הלשכה העצובה. משה שרת. ינואר 54 עד נובמבר 55

אין עוד ראש ממשלה שביטא טוב כמשה שרת את אומללותה של  המשרה הרמה על שלל לחציה, כזביה וחולשתה. הוא היה שליט קצר ימים, מתון ומבריק, מר ונשכח שתרגם לעברית, בקדנציה שלו, את המילה האנגלית פרסטרישן, תסכול, וכאשר פרש מכס רה"מ אחרי 23 חודשים בלבד, כתב במרי ליבו שני משפטים שכל ראש ממשלה מאז יחתום על הראשון: "לא לי לנהל מדינה זו, אשר ניהולה כנראה לא ייתכן מבלי להזדקק להרפתקנות ולתרמית. לשני אלה איני מסוגל".

שרת לשכה

כיום נותרו רק 3 ילדיו, שני הבנים קובי וחיים והבת יעל, ומן הלשכה הרמה, רק המנהלת והמזכירה הנאמנה: יעל ורד, בת 90, צלולה וחדה כתער. בבית האבות הקטן שבו איתרתי אותה, היא מקשיבה לרדיו בכל השפות שלמדה,  מחוברת היטב לעולם. מזכירו המדיני זאב שק נפטר מזמן ואילו ראש הלשכה שמאי כהנא, מת רק לפני מספר חודשים. אשתו נגה כהנא זוכרת היטב מהלשכה את העצב של פוליטיקאי מבריק, שלשונו צחה כשפת משורר, איש מאוזן בזמן לא מאוזן, שניסה דרך אחרת מהלוחמנית והוטל החוצה. נטול אותה התבטלות בפני גנרלים, נשא שרת בעצם ימי כהונתו כרה"מ נאום תקיף שבו סתר גירסאות כוזבות של הצבא בענין תקריות אש והכריז את שנותר תקף עד היום: "בפני המדינה הזאת יש ברירה: אם רצונה להיות מדינה של חוק או של שוד… של שיקול מפוכח וראית הנולד או של השתוללות יצרים פרועה".

בנו קובי שומר הגחלת ואשתו מנהלים בדירה קטנה מכון מורשת וארכיון ובו גם יומנו של משה שרת, מסמך חשוף ומתלונן יותר מכל יומן פוליטי שראיתי. הוא הכיר ערבים, האמין בחיוניותם של הסכמי שלום, נאבק בכל כוחו נגד המנגנון האוטומטי הרצחני של פעולות תגמול ודיבר ערבית עם יצחק נבון ויעל ורד, כשפת סוד, כך "ששרינו וחברינו לא יבינו".

מבודד ורמוס חש שרת בצילו הכבד של ב.ג. שפרש, אך השגיח וידע הכל. "עלוב גורל. אומלל עד דכא", תאר עצמו מול תככי האב המייסד. "מוטל עלי לשאת בראשות הממשלה", כתב, "ללא סמכות מוסרית של ממש וללא כל יכולת של תיכנון והתווית קוים לעתיד…האמנם מגיע לי כל זה"? בשישי ליוני 1954, רשם משה שרת ביומנו חלום בו נגזר עליו ועל רעיתו ציפורה דין מוות ביריה בשל בגידה, אך סופו הפוליטי לא בא בכדור. ב56, זמן מה אחרי ששב לתפקיד ראש הממשלה, סילק ב.ג. את שרת גם ממשרד החוץ, כדי לצאת למלחמה בלי ספקנים מבית. משה שרת היוצא הלך לנהל את הוצאת הספרים עם עובד.

4 תגובות על “הלשכה העצובה. משה שרת. ינואר 54 עד נובמבר 55

 1. יוסי דר הגיב:

  מעניין לציין את יחסו של שרת לשמעון פרס שזוכה ממנו לכמה הערות לא מחמיאות ביומנו האישי, ובמיוחד הדברים האלה: "אני שולל את פרס תכלית השלילה ורואה בעליית קרנו קלקלה מוסרית ממארת ביותר – אקרע קריעה על המדינה אם אראנו יושב על כסאו של שר בישראל".

  משה שרת השאיר עלי רושם עז ביומנו האישי – בעיקר בגלל כמי שהצטייר בעיניי כאדם עם אינטגריטי שחשב שכאן זה שבדיה.
  עם השנים התאכזבתי ממנו לאחר שגיליתי עד כמה הוא בחש במשפט קסטנר. שרת עצמו כותב לא מעט ביומנו על חששותיו מהכיוונים אליהם שמואל תמיר מוליך את המשפט הזה (הוכחת הקשר בין קסטנר לסוכנות היהודית (ששרת נמנה על ראשיה) בתקופת השואה).

  באותו הקשר, מה שעוד הדאיג את שרת היה ספרו של יואל ברנד ("בשליחות נידונים למוות"), שעמד לצאת לאור והיה בו להעמיד את ראשי הסוכנות באור שלילי ביותר. שרת ביצע תרגיל מסריח בכך שגרם – בעצמו ובאמצעות שליחיו – לכך שהוצאת הספר לאור תועבר ממו"ל מסויים להוצאת "עיינות" (הוצאת הספרים של מפא"י).
  עד שהספר יצא לאור הוא עבר "תיקונים" ע"י שרת ואנשיו באופן שלא ניתן היה להכירו. והנבזות הכי גדולה: התיקונים הללו (200 במספר לטענת יואל ברנד) לא הובאו לידיעתו או לאישורו של יואל ברנד לפני שהספר ירד לדפוס.

  • יונתן הגיב:

   תודה ליוסי דר על תוספות לכאורה קטנטנות אך בעצם, משנות לחלוטין את התמונה הפשטנית והמגמתית שמצייר ׳יגאל בעל הטור׳. אני ממליץ לצרף לכל מאמר וטור שכותב מר סרנה ( לפחות בזמן האחרון) איזו כוכבית * או ׳בע״מ׳ , הדברים אינם כה חד מימדיים ורדודים, הצדיקים אינם מוחלטים, הרשעים אינם כל כך רשעים, כולם, כולנו בני אדם, עם יתרונות, חולשות, רצונות ונטיות. ולמען הסרת לוט הערפל : גם ביבי וליברמן ואלי ישי וכל ׳המפלצות׳ המככבות באגדות יגאל לנוער …. 

 2. […] הלשכה העצובה. זו הכותרת שנתן יגאל סרנה לפוסט על משה שרת. מי שהיה ראש […]

 3. Inbal Maimon Blau הגיב:

  יגאל שלום, נהנתי מאוד לקרוא. אני חוקרת אירוע מתקופתו של משה שרת ומנסה נואשות לאתר את מנהלות לשכתו יעל ורד או מיכל פלדמן. מאוד מאוד אשמח אם תוכל בחוזר ליצור עמי קשר inbalblau@gmail.com
  עינבל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s