בלפור 1 ובלפור 2. ביבי שרה ויבגני.

 – ערב טוב, חבר הכנסת נתניהו. אתה הבאת מעט מהסגנון האמריקאי לפוליטיקה הישראלית, לכן אולי נשאל אותך שאלה ראשונה: האם היו לך קשרים אינטימיים עם אישה אחרת?

– "היה דבר כזה. זה הסתיים לפני כמה חודשים. מה שיש פה זה דבר אישי. אם יש לי חוב בעניין הזה, זה לאשתי, למשפחתי ולא לאף אחד אחר, עם כל הכבוד. זה אישי וזה יישאר אישי."

(מהדורת מבט של 14 לינואר 1993 )

 

שבוע סוער עבר על דיירי הבית ברחוב בלפור, ירושלים. נקרא לו בלפור 1. משהו בנוסח הדרמה התורכית הפופולרית "אהבה אסורה" בערוץ ויוה, בכיכובו של קיבאנץ' טטליטו הבלתי נשכח. כמה אהבות ונטישות, דמעות ושמחה, לשכה סוערת וכעסים חבויים: הליכוד המוכר התהפך בן לילה ל"הליכוד ביתנו". איווט, החבר האהוב מפעם, שב הביתה והפך ליורש עצר. הכוכב הסלולרי כחלון פרש ואולי יחזור בדמות אחרת.

מאז הקלטת הלוהטת לא סער כך רגשית עולמו של נתניהו.

יצא כך שבינואר 2013 שקבע נתניהו כמועד הבחירות, תציין ישראל גם עשרים שנים לאותו רגע טלוויזיוני נדיר שבו אורי כהן אהרונוב שאל את הכוכב העולה ביבי על חיי המין שלו. הנשאל השיב במשפט מפותל שישנה מאותו רגע את חיינו. הוא הודה ברומן קצר שארע בשנת נישואיו הראשונה ויחס את ההודאה לאיומים שקיבל מגורמים פליליים – הזיה פרנואידית שלא אומתה אבל העידה על כל הצפוי לנו.

בעקבות אותה הודאה, פרצה סערת "סנדי" ביתית. הפרקליט יעקב נאמן נחלץ לנסח מכתב הבנות שקבע את פרטי הקיום של הזוג מאותו רגע. "כבלי הנישואין כבדים מכדי לשאתם בשניים", סיכם אוסקר ווילד ולא העלה על דל דעתו השנונה מצב שבו כבלי הנישואין יהיו כה כבדים עד שיזדקקו ללשכה שלמה או אף לאומה בת שבעה מיליון כדי לשאתם.

הרבה ממה שקורה במדינה הוא תוצאה של אותן הסכמות, שהפכו ראש ממשלה לשבוי בידי אשתו. כתבו לימים פרשנים ותבעו ע"פ החוק שמאלץ עובדי ציבור לגלות מסמכים ומעשים בעלי אופי פרטי היכולים להשפיע על עבודתם, לחשוף את ההסכמות שבין ביבי לשרה. עד היום נראה כי הפכנו בעלי חוב של אותו מעשה מיני.

החוזה החשאי נותר בכספת אך המתרחש בחיינו מעיד על תכנו.

"אני זוכר איך בקדנציה הראשונה של נתניהו", ספר לי השבוע בכיר במשרד החוץ שצופה בצמד החוזי מזה שנים, "אנחנו התחננו בפני ראש ממשלת רוסיה דאז, ויקטור צ'רנומירדין, להזכיר קודם את שרה בנאום הברכה שלו. צ'רנומירדין הציץ בביבי וסינן 'מסכן'.

"ממה שראיתי בכל ביקורי הזוג ברוסיה בה שירתתי, הכל כמעט כפוף לגחמותיה ולהתקפות הזעם של שרה. רוב ההכנות שלנו לביקור מדיני הן כדי לנסות ליצור מערכת בולמי זעזועים כדי לפייסה. חנופה גרוטסקית, כמו לגשת לראש ממשלת רוסיה וללחוש לו להזכיר את שרה בראשית נאומו.

"מסכן". הנה כל ההסכם במילה אחת. אך כל מי שעבד תחת בוס שאשתו שולטת בו, יודע שהמסכנים האמיתיים הם אנחנו.

בלפור 2.

שבעים ק"מ בקו אוירי מבלפור ירושלים, אך אלפי קילומטרים בקו כלכלי, עומד לו בלפור 2. מי שמחפש עילה להחלפתו האלקטורלית של הצמד בבלפור 1, ימצא אותה בבניין הבת ימי בעל חמש הכניסות וחמישים האומללים שייזרקו השבוע גם מן החורבה הזו. מתקציב 22 אלף הש"ח לחודש לארוחות בלפור 1 יכולים להזין את כל דיירי בלפור 2 החרב.

זהו הבניין שכל מי שבא מרחוב יפת יראה בעת שיפנה שמאלה לבת ים. מבנה מצולק של קרמיקה איומה, כבלים וסורגים שתוכו מערות אפלות של צחנה קרושה. מקיש על דלת ראשונה, אני נכנס לדירונת חדר/מקלחת/מטבחון של יהודה נישלי, חוזר בתשובה שמבשל אותו רגע אורז ושעועית ירוקה. אחת לשבוע באים לפה חמשת ילדיו מגרושתו וישנים ב-7 מ"ר חדר שינה/מגורים. ארבעה על מיטה כפולה ואחד לצד נישלי, על המתקפלת. הוא מציע לי אורז ומספר על הבניין.

וסיפור בלפור 2 כסיפור הארץ.

האחים חביב בנוהו לפני כ-50 שנים כדיור בר השגה. ב-67 הפך לאכסנית חיילות, שינה לאכסנית פועלי בנין שעזבו באינטיפדה ופינו מקומם לעולים רוסיים. מאז תמו הקרבות, הוא מאכלס את קרבנות מלחמת הביזה. הצצה בבלפור 2 דומה לביקור בזירת הרצח של מדינת הרווחה. אם ירצה ראש הממשלה הבא להציץ, כסולטן אנונימי, בחיי עמו, יתכבד לישון פה. רחוק לאין שיעור ממשכן ביבי שרה, קיסריה והבריכה, סיגריו ונעליה, נסיעותיהם ומסעדותיהם וחבריו המיליארדרים.

מי גר בבלפור 2? נישלי שהיה נשק בצנחנים ויצא הלום ממלחמת לבנון, מקס גלברג שיצא בגיל שבע מאושוויץ בלי אמא, נלחם פה שלוש מלחמות ואף עוטר, יבגני חסר הבית, ולדימיר בכסא גלגלים וולנטינה עם חתול שחור, פטרוב מקייב ורפי שמאמין שהכל קונספירציה. ב-900 שח לחודש יש להם חדרון ושירותים בדחיסות שחורה של סלאמס הודי. וגם מפה יעופו השבוע, כי יצא צו פינוי למבנה כמסוכן. הים ממול, הנדל"ן לוחץ, המסכנים יעופו ומתעשר ירכוש דירה חמישית מול השקיעה.

עם זאת, יתכן כי רוב מפוני בלפור 2 יצביעו ל"הליכוד ביתנו", או אולי ל"כחלון דירתנו", אחרי שזה יקבל מביבי זיכיון להקמת מפלגת מישנה חברתית.

נ.ב.

"באתי היום כדי לבקש מכם להצביע בעד ליכוד חזק. בעד ראש ממשלה חזק, בעד ממשלה חזקה, בעד מדינת ישראל חזקה", הדגיש נתניהו בפני באי המרכז. אך כל מפץ החוזק הזה, כל איחוד הברזל הביברמני, ניצב על חולשתו של אדם אחד, כמו רב קומות שנח על כלונס עץ. שום דבר במראהו, בחוש ההומור ובתרבותיות שלו לא מסגירים למה בולם היועץ המשפטי יהודה וינשטיין, בכוח, מרגע בחירתו, את כתב האישום החמור נגד ליברמן – חומר תביעה עליו עמלו בחריצות משך שנים ותחת קשיים ושיבושים, עשרות שוטרים, קצינים ופרקליטים.

היסטוריונים שיחקרו בעתיד את מות הדמוקרטיה העברית, יציצו גם בילדותו של הפרקליט שנולד פה בסוף המלחמה להורים פולנים שאיבדו שם הכל, ואולי כדי לחוש חזק מול כל החולשה, הפך לצ'מפיון אגרוף נוער ואחר כך לצנחן ולפרקליט, אך שישים ושמונה שנים אחרי לידתו, דווקא כאשר היה בידו הכוח לפעול, בחר לסלול, במחדל ובאי-מעשה, את הדרך ל"מנהיג חזק".

7 תגובות על “בלפור 1 ובלפור 2. ביבי שרה ויבגני.

 1. אבי גנור הגיב:

  הפרטים הרי ידועים.
  כל עיתונאי יודע.
  שרה טורדת אותו ואותנו.
  הפרסום בבלוג המשובח הזה חשוב.
  לו העיתונים היו מספקים ניוז הם לא היו נזקקים
  לקושש פרוטות לקיומם.
  עיתונות טובה היא מצרך טוב שמייצר ביקוש כלכלי.
  תודה

 2. אחת העם הגיב:

  כתוב נפלא. תודה רבה.

 3. ליאור וכטל הגיב:

  נפלא! פשוט נפלא!

 4. שלום יגאל
  חשוב שהיית אצל האנשים בבת-ים וכתבת, נפרסם ונקווה נקווה שלא יפנו אותם.
  אני מקווה שגם שהרבה אנשים יקראו את מה שכתבת ואת התגובות כאן ובעיקר שיגיעו ביום ראשון להפגנה, אני שולחת את הקישור להפגנה. אפשר יהיה למנוע את הפינוי אם נהיה הרבה אנשים במקום.

  להתראות מיכל ורשבסקי

  http://www.facebook.com/events/215595771906461/?notif_t=plan_user_joined

 5. שרון הגיב:

  כשרון כתיבה יוצא דופן, תענוג גדול לקריאה, והמסר שמועבר חשוב ונכון מאין כמותו.

  הקפיטליזם שורף אותנו בעודנו חיים, אסור לתת לסוגדים לו להנהיג אותנו.

 6. דבורה נמיר הגיב:

  אכן חומר משובח.

 7. שלומית הגיב:

  כתוב נפלא. הלוואי וייעשה משהו בעקבות זה. תושבי בלפור2 אנו איתכם במאבק. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s