הרובוטריק המורמוני

 

"אין ספק שישנה גם דיבת מתנכלים / וישנה גם פסיכוזה הוללת,/ אבל יש גם אמת, ובעיקר : יש אקלים / בו נחלית החברה ולמשכב נופלת / יש אקלים המכרסם בארסו הטחוב / את קירות הבנין כלי מצור לא יכלו לו…" (נתן אלתרמן. "דבר" בעת צעקת הציבור נגד השוק השחור. )

 באחת בלילה נשברתי, נטשתי מסיבת גג שהמתינה לנצחון ורק בשבע קפצתי מהמיטה והצתתי מסך והנה אובמה ניצח! גוד נייט רומני וביבי בשמי טהרן. גוד מורנינג אמריקה של קדנציה שניה. בוקר טוב סידני! פעם היה לי בן דוד רחוק, קרוב לליבי, בשם סידני ווסרמן. סוציולוג אמריקאי ליברלי, שאי שם אחרי רצח קנדי ומלחמת ויאטנאם נטש בתיעוב את ארה"ב ובא ללמד באוניברסיטת רדינג הבריטית.

ערב הבחירות בארה"ב, התגלה בגופו סרטן לבלב אלים ובעת שאובמה ניצב מול בוש, הניח מול מיטתו בחדרו בהוספיס הגוועים את תצלום המנהיג כהה העור, ועל ערש מותו אמר לי שם: "עכשו אני יכול למות בשקט". שבוע אחרי נצחון אובמה, עלה השמיימה במנוחת נפש ומורפיום. אחיות רחמניות של מדינת הרווחה האנגלית ניצבו כמלאכים סביב מיטתו.

ניצחנו, סידני.

יש אנשים, סידני ואני בהם, שמתקשים לחיות תחת שלטון בוזז – רומס בדמות בוש האב והבן, מיט רומני או נתניהו שהימר על רומני והוכה נמרצות. המולטי מיליונר וילארד רומני, היה בעיני רובוטריק, אקזיט של טיקוני הון, שנולד לנהל תאגידי ענק ולחפש מקלטי מס, לא להנהיג קהילה של עצמאים קטנים ושכירים וסתם בני אדם. ליבי נוטה לדמות קלינטונית – אובמית שבאה כל הדרך מלמטה ומכירה גם את מה שמכונה חיים: זבל, יתמות ומשכנתא, חוב בבנק וטסט שנתי.

יחימוביץ היא לא אובמה, גם כחלון לא, אבל ביבי הוא רובוטריק עברי, מופעל פינקלשטינים, שחולק עם רומני תיעוב למדינת רווחה, לאמפטיה ולעובדים סוציאליים, וגם חבורה דומה של טיקונים וקנאי דת. גם פה הקרב הולך ונדמה לזה של רפובליקנים קוטלי רווחה מול דמוקרטים שחולמים לחזור למדינת רווחה אשכולית – בגינית.

 

יד ברזל בכפפת נייר

לפני שישים ואחת שנים, ערב הבחירות של 1951, שרר פה משטר צנע: קיצוב מזון בשל מחסור של ראשית מדינה. חולקו תלושים. פרח שוק שחור ומי שהיה לו כסף אכל כאוות נפשו. העיתונות החלה להלום בממשלה ובמושחתים, וידיעות כתב על "העדר גמור של שליטה ויד חזקה" במדינה התינוקת עם ראש הממשלה הכריזמטי שלכאורה ריכז הכל.

בחורף 2012 כשהעיתונות נאבקת על חייה מול שלטון חונק ועיתון רוה"מ ממומן, נדמה כאילו שלט בן גוריון ביד ברזל בתקשורת צייתנית, כהתגשמות חלומם הלח של ביבי – ליברמן- אקוניס. לא אחת צובע ההווה את העבר בצבעיו.

ד"ר רפי מן, עיתונאי והיסטוריון תקשורת רב ידע, חקר את שנות בן גוריון והתנהלותו, ולהפתעתו גילה ואף תאר בספרו החדש "המנהיג והתקשורת", חופש עיתונות ופריחה יחסית ומגוון דעות ואף עורכים חזקים שנאבקו בב.ג. בשיא כוחו. "האזרח הפשוט אינו בא במגע עם בן גוריון הגדול", כתב אז עורך בכיר, "אלא עם הבן גוריונים הקטנים… כל בעל מכולת הוא דיקטטור." בעיתון המפלגה "דבר" כתבו "כל הארץ שוק שחור" והמשורר הלאומי אלתרמן קרא לב.ג. ליבש את הנגע. "לא לחוס על זכויות ויחוס". תארו לכם את עיתונו של ביבי תומך בזעקת הצדק החברתי.

"אם היתה עיתונות מגויסת באותם ימים", סיכם רפי מן, "היא התאפינה בהתגיסות כמעט מקיר לקיר לשירותו של האזרח ולמחאתו נגד כשלי הממשלה". בבחירות ההן זכה ב.ג. בראשות מפא"י ב- 45 מנדטים, לצד 15 של מפ"ם. מולם זינקה האופוזיציה של הציונים הכללים פי שלוש, לעשרים מנדטים עקב האכזבה מהשחיתות. אבל יעברו עוד 26 שנים עד שיגיעו לשלטון, לצד בגין. וחוזר חלילה.

הנוף מהסורגים

 שני משרדי יחסי ציבור, של דרעי ושל אלי שי, יחליטו האם הפליטים / מסתננים יהיו אייטם לוהט בבחירות או לא ובינתיים מתקדמת בקציעות, בתקציב של כרבע מיליארד ש"ח, הקמתו של מיתחם כליאה לכשבעה עשר אלף גברים נשים וילדים. המתקן הגדול בעולם לפליטים. גאווה ישראלית.

לפני כשבוע, כאשר ירדתי לנגב עם נשות ארגון אס"ף של הסיוע לפליטים, כבר הצצתי במתקן הכליאה "שדות" בסקרנות של דייר. חיפשתי מיטה ליד חלון. אני חושד כי אי שם מתקימת לה המחשבה שבמיקרה של נצחון סוחף לימין בבחירות 2013, ניתן יהיה להשאיר את השחורים לנקות רחובות ולאכלס את מתקן "שדות" במתנגדי משטר.

לכן שמחתי לגלות שעיצוב ביתי הבא, הוטל על אדריכל בעל שם שתכנן עיר בחוף השנהב  ואף ערי שטחים כעימנואל והוא מאמין ש"הנוף הוא תמיד שיקול. הנוף הוא דבר שיש לך, ואם אתה לא מנצל אותו, אתה חמור".

האדריכל תומאס לייטסדורף אינו חמור.

מכל חלון במחנה הכליאה רואים את המדבר או את הממ"ד. ובכלל עיצוב המחנה ע"פ משרד האדריכלים הותיק לייטסדורף מצא חן בעיני. מכולות הברזל שילהטו כאש בחום של 45 מעלות, נצבעו באדום ובצהוב כשכונה הולנדית באיי פריזלנד הקפואים. המעצב תומאס, בן 75 כיום, הוא צאצאה של מעצבת האופנה פיני לייטסדורף שאף היא שאבה השראתה מן המדבר ותפרה מעילי נגב. הכל נשאר במשפחה, בסביון.

חבל רק שהנשים הפסימיות של ארגון אס"ף, שמטפל בתלאות פליטי סודן ואריתריאה, העכירו כדרכן את התמונה והזכירו לנאספים שכל המתיקות הזאת תוקף גדרות תיל ומגדלי שמירה והפליטים יכלאו בלי משפט לשלוש שנים. ביום בו ביקרנו נעטף מתחם הכליאה הענקי באבק. בית הכלא, המכלאה, מחנה נחל רביב ומחנה שדות, כמעט נעלמו מן העין בשל צבעי המדבר והחול, אך אין לי ספק, לאחר שראיתי את רישומי המעצבים, כי גם התייל יהיה הולנדי ועם הזמן, ויהיה המון זמן, אף יעוטר שיחי בוגנוויליה.

נ.ב.

בינגו. שוב נתקלתי בשמו של השופט הצבאי אמיר דהאן. שוב ביקש רס"ן דהאן מן המשטרה לפתוח תיק חקירה סגור. הפעם ישב רועה פלשתינאי כבן שש עשרה, חצי שנה במעצר שווא על אונס מתנחלת שלא ביצע. בחקירה המחודשת נלכדו האשמים. קיומו של שופט צבאי לא אוטומטי במחוז ש"י מטיל צל כבד על רעיו השופטים. יש להתיחס אל רדיפת האמת במערכת משפט צבאי כאל אקט חתרני ולפעול בהתאם.

5 תגובות על “הרובוטריק המורמוני

 1. גילה הגיב:

  כשביבי מפעיל את הקול השקול מספר 2 שלו, לתחושתי הוא בוקע לא ממקומות הטבעיים שקול אמור לבקוע. לתחושתי מופעל אז מנגנון שמתכנת לו קול בעל גוון מיוחד שאמור להקרין סמכות ואסרטיביות אך הוא מזכיר לי יותר מכל את גוון הקול האסרטיבי עימו הגיע מבוהל והיסטרי לאולפן הטלויזיה כדי להודיע לנו על פרשת יחסיו עם אשה אחרת שהיא לא שרה. הוא היה מבוהל אך אסרטיבי ונחוש לחשוף את מי שמאיים עליו וסוחט אותו. מה שהתברר לאחר מכן כעורבא פרח והוא מצמץ קצת יותר מדי מוקדם וחשף את הפאדיחה שלו שמכתיבה את חיינו כאן מאז ועד הודעה חדשה.
  גם אז הוא היה מאויים על ידי כוחות אופל שזממו לחסל אותו -משיחה החדש של הציונות, לדעתו ולדעת חסידיו. האם יכולה להיות הקבלה קלה בכך לימינו אנו?

 2. shaula haitner הגיב:

  אבל התמונה של המתקן היא לא תמונה רגילה, יש לה נוכחות חזקה. מי יצר אותה?

 3. יוריק קרמר, רמת גן הגיב:

  "מולם זינקה האופוזיציה של הציונים הכללים פי שלוש",

  – בבקשה "פי שלושה".

  • ריקי בן עמי הגיב:

   א. לא הבנתי את המשפט האחרון.אתה ציני נכון?
   ב. מתמיה אותי ואני מחפשת תשובה:איך זה, שיכולים אנשים להיות נחמדים ונאורים ובכל זאת לתמוך ולהצביע עבור בוש-רומני-ביבי. איך הם לא רואים?. לא מבינים? לא חסים ולא חומלים…..? איך הם לא רואים את היוהרה, השחצנות, הזחיחות, ההתנשאות והאטימות שלהם ושל דומיהם?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s