the strongest that are crowned but those who compete (for it is some of these that are victorious), so those who act win, and rightly win, the noble and good things in life."

  ותודה על הבלוג.

 9. aharonberger הגיב:

  תאור מאוד אמיתי של המציאות המסובכת בישראל. משחק הקצוות באווירה המקומית. בין תקווה לייאוש, בין פיצוץ לחיבוק.

 10. Mosheshy הגיב:

  בחירה מצויינת מר סרנה.

  יוג'ין דבס טבע את האמרה :

  It is better to vote for what you want and not get it, than to vote for what you don't want ,and get it .

 11. דרול הגיב:

  אתקן ברשותך את אחת מהטעויות הרבות.
  אני מכיר את משפחת בנט מזה הממממממ עשרים ואבע שנים ונפתלי לא "חזר בתשובה" או "חזר בתשובה" בכלל.
  אמנם אני לא יודע אם הוריו בינקותו המוקדמת היו חילונים, אבל נפתלי גדל וחונך כדתי לאומי על כל המשתמע מכך.

 12. nמילאנו הגיב:

  אתה שמאלני קיצוני וחי בסרט.
  אני מאוד מעריך את האישה האמיצה,יושבת ראש מפלגת דעם,באמת. הבעיה היא שכמוהה אין כמעט בכלל.
  כלומר, ערבים כמו הגברת שאתה כ"כ מהלל אין הרבה ופלא שעוד לא גדעו אותם מהשורש בינם לבין עצמם.
  אתה מציג כאן,כצפוי משמאלני כמוך, את בנט בתור אחד שלא עבר כלום בחייו ושכל חייו סוגם בשושנים היו, כאשר מעשייך וכוונותייך הם להלל את הגברת זחאלקה יותר מאשר כל דבר אחר בו נתקלת בחייך.
  מילא אתה כותב לטובת שמאל, קורא לנו כובשים ,כאשר ב2003 אהוד ברק-רוה"מ באותה תקופה- הציע למי שמכונים "פלסטינים" את:כל יו"ש,כל עזה,וחלק מירושלים ועוד שטחים מסויימים ובאותה עת גם יצא מלבנון(ברח אם תשאל אותי) בחיפזון והראה כאילו צה"ל בורח מפני החיזבאללה, אותם "פלסטינים" שאתה חושב שרוצים שלום איתנו,פתחו באינתיפאדה ובמסעות הרצח שלהם במרכז ת"א, בירושלים, בחיפה, באוטובוסים בכל איזור וכו'.
  פרטנרים לשלום? תאמין לי חברי-הלוואי והיו כאלה. אני הראשון שהיה מוכן לוותר על כמה וכמה חלקים מהארץ היפה שלנו תמורת השלום. אין עם מי לדבר. נותנים להם אצבע-הם רוצים את כל הגוף לא רק את היד.

  לסיכום ידידי היקר, לפני שאתה כותב שקרים על אדם שאינך תומך בו,ומציג אותו ואת האידיאולוגיה שלו בתור חרחור מלחמה והעלאת השנאה אחד כלפי השני, תבדוק את מקורותיך אדוני יפה הנפש ואמת אותם. בחן טוב את מה שאומרים אותם אנשים שאתה נגדם ומה שמשתמע מהם. אל תפרסם שקרים-כי אנשים באמת ייקנו אותם, מה שהופך אותך למי שאתה בעצמך לא אוהב-בלשון המעטה כמובן.
  חשוב לציין, אני אחד האנשים שתומכים ביותר בסוציאליזם ובשלום. לשנות שיטת בחירות ושנבחר באדם ולא בסחטנות פוליטית. להפריד דת ממדינה עד כמה שניתן-כי זוהי מהותה של דמוקרטיה,הרי שדת כופה דברים מסויימים שנוגדים את חופש הפרט. אך בל נשכח, מדינת ישראל שהוקמה,שוכללה,פותחה והתפתחה בזיעת אפם של הציונים, הוקמה כמדינת הלאום היהודי- העם היהודי ויש לשמור על צביונה היהודי לאומי! . שוב,איני נגד השלום אך אני חושב שכל הבא להורגי -השכים להורגו.

 13. Yossi Levy הגיב:

  הוא יהיה חבר כנסת, והיא לא. עצוב, כי אני לא יכול לחשוב על מישהי (או מישהו) יותר ראויה ממנה.

 14. אביעל הגיב:

  ככה זה כשכותבים מתוך עניין. ניגוד עניינים שמוליד הבל.

  האתאיסטיות מעצבת את מקומה? אין דתיים במקומה?
  האקסיטיות מעצבת את מקומו? כל האקסיטיסטים מציעים לשים את הפלסטינאים במובלעות?

 15. אביעל הגיב:

  מה זה בכלל חשוב מה הוא מציע. אז יש 10 אחוזים מהאוכלוסיה שרוצים להחזיר מלכות ישראל בצורה זו או אחרת. הבעיה היא לא אצלם, לא הם המאיימים על השמאל, הבעיה היא בשמאל המעוך, ההפוך, שלא חושב בצורה מסודרת.

  הבעיה היא בשמאל, שלא מצליח להביא בוחרים למרות שרובם המוחלט מאמינים בדיוק במה שהוא מאמין. רוב העם מוכן לקבל את הצעת הליגה הערבית.

  במקום להתלכלך בכביסה של הימין, השמאל צריך להתחיל ולנסות מה מוזר אצלו, מה כושל אצלו. לא מה כושל בנפתלי. לא מה כושל בביבי.

  תעזו לשאול:
  מה כושל באסמא?

  אבל אין לכם את העוז הזה. מה כושל בגלאון? מה כושל במסר, בתמונה שמצטיירת מהשמאל.

  פחדנים,

  • ורד נבון הגיב:

   אביעל, איזה פה פתחת באנונימיות… כמה לא מפתיע. מניחה שגם באירופה של שנות השלושים היו ששאלו מה כושל בשמאל שהוא מיעוט. וכן, אני משווה. אבל אם להתייחס לטענתך: לדעתי אסמא אמיצה מאוד, במסרים שלה, בעמדה הלא לאומנית, החילונית, הפמיניסטית. אמיצה הן בחברה הערבית והן בין יהודים. ואני מקווה שהאומץ לדבר ברור ולגעת בנושאים הכי בוערים מתוך שוויון בין יהודים וערבים- לא יהיה בעוכריה, שהרי שתי החברות הללו נעולות בקונספט הקורבן ובנראטיב השמרני-לאומני שלהן כבר עשרות שנים, צריך אומץ כדי להאמין שאפשר גם אחרת.

 16. אביעל הגיב:

  ברמה התיאורטית, מה שכתבת משקף גם את דעתי.

  ברמה המעשית, השאלה הגדולה היא מה יביא לשינוי, ולא למי יש מצע יותר מוסרי או נכון.

  אז מה יביא לשינוי? במציאות עם מגבלות דומות פחות או יותר למציאות שלנו, גם עוד מאה שנה לא יבוא שינוי כתוצאה מבחירת דעם, או מרץ.

  אני גם משוכנע שמחצית לפחות מבוחרי הליכוד חותמים על מה שכתבת למעלה.

  אבל עדיין בחירת דעם או מרץ לא תביא לשינוי. למה?

  להתוות את בנט, כפי שנעשה לעיל רק קובר אותי ואותך עוד ועוד בידיעה המוכרת שהם חארות ואנחנו מקסימים. די עם זה. השאלה היא מה מחורבן במסר שלנו.

 17. נעם ק הגיב:

  ורד נבון כמדומני שאלה למה חד"ש לא הציעה לדע"ם ולחברה אגברייה מקום משוריין ברשימה לכנסת.
  כיצד הייתה עונה ורד לרבבות מצביעי חד"ש שניהלו מאבק דמוקרטי – בהצבעה במועצה אם היו מצניחים את החברה אגברייה לאחד המקומות הראליים. במפלגה קטנה כמו דע"ם אגברייה "נבחרה ע"י ועדה מסדרת של דע"ם" . הצרוף של בחירה וועדה מסדרת תמוהה אבל זכותה של דע"ם לבחור את נציגיה כראות עיניה. אבל ברגע שעוברים לצנועה קצת יותר גדולהת קצת יותר המונית הדברים מסתבכים. קחו למשל את תרבוט – הם הציגו את יעל בן יפת לבחירה אבל לא עמדו על כך שהיא תקבל מקום ראלי. למה דע"ם לא יכולה להיות חלק מגיבוש שמאל כולל? הרצון להיות בכנסת הוא בעוכרי כל השמאל. אני בדעה שחברי הכנסת של חד"ש צריכים להתחלף אחרי שנתיים. הכנסת היא עוד מקום – ולא הכי חשוב – לצבור נסיון פוליטי.
  מצד שני מאד חשוב שהשמאל באופן ציבורי יצבור יותר קולות מאוחדים – ירוץ כגוש אחד כנגד הימין ויבקר את היונות הציוניות שמבקרות את המלחמות לאחר שפרצו ולא כמו חד"ש, טראבוט ודע"ם לפני שפרצו.
  לסיכום – יהיה זה מעשה נבון אם דע"ם יסכמו את מערכת הבחירות שלהם בקריאה להצביע לחד"ש ולנסות להכניס את נבילה אספניולי לכנסת.
  נעם ק.

  • ורד נבון הגיב:

   אני יכולה לענות רק בשמי: לדעתי צריך לחשוב מה טוב למדינת ישראל, ולא רק מה טוב למפלגה זו או אחרת. דעם מציעה דבר שהוא מהפכני במציאות בה אנחנו חיים- היא מציעה אישה מוסלמית, חילונית בראש מפלגת שמאל. הקבוצה הכי שקופה בין אזרחי ישראל- האישה המוסלמית, מובילה בלהט מאבק פוליטי, בעוד שבחד"ש – מלבד דב חנין שפועל כמו חמישה חברי כנסת, כל השאר לא ממש מורגשים, על אחת כמה וכמה הנשים, כולל נבילה אספניולי. חושבת שלו בחד"ש רעננו את הקונספט וזיהו את האנרגיות החדשות וצבירת הכוח של דעם, וגם את רחשי הלב של הבוחרים,הם היו מציעים איחוד של כל מפלגות השמאל לחזית אחת, איך בדיוק זו כבר שאלה טכנית שאין לי תשובות, אבל הם לא ניסו אפילו. וכמובן שיש לזה מחיר- בריחת מנדטים או השלכתם לפח, כי חלק ממצביעי דעם הם מצביעי חד"ש לשעבר.

 18. נעם ק הגיב:

  "כל השאר לא ממש מורגשים, על אחת כמה וכמה הנשים, כולל נבילה אספניולי:" באמת? אולי העיתונות וכלי התקשורת המימסדיים מחרימים אותם? הידעת שנבילה אספניולי נבחרה כאחת מ 100 הנשים המובילות בעולם על ידי אירגון Women deliver ראי בוויקפידיה.האנרגיות החדשות של דעם אכן מבורכות – אבל למה לזרוק אותן לפח במקום לתרום לגוש שמאל שיצבור כח במקום שיתפלג.
  באשר לנסיונות בין דעם לחד"ש אני מניח שיש היסטוריה ארוכה שאת פרטיה לא את ולא אני מכירים – אבל במשך 60 שנה קמים גופי שמאל קטנים וחשובים – ליד מק"י וליד חד"ש גופים אלה באים והולכים אבל חד"ש יציבה. זה לא אומר שאני לא בעד אירגונים חדשים ומחדשים אבל אלה צריכים לעבוד עם חד"ש מתוך כבוד הדדי.
  נעם ק.

  • ורד נבון הגיב:

   כתבתי תחת הרושם שהשאירה עלי סטטיסטיקה שמצביעה קבועה של חד"ש שיתפה בבוקר, והספקות שהעלתה. הכותרת היתה: פעילות פרלמנטרית של חברי חד"שׁ. הסקירה התייחסה לנוכחות במשכן, נוכחות בועדות, מס' הצעות חוק שהגישו, מספר הצעות חוק שעברו קריאה טרומית, קריאה ראשונה, אושרו סופית. בכל הפרמטרים האלה, מלבד הגשת הצעות החוק, שלושת חברי הכנסת עפו אגבריה, חנא סוויד ומוחמד ברכה קיבלו ציון ממוצע או נמוך, בעוד דב חנין קיבל ציון גבוה מאוד, הן בנוכחות והן בהגשת הצעות חוק, וכן- במספר ההצעות שאושרו סופית- 27 (יחסית ל-0 של עפו אגבריה, 1 חנא סוויד ו-3 מוחמד ברכה). נכון שעל נבילה אספניולי אני לא יודעת כלום והייתי צריכה להזהר בלשוני, או במקלדתי. ייתכן שהיא עושה הרבה בשטח. מכל מקום זה המצב, והשאיפה של כולנו צריכה להיות נוכחות גדולה של ח"כים מהשמאל היהודי ערבי בכנסת. בין אם במפלגה אחת או שתיים או שלוש, העיקר שלא יהיו קולות אבודים. ואני מקווה ומאמינה שדעם תיכנס הפעם, ושתהיה אופוזיציה חזקה מול בנט והג'וקרים התורנים האחרים.

   • punh הגיב:

    מדוע הערביות הישאליות לא מעלות את הבעיה מדוע רק במדינת ישראל, היחידה מכל מדינות האזור, שישנן מפלגות בימין במרכז ובשמאל שחברי הכנסת שלנו אינם צריכים לקום ולמחות כף כאשר ראש המדינה מדבר, מדוע רק במדינת ישראל המדינה היהודית שכל הערבים רוצים בהשמדת, היא ההמדינה היחידה מכל המדינות שבין האוקינוס האטלנטי במערב ועד סין במזרח, רצח למען כבוד המשפחה זה רצח נתעב ובארצות ערב רצח בחורה שנאנסה על ידי הדוד שלה או על ידי אחיה זה כבוד למשפחה שנרצחה האומללה הנאנסת. מדוע לא שומעים מאף חבר פרלמנט בארצות ערב שחושב שאולי צודקים היהודים כפי שאצלנו מדברים חברי כנסת כי שם רצח זה גאווה לרצוח אדם שלא חושב כמוך מצווה לרצוח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s