השסע בשמלה החרדית

"עבדני! חפור בבטן אדמתי ותמצא הכל, תמצא דברים שלא פיללתארץ ישראל מתחננת, עבדוני!"
(
מכתב של חלוץ אנונימי, כ"ו באב, תר"ף. מתוך "תשוקת החלוצים". בעז נוימן.)

"תירגעו", אומר לי החוקר הירושלמי כאילו הייתי פלוגה. הוא איש קשה עורף, וכשאנו משוחחים על המצב, מתפתח בינינו ויכוח שהופך למריבה. אקרא לו 'הגרום'. הוא איש גבה קומה ושרירי ורזה שחלק מעבודת השטח שלו עשה בחברון היהודית וקולוניות הלוויין שלה. הוא מכיר היטב את "יושבי הגטו החלוצי", כפי שהוא קורא ליהודי השטחים בחיבה.

כרגע מופנית איבתו לשמאל, אולי כי ברגע זה יושב מולו "השמאל". הוא מסתער עלי, על "יושבי בתי הקפה של תל אביב", על אף שאני מסתובב בשטח לא פחות ממנו. הוא מתרגז על הפאניקה שלנו כאילו הארץ שוקעת, מתחרדת. הוא שגדל בשכונה של נתניהו והכירו כנער, מאמין כי האיש הזה שואף להיזכר כבן גוריון, לא כשרדן נפחד שנאחז בכל מחיר בכסא, ולכן יעשה מעשה דה גולי גדול, למשל סיום הכיבוש. יטביע חותם. לא יטבע בביצת השגרה וההשרדות. "אתה חי בשנות ה90' ולא מבין כלום", אני מטיח בו, "בקרוב תחיה במדינה לאדמוקרטית. בישראל של ביבי שהופכת למדינונת פוטינית, טרום ציונית, גטואית. "תירגעו", אומר הגרום, "נכנסתם להיסטריה כאילו הכל עומד להתמוטט והם כובשים את המדינה".

מסעו הספירלי של המצביא חלמיש

אם כן, מה אתה רואה בישראל 2012? אני שואל את הגרום כפי שאני שואל רבים כעת. שואל ונזכר בצלם אמריקאי שתיאר פעם איך, אחרי רצח קנדי, עזב את ביתו ויצא לדרכים, לצלם, מנסה להבין מחדש מהו המקום שבו הוא חי. רצח שליט, כמו שינוי משטרי, חושפים לא אחת את טבעו האמיתי של מקום.
"
האם ישראל 2012 היא כבר אותה 'מדינת יהודה' יש"עית עליה חולמים סהרורי הימין"? אני שואל.
"
תשכח ממדינת יהודה", פוקד הגרום, "רעיון "ממלכת יהודה" הוא של פרישה מישראל, היפרדות. אל תטעה את קוראיך. זה לא קשור. אם אתה רוצה להבין מיהי ישראל כיום, תבדוק את הריבונות שלה. לכל מדינה, וכך לישראל, יש רישיון להפעיל כוח, כלפי חוץ וכלפי פנים. בוא נבדוק מה קורה כלפי פנים. זה מה שמעניין אותך".

"וכלפי פנים", אומר הגרום, "משמעות הריבונות היא גביית מס ואכיפת החוק. אם תבדוק איפה ישראל 2012 מישמת את ריבונותה, תקבל מפה מאד מפתיעה. תוריד את הנגב, כי שם המדינה ממעטת לפעול בקרב הבדואים. תוריד חלקים מהמשולש והגליל, את הנתחים הגדולים של הערים החרדיות, את אזורי המצוקה ואת הפרויקט היהודי הגדול בשטחים שאיזה חוק כבר נאכף שם. מה נשאר לנו? כמה שכונות מבוססות בירושלים וחיפה, תל אביב, חלק ממישור החוף. ראשון לציון, גבעתיים. מעמד בינוני. קבלת את מפת "תכנית החלוקה" של 1947 בלי השטחים שכבשו ב-48' שלוש חטיבות הפלמ"ח". "האירוניה של ההיסטוריה". הוא צוחק צחוק קצר ומר כקפה אבלים.

ואני נזכר במה שכתב לפני 30 שנים סופר שנון ונבואי. בספרו "שואה 2", מתאר עמוס קינן איך המצביא הגדול חלמיש, דמוי אריק שרון, ממציא את שיטת "ההסתערות הספיראלית" וכך מתקדם וכובש חצי עולם, עד שהוא מגיע ליעד הסופי ומגלה כי החריב את תל אביב. או בגרסת המציאות: ככל שהלך הכיבוש והתרחב, ביזבז והתאכזר, כך הלכה הארץ עצמה והצטמקה פנימה.
"
וגבולות אותה ישראל קטנה שמשלמת מס ומצייתת לחוק", אומר הגרום, "חופפים גם פחות או יותר את מפת המחאה של קיץ 2011 נגד הביזה וקץ מדינת הרווחה והבזבוז בשטחים. כמיליון ישראלים. בסוציולוגיה ידוע", אומר לי החוקר, "כי הציבור המתקומם אינו בהכרח הציבור הכי דפוק, אלא זה שהכי דפוק יחסית לציפיות שלו. לכן מעמד הביניים שמשלם מס ומציית לחוק ונושא בנטל, הוא המעמד שהכי כועס. זה היה מרד שפרץ מגבולות תכנית החלוקה, בתוכם גרים הפראיירים שמשלמים על הכל".

תכנית החלוקה

השסע הסקסי בשמלה החרדית

"אם כן, מה שגוי בתחושה החריפה שלי", אני שואל את החוקר, "שכל אותם יהודים לא נאכפים, לא מצייתי חוק, מתנחלים וחרדים, שכוחם הפוליטי תפח על שמרים בימי ביבי, ישלטו בקרוב גם במישור החוף. האזור ממנו נבזזו משך השנים למעלה ממאה מיליארד ש"ח למפעל ההתנחלות?"
"
תירגע", שב ואומר הגרום, "האם ידעת שכבר כשלושים שנים אחוז הדתיים באוכלוסיה כמעט ולא השתנה? טיפס קצת מעל ה– 7 אחוז חרדים, עקב פריון עצום. אבל נשמרו אותם 12 אחוז קבועים של ניאואורתודוקסים, שחלקם בורגנות שמרנית, 40 אחוז חילונים ואחוז דומה של מסורתיים שחלקם אף מגדירים עצמם כנוטים יותר לחילונים מאשר לחרדים".

"ומה על כניסת המתנחלים לצה"ל וכיבוש דרג המג"דים לקראת צבא שלא יציית לדרג המדיני"? אני תוהה. "אתה רואה רק צד אחד", אומר הגרום בקוצר רוח, "ואני רואה גם את הצה"ליזציה של המתנחלים. כשהם באים לצבא, הם מאמצים כמג"דים קוד צבאי שעומד בסתירה לפוליטיקה שלהם. אני רואה נהירת כיפות ליחידות מובחרות, אבל גם איך הכיפות יורדות שם מהראש. לכל דבר יש צד שמאזן אותו".
"
אתה צופה בדאגה בהתרבות החרדים, ב-54 נכדיו של חוזר בתשובה שגדל לצידך", אומר לי הגרום, "ואני שמסתובב ביניהם, מביט בנעליים, בצורת הנהיגה, בשפת הדיבור, ורואה ישראליזציה מזורזת. גם בחתונות בהן נשים מופרדות מגברים, אני מביט ורואה את השסע הסקסי החדש בשמלות הנשים, את הפלירטוט שלהן שלא היה".
"
אתם התל אביבים חוששים מכוחם הגובר של "גוש אמונים" וילדי הגבעות שלו, ואני רואה את מצוקתם הגדולה ואת בדידותם העזה מאי פעם. החילונים לא חברו אליהם ויש להם שותף חרדי רעוע וניסיונם המר לימד אותם שכל שותף בוגד בהם בסוף. צרובה מכל בבשרם, בגידת גדול ידידיהם, אריק שרון. אחרי 67 ראיתי במו עיניי איך נולד ונוצק 'גוש אמונים' מתוך עלבון עמוק, מרגשי נחיתות ומבדידות. מאז לא עשה דרך ארוכה כל כך".

הוא מסיים דבריו ואנו משלחים בלי ברכה איש את רעהו, כשני אקדוחניפולמוס ותיקים ועצבניים בצהרי יום. "התמונה מורכבת יותר מהתמונה הדאגנית שלכם, יושבי מישור החוף", דוחף הגרום את המילה האחרונה, בעת שאני נכנס לרכבי לשוב למישור החוף הצפוף והוא נע אל מרפסת ביתו ההררי הצופה אל השטחים.

פורסם ביום שישי 22.6.12 בטור במוסף לשבת של ידיעות אחרונות

8 תגובות על “השסע בשמלה החרדית

 1. אחת העם הגיב:

  לכאורה קשה להתחיל בוויכוח כנגד המבנה דלעיל ,שמכיל בצורה כה מושכלת את היין ואת היאנג. אבל, המכחול הקליגרפי שלי מזכיר לי משום מה תמונה של אשה שבה פגשתי בתחנה ליד הקניון ברמת אביב כששתינו נותרנו ממתינות במשך כמה דקות לאוטובוס.
  אולי קשה להאמין אבל תוך כדי אותן דקות הספקתי לשמוע מהאשה שהיא בעצם כיום ערירית בישראל : בנה האחד נמצא באוסטרליה , האחר בארה"ב ואילו הבת השתקעה כבר לפני שנים בקנדה.
  כמובן שלא הספקתי לוודא את הסיפור – אבל גם את הסיפור שמאחורי "לביבות" של שאול טשרניחובסקי עוד לא טרחתי להעמיד על… קוצו של יוד- שהרי והרי אפילו דן מירון לא מספק לנו כידוע את כתובותיהן המדוייקות של הבנות של טביה ,או טוביה החולב.ובקיצור ?משום מה קשה לי מאוד התנחם בלהטוטי ה"דעמוגראפיע" של האדון "גרום"(מלשון -גרומן?!)

 2. nachum הגיב:

  כוחם הגובר של "גוש אמונים" וילדי הגבעות שלו–8 words that sum up the problem.

  • אחת העם הגיב:

   ולמה זה נראה לי שבתגובתך יש בעיקר- פשטנות?!

   • חנה טבעון הגיב:

    יצא לי להיות בטכס השבעה של בני לצבא חוץ מלהגיד לחיילים בפירוש תהיו שהידים אמרו להם הכל

 3. אמנון נבות הגיב:

  הסכת ושמע,סרנה היקר: יד ענוגה היתה לך ברישומי אקווארל עדינים של ה"מציאות",ותחושת הבטן שלי שיותר ממה שמצאת את הדובר כאן,מצא הוא אותך מטעמים קוניקטוראליים ברורים
  לכל אדם שעיניו בראשו.הוא ודאי הדפיס את הכתוב ומתגלגל מצחוק עם חבריו בבית הכנסת
  השכונתי .אכן,הוא הצליח לטמון שפע של חומרים נרקוטיים בזריקת ההרגעה שאתה מזריק
  אל המציאות שצדה האחר כלל לא מוכר לך.ודאי לא מצד מה שמתלהט למדרגה בלתי נסבלת
  בתוך הקפוטה אל מול הממשות הפגומה והמלאה בשר גלוי וחשוף שדי בגילויו שבזווית העין
  כדי להבטיח גהינום בעולם הבא (ובעיקר בעולם הזה).היתה לי היכרות קרובה מאוד עם העולם
  הזה שמתהדר לפניך בשסע של חצאית ! מכרו לך איטריות קרות (קעלטע לוקשען) ואתה מוכר אותן לנו,בתוספת נגיעות רכות של צבעי מים מילוליים בטעם ממתיק מלאכותי.

  כנסיוב נגדי,אמליץ לפניך לקרוא את הפרק הקרוי "מעוף החתול" בחלק הרביעי של "היכל הכלים
  השבורים",(החלק הרביעי קרוי "נינגל").הוא היה במקומות האלה ושילם בעד הצלת נפשו מחיר מר.וגם אני הייתי שם.

  נראה לי,סרנה,שהגענו (שנינו) לגיל שבו אמורות בועות מראית העין לפקוע.

  • אחת העם הגיב:

   אכן , אמנון – רבים הסיכויים שיש מן הצדק בדבריך . ברם אני מקווה שגם לדעתך כדאי לשנס מותניים כדי להימנע חלילה מלהגיע אל מעבר היבוק או אל שריפת הממגורות הגדולה באחרית ימי בית שני.

 4. אמנון נבות הגיב:

  אחת העם יקירתי! אין שום צורך לשרוף ממגורות,אפשר להעביר בעלות באופן "חוקי",וזה מה שנעשה
  בפועל ממש בידי נציגיהם של 54 הנכדים במאמר.

  אמליץ לך,יקירתי,לקרוא את מאמרי אישך היקר,אחד העם,ובעיקר,את המאמר "בינה לתועי הרוח"
  כולל ה"השמטה" שכתב י.ל. גורדון,שבו כתב (1863!) שהוא מסרב להיות ציוני,משום שהוא מיטיב
  לדעת שרבנות קנאית חשוכה תשתלט על המפעל הציוני ותקרקרנו עד היסוד.

  ומכאן ואילך נשנס כולנו מתניים ברננה : נאכל מזון מיקרוביוטי,נחדל לעשן,נצא לריצת בוקר קלה,
  ואולי אפילו נצא להפגין בשדרה בגין משבר הדיור: הדירות שיבנו יפלו ביידי הנכדים של הדובר
  הסרנאי שלנשותיהם שסע בחצאית.

  הללויה!

  • אחת העם הגיב:

   אמנון יקר, אצ"ה גינצברג אכן אמר ובעיקר כתב דברים מעניינים לרוב אבל אני חושבת שעדיין מוקדם מידי להרים ידיים וחזקה עלי הבקשה- דרישה :, החזיקו יד איש ברעהו- אולי יש עוד תקווה…"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s