האדם הלבן והדלת השחורה

"זה המשחק. או שאתה משחק בו או שישחקו בך."
(סדרת הטלויזייה "הסמויה", עונה ראשונה. פרק 8.)

"בשבוע הזה שבו נתניהו, שבור לב מהחלטה לנסר חמישה בנינים, מציע לגרש 25 אלף פליטים ולעצור אלפים במחנות, תן לי לספר לך גרסה אחרת משלו לגבי "האדם הלבן" והפליטים השחורים: זה הכל סיפור של משחק בכסף גדול", אומר לי איש השטח. "אתה רואה פה, ממול, בור עם עשרים שחורים, חופרים חניון? אתה יודע מה אתה רואה? את החול בצירי הדלת המסתובבת. מעבר להסתה, למרזל ולשר ישי ולכל שנאת הזרים, כל אפריקאי שנכנס דרך הגבול המצרי, ולא דרך כמאה ושישים חברות ליבוא עובדים זרים, ומגיע לחקלאות, לבניה או לנקיון – פירושו פחות כעשרת אלפים דולר למכונת מיליארד הדולר של הסחר באדם".

"במשחק הזה של להכניס הכי הרבה זרים ולהוציא הכי מהר", אומר לי אדם שעסק ביבוא עובדים, "הכל צפוף מקורבי שלטון כמו חתונה של טייקון. מלא מקורבים. לפני כמה שנים, כשהייתי בתחום, צלצל אליי חבר יבואן ואמר: 'תעשה לי טובה, תזמין אצלי חמש מאות ראש". כי צלצל אליו "מישהו" מהמערכת ואמר לו: קח מכסה של חמש מאות. כדי להתחלק בשלל. ככה זה עובד".

מעל צרכיהם האמיתיים של חקלאים, קבלנים וזקנים סיעודיים, מתנשא מגדל הזכוכית האטום של הסחר בבני אדם. במחקר במימון הג'וינט שפרסמו לאחרונה החוקרות רייכמן וקושנירוביץ ממכון ההגירה של המרכז האקדמי רופין, הן ראיינו 196 עובדים זרים ודרכם הציצו אל נהר הכסף. מהמחקר הזה וכן מדו"ח מצמרר של ד"ר גלעד נתן מהכנסת, מצטייר היקף הרווח האדיר, הלא-חוקי, של ייבוא בני-אדם, העבדות הטמונה ורווחי הענק של המקושרים.
ד"ר קושנירוביץ אומרת לי שהן גם גילו כי חל זינוק חד בגובה דמי התיווך, בעיקר בענף הבניין – עד כדי שיא של 32 אלף דולר שמשלם בנאי שלד מסין שבא לפה. שנה וחצי ראשונות של העובד הן רק כדי להשיב את חוב דמי התיווך. הן מצאו כי בטפסים הרשמיים נרשם לרוב סכום שהוא כמחצית מהסכום האמיתי ששולם למתווך. כך הופך העובד הזר לקרבן, לשותף שקט ולעבד שתלוי במי שגבה ממנו את הכסף. החוק המגביל גביית דמי תיווך עד כ- 900 דולר אינו נאכף כלל.
בשיתוף הפעולה של זכיין ישראלי ומתווך זר, מגיעים דמי התיווך לראש לכדי ששת אלפים דולר לפליפיני – סיעוד, שמונת אלפים לתאילנדי- חממות ועד הגג לסיני- בניין. המתווך הישראלי והזר מתחלקים בסכום שנגבה, כאשר חלקו של הישראלי הוא כ-50 אחוז ומעלה. "מדובר פה במשחק עם כסף כה גדול", אומר לי החוקר, "עד שאני חושש לעורי".

הגוף שהוקם לטפל בתחום הזה "רשות האוכלוסין וההגירה" מודע ע"פ תשובותיו לשאלותי, לחומרת המצב ופועל מאז הקמתו למיגור מה שהוא עצמו מכנה: "תופעת העמלות הבלתי נתפסות". לגבי אכיפת האיסור על גביית דמי תיווך שלא כדין, "זו מתבצעת על ידי משטרת ישראל". באשר לענין המקורבים: "רשות האוכלוסין וההגירה מבצעת בדיקות מדוקדקות של זהות האנשים הפועלים בלשכות אלו".
מעל בור השומן רוחש המקורבים, אומר החוקר, נבנה בניין ההסתה, כי "הפטריוטיות היא הרי מפלטו האחרון של הנבל". ההסתה נגד זרים היא חלק ממאבקם של פוליטיקאים מקושרים לסחר בכל מה שמפריע לתנועת הדלת המהירה. משפטו של שלמה בניזרי שהורשע בשוחד ובהפרת אמונים לאחר שאישר הקצאת עובדים זרים ליזם ישראלי שהעביר אליו מיליוני שקלים, פתח צוהר לעולם סחר האדם האפל. הדלת המסתובבת מהר, ומעשירה זכינים, היא לב השחיתות, והפליטים נתפסים כמפריעים לתנועתה החלקה.

 כל המגיעים מאפריקה, אומר לי החוקר, הם "מחפשי חיים", חלק מתנועה עולמית של רעבים ונואשים  כמונו, היהודים בעבר. הבלוגר יוני אשפר מתאר היטב את הדימיון הרב שבין סיפור השחורים הבאים עתה לעלילת המהגרים היהודים בסוף המאה התשע עשרה. הם היגרו מרוסיה ומזרח אירופה לשכונות המזרחיות העניות של לונדון ומיד פרצה התססה גזענית שהגיעה עד לפרלמנט.
מייזלרים, אלי ישיים ונתניהוים בריטיים טענו אז כי "היהודים הבאים דוחקים את מעמד הפועלים האנגלי לעוני ואבטלה, יוצרים מפגע תברואתי, מביאים את ה”גטאות האוריינטליים” שלהם ללב האימפריה, נושאים מחלות ומעלים את רמת הפשיעה". באנגליה כמו כאן קמו ארגונים ויפי נפש שהגנו על היהודים וניסו לתאר את הרדיפות מהן סבלו תחת שלטון הצאר, פוגרומים וגיוס חובה לצבא. "המסורת הבריטית המפוארת של מתן מקלט לכל נרדף מחייבת אותנו לקבל את היהודים", אמרו, "כלכלת בריטניה רק תרוויח מחריצותם". וכל השאר היסטוריה.

"רוב הבאים לפה עתה הם גברים צעירים, תאבי פרנסה, בלי נשים וילדים", אומר לי החוקר, הוא איש שטח בקיא ומומחה נודע בתחומו האקדמי, שצופה כעת באזור לוינסקי ובתוצאות  חריצותם הנואשת של המהגרים. "הם הגיעו למקומות עלובים ומלאי זנות וסמים, כנווה שאנן, פתחו שם בתושיית מהגרים, עסקים זעירים של חומוס/אינטרנט/מכולת/מספרת- פליטים ורק שפרו אזור קשה. כמו בכל קבוצה מהגרת תחת לחץ, יש גם כייסים ועבריינים, אבל מעטים. לנו כשהגענו לאמריקה בתחילת המאה שעברה לא היו גנגסטרים כמו לנסקי?"

מה הפתרון?  אני שואל אותו.

"לשים קץ מידי לתנועת המטוסים של העובדים הזרים, לעצור את הדלת, או כלשון דו"ח הכנסת: "מיגור תופעת תשלום דמי התיווך עשוי להביא להפחתה מיידית של הביקוש לעובדים זרים". לסגור את הגבול המצרי כמו שאנו יודעים. אפשר להשאיר דלת עם שולחן ומישהו שיראיין מהגרי עבודה אפריקאים ויעניק אשרה רק למי שנזדקק לו. ולטפל יפה בקיימים. זרים ופליטים, שמעטים פה מאד יחסית לגל מהגרי אפריקה שמתדפק על הארצות שמול היבשת הרעבה. לשלם כמו שצריך לנשארים, להכשירם מקצועית, כך שבבוא היום ישובו לארצותיהם עם כסף ומקצוע כפי ששאפו.
חלק ישאר ויפרה אותנו כמו כל הגירה תאבת עבודה, אבל אם נקלל ונרדוף וניכלא לשלוש שנים במחנות, ונגרש טרם הרויחו לחמם, נקבל קהילה מסתתרת ולכודה, שאינה יכולה לעזוב כי ידיה ריקות. הסכנה אינה טמונה בפליטים", אומר החוקר, "אלא באותו שילוב קטלני בין חמדנות לכאוס מכוון. וההסתה נגד הזרים, אינה ריגשית/ספונטנית, אלא מתוכננת היטב ונועדה להרוג שתי ציפורים במכה אחת: להגן על הדלת המסתובבת ומקורביה ולשסות את השכונות דווקא בבת בריתן, המחאה החברתית שחשפה את מימדי ביזת הישראלים בידי ההון-שלטון. זה הכל אותו משחק גדול של כסף.

הטור פורסם ביום שישי 8.6.12 במוסף לשבת של ידיעות אחרונות

23 תגובות על “האדם הלבן והדלת השחורה

 1. אתה כל כך צודק.
  וכשמפכ"ל המשטרה אמר "תנו להם לעבוד", כי ברור שמובטלים, נואשים, חסרי משפחה ועתיד זה רע ונורא, אלי ישי האשים אותו שהוא רוצה לעשות לעצמו חיים קלים. ישי מעדיף לדחוף אותם לקצה, שיהיו שיכורים וגנבים וכל מה שהוא אומר ויהיה קל יותר להסית נגדם. אבל למפכ"ל יש שכל ישר (עזבו אנושיות, הנימוק הזה כבר לא מזיז לאף אחד) קוראים לזה מניעה. תנו לפליטים לעבוד. זה הדבר הכי דחוף. וכל הזמן מהדהדת לי בימים האלה הנזיפה של פרופסור קרויצקם מהכיתה המעופפת של אריך קסטנר: בכל מעשה שנעשה אשמים לא רק אלה שעשו אותו, אלא גם אלה שלא מנעו אותו.
  תנו להם לעבוד!

 2. יאיר דקל הגיב:

  יגאל, שאלתי את הפיליפינית שלי והיא אישרה ששילמה 6000 דולר כדי לבוא לארץ לעבוד. כלומר, הנתונים שלך נכונים.
  לא עלה בדעתי שהיא שילמה כל כך הרבה.

 3. Mati Shemoelof הגיב:

  כתבה מדויקת, וקורעת לב. תודה יגאל

 4. nachum הגיב:

  ורק שפרו אזור קשה. what a joke .they helped tel aviv

 5. יואב לף הגיב:

  תודה, יגאל. אני חותם על כל מילה שכתבת כאן.

 6. עורך: טיפול שורש הגיב:

  כן, רוצה להסביר את זה למנהיגנו סוחרי העבדים? המטרה שלהם זה להשתמש בנו כדי "לעשות לביתם" ושום דבר לא יפריע להם בזה. את ההסתה, הם מצליחים לעשות יופי, כי יש את מדיניות הצנזורה המכוונת שמופעלת בשיתוף כלל העיתונים הגדולים.
  בקיצור, לא יהיה שינוי, כי יש יותר מישי בעלי כוח שמרוויחים מזה, אלא אם כן תהיה מהפיכה, השיטה תשונה והמדינה תפעל למען האזרחים ולא ההפך.
  נקווה לראות את ביבי מבלה עם מובארק את שארית חייו בכלא

 7. liorgimel הגיב:

  תודה. עצם הפירסום של טור כזה בידיעות הוא אולי הידיעה המשמחת היחידה בנושא ששמעתי בזמן האחרון.

 8. nina ramon הגיב:

  מזעזע ומקומם ובלתי נתפס.
  תודה על הכתבה

 9. אופטימיסט הגיב:

  כמה יפה וכמה נכון.

  יחד עם זאת, ישנה אוכלוסיה גדולה שחוששת מהפרת המאזן הדמוגרפי. ובמילים פחות אקדמיות, חוששים לאבד רוב ברור יהודי על פני זמן. עשרות אלפי ואולי בעתיד מאות אלפי הפליטים עשויים, יחד עם צפי של שיבת פלסטינאים מסוימת עם הסכם שלום, יחד עם קהילת הזרים הקיימת, ויחד עם הערבים הישראלים, להשפיע באופן כזה שרוב המדינה יהיה בנוי מלא יהודים. וזה בסדר גמור לאנשים מסוימים ומאיים מאוד לאנשים אחרים (אנא אל תשפטו את תפיסת האיום בדיוק במידה שאינכם שופטים את הילד שלכם החושש לקפוץ מסולם. דווקא הסולם פחות ריאלי, ולעומת זאת עבור קהיליות שגורשו מביתם על ידי הסביבה הנוכרית, ועבורי, הזיכרון ברור מוחשי ומאיים).

  אנגליה רחוקה, ודאי היתה רחוקה בתקופה המצוינת במאמר, משינוי של המאזן הדמוגרפי שלה. לכן ההשוואה אינה על הפרק.

  מתמיה ולא מתמיה אותי לראות שוב ושוב, כיצד אנשי זכויות אדם מתחתנים בקהילותיהם, משיקים כוסיות באירועים של דומיהם, חולקים כתבי עת עם חבריהם, ורובם ככולם אם לא כולם ממש אינטלקטואלים, יפים, נכונים, רהוטים, מהמעמד הגבוה חברתית ומהמעמד הבינוני כלכלית. הם לא יתחתנו עם פליט, עם אתיופי, עם ערבי. לרוב גם לא עם מזרחי אותנטי (כן עם מזרחי אינטלקטואל, יפה, נכון, רהוט, מהמעמד הגבוה חברתית או כלכלית. מנטש.). אבל הם כן יהיו בעדו.

  זה יפה. אולם יגאל, דומיך לפחות, אם לא אתה, מקיימים את זה רק בסיר מרק בלוינסקי או במאמר מלוטש באינטרנט.

  וזה כדאי לכם. המחיר קטן, והתמורה גבוהה.

  אין בזה ממש.

  אבל התגובה שלי קשה מדי. הדיסוננס גדול מדי. גדול מדי.

  הפער בין מה שהכותב או דומיו חושבים על עצמם לבין התנהגותם הנגלית גדולה מכדי שיוכלו לתת לכך את דעתם. קום. התחתן עם סודני. קום חתן. התחתן עם ערבי. אמץ את האימוץ אל חיקך. שפוך את סירי המרק והתחתן עם אתיופית. האהבה שלך עולה עשרות מונים על המרק שלך.

  • יגאל סרנה הגיב:

   מה הקשר בין מה שכתבתי פה לחתונתי עם אתיופית? מה הקשר בין ניצול וחמדנות לבין הענין העדתי פה? האם טענתי פה טענה שקשורה לעדה? האם קראת בכלל את שנכתב?

   • אופטימיסט הגיב:

    אין קשר ישיר.

    אבל הקשר מתבקש, ובלעדיו אין משמעות לקבלת הפליטים. קבלת פליטים משמעה הפנמה שיחיו בתוכנו, איתנו. כמו הגר. כמו ציפורה, כמו רות. לא כמו מוסלמית ברעלתה בברלין.

    וגם אני לא דיברתי על עדה, דיברתי על קבלה.

    אם אין קבלה, אין טעם באפולוגטיקה על עקבות הכסף בהקשר הפליטים, כי כך או כך לא נוכל לקבלם באמת. את מטחנת הכסף יש לעצור בכל מקרה, גם טרום הפליטים.

 10. גלעד נתן הגיב:

  שלום רב
  אני רוצה להבהיר נקודה שחוזרת ועולה. תופעת דמי התיווך היא תופעה מכוערת אבל לראשונה השנה ולאחר שנים ארוכות ניתן לומר כי מדינת ישראל נאבקת בתופעה בצורה יעילה.
  במהלך 2011 נחתמו הסכמים בילטראליים עם תאילנד וארגון העבודה העולמי לגבי גיוס עובדי חקלאות בתאילנד באמצעות ארגון העבודה העולמי. כל העובדים התאילנדים שיגיעו מעתה לישראל יגוייסו באמצעות ארגון העבודה העולמי ולא אמורים לשלם דמי תיווך. אם גם ארגון העבודה העולמי יהיה מושחת, זאת תהיה בעיה חמורה ועצובה, אבל ניתן לקוות שבענף החקלאות התופעה מוגרה.
  בענף הבניין נחתם הסכם בילטראלי עם בולגריה ואמורים להחתם עם מדינות נוספות במסגרת ההסכם שנחתם וההסכמים שיחתמו מדינות המקור אחראיות על גיוס העובדים ולא חברות כוח אדם פרטיות. אפשר להניח גם במקרה זה שלא יהיו יותר תופעות של דמי תיווך.
  המדינה פועלת להסדרת הגיוס וההבאה באמצעות הסכם בילטראלי גם של עובדי סיעוד. בתחום זה לא נחתם עדיין הסכם.
  השלמת חתימת ההסכמים הבילטראליים אמורה למגר או לפחות לצמצם צמצום משמעותי את תופעת דמי התיווך ובכל מקרה את הרווח לגורמים בישראל. במקביל להסכמים צריך לזכור את העבודה הטובה של משטרת ישראל ושל זרוע סער בה במאבק נגד גובי דמי תיווך, מאבק שהניב פירות בשנים האחרונות.
  תודה
  ד"ר גלעד נתן

  • גיל הגיב:

   איך אפשר לטעון שישראל נאבקת בתופעה בצורה יעילה ?
   * עדיין אין הסכמים לגבי העובדים הסיעודיים (שהם רוב העובדים הזרים החוקיים בישראל).
   * עדיין אין הסכמים לגבי רוב העובדים בתחום הבניין.
   * אתה מניח שאם יש הסכמים והמדינות יטפלו ולא חברות פרטיות אז "אפשר להניח גם במקרה זה שלא יהיו יותר תופעות של דמי תיווך." ומתעלם מכל מה שידוע על דרך התנהלותן של מדינות רבות מאוד בעולם בהקשר הזה.

   כבר עשר שנים שמדינת ישראל טוענת שהיא נאבקת בתופעת דמי התיווך. פעם דיברו על 1,500$ דמי תיווך. היום מדברים כבר על 6,000$. כמה גובי דמי תיווך נעצרו בשנים האחרונות ? כמה הועמדו לדין ? כמה הורשעו ? מה היה גזר-דינם ?

   לא צריך לדעת הרבה כדי להבין את המצב. מספיק לראות כמה שר הפנים הנכבד נרגש ונרעש לקדם מדיניות שאין בה שום הגיון גלוי, כדי להבין שיש הגיון נסתר – אותו הסביר היטב יגאל סרנה.

   • אחת העם הגיב:

    אני שמחה שלא רק לי אין מנוח בגלל העניין של העבדות המודרנית שפורח לעיני כל בסביבותיו של "הר הרצל". לא מזמן פרסמה עפרה בג'יו ב"הארץ" תרגום של כתבה של סופר /עתונאי טורקי שבה יש ניסיון לתיאור של הנצלנות של איכרים יהודיים כמעסיקי – עובדים בלתי יהודים בראשית המאה. וקל כמובן להתנער מהתיאור הקשה של הנצלנות בשיטת "על דאטפת אטפוך" אבל בעיני לפחות העניין העיקרי הינו מצוי גם ובעיקר בהתעלמות הנפשעת מעניי עירך – למשל, כפי שהיו מוכנים לפחות בחלקם להיחשף בהפגנותיו של הקיץ האחרון ויש לי רושם שגם יגאל סרנה חושב ש"בהמולת הגירו" הנוכחי משליכים כעת "עצם" דמוי מוצץ לתינוקות וכל זאת כדי לשמור על הטטוס קוו של המוסעים על חשבוננו ב"וולוואיהם ".

 11. אחת העם הגיב:

  אחת העם תוהה:
  ממש לא ברור לי מדוע כדאי וצריך לסבך דברים פשוטים על ידי מלכודות מילוליות שמוצאות הבדלים במקום שאינם ומציבות משוואות במקום שאינן אפשריות. מדינה איננה מורכבת רק מכך וכך זוגות פחות או יותר נשואים ולכן ממש לא הבנתי את האפוס שניסה כאן מישהו להעלות על נישואים כאלה ואחרים בין מי שכונו בזמנו ע"י קימרלינג המנוח כ"אחוס"לים" לכל מיני "ערב רב".
  וזאת כשם שממש לא ברור לי מדוע לא הושלם בזמנו הפיתוח הנדרש של יחידות בריאות וסיעוד לאותם טיפול/י בית שעשויים ,כידוע להשאיר יותר ויותר מטופלים מסוגים שונים בין בני משפחותיהם ובקהילה .
  ומה כן ברור לי? שישראל תמשיך כנראה ,לאורך ימים ,אם רק תצליח ,כמובן -לגחך בזחיחות על כל מיני אמנות והסכמים בינלאומיים שבהם נקבע כיצד יש לשלם שכר עבודה לעובדים כאלה ואחרים. כך קורה שדווקא בני העם שבתורתם הקדומה יש התנערות מעבדות ,כי "…לי אתם עבדים…" מנסים ליצור מדינה מודרנית שתתבסס על עבדות , ניצול והתנכרות לזולת.

 12. אופטימיסט הגיב:

  אחת העם,

  העבדות אותה את מציגה תימשך בגלל הדיכוטומיה המוכרת בחברה שלנו. וכל עוד צבע ומראה ושפה ומבטא יהיו מזוהים עם מעמד של עבדות למשל, העבדות שלו תימשך.

  לכן רק היתוך יפרום את כבלי העבדות.

  ואם נכון כי רק היתוך (כמו נישואים) יפרום את כבלי העבדות (של הסודנים או הפיליפינים למשל), והיתוך לא יהיה, אז מדוע להביא לפה עוד מאות אלפי נתיני עבדות? כדי לשמר את מעמד העבדים?. ואם לא יהיה היתוך, יהיה סיכוי לקבוצת הסודנים להיות המעמד החברתי הגבוה הבא, במאות השנים הקרובות? לא.

  את עצמך לא תזמיני אותו לערבי שירה, אז במה הועלת? בזה שאיפשרת לו להיות פה עבד?

  באמת לא ברור לי איך יוצאים מפלונתר לא מילולי מעין זה. ולך? יש לך דוגמאות מקלות?

  • אחת העם הגיב:

   בהחלט יכול להיות שיש בחברה הישראלית עוד ועוד משברים או נושאים שעליהם ניתן לכתוב. אבל נראה לי שכאשר כותרת של כתבה עוסקת בנסיונות להאיר את תהליכי ההגירה הלא חוקיים שישראל (כמו גם מדינות אחרות!) מתקשה להתמודד איתם -לא כדאי שנתרגל לפרוץ את הכותרת ולתעסוק באותם גילויים של גזענות שמיוחסים לאחוס"לים ושאתה מעוניין כנראה שנתרכז בהם .

   • אופטימיסט הגיב:

    מסכים איתך שהכותרת חשובה מכדי שאטה אותה. ארד מזה. (אגב, אני לא עסוק כל כך בגזענות כמו שאני חושש לעתיד הפליטים אצלנו. עוד חמש שנים נעסוק בהפגנות לעצירת גירוש ילדי פליטים שלומדים בגנים שלנו)

 13. אמיליה הגיב:

  חזק מאד.
  עצוב מאד.

 14. ענתיאה הגיב:

  "ורק שיפרו אזור קשה"? איזו חוצפה.
  מכאן שתושבי האזור, שמתלוננים ומפגינים וזועקים הם סתם בכיינים, עיוורים וחירשים, שעיניהם סומות מראות עד כמה הפליטים תורמים לחייהם ולשכונת מגוריהם.

  • עזר הגיב:

   ענתיאה יקרה..

   תושבי האזור (כפי שאת קוראת להם:) הוסטו על ידי גורמים בימין הרואים בהם, מה לעשות, לא יהודים. ואז יום של כתבות בעיתונים בסגנון הזרים החוצה (סיגנון שהופיע לצערי גם בעיתון הארץ) שיכנע את כולם כי מדובר במכת מדינה. גם המשטרה הצטרפה והתחילה לעצור כל אריתראי שראו . התוצאה היא פיתאום אחוז גבוה של אריתראים עצורים.
   יש ביניהם גם עבריינים. יש ביניהם גם כאילה שחומסים נשים וגונבים ומבצעים שודים. אבל, אלה מיעוט.
   אני לא אטען שצריך להבין אותם. אני חושב שמי שמבצע עבירה בישראל צריך להענש עליה. אבל אני גם חושב שאסור שהאנשים האלה יקבלו פיתאום עיתונות שלילית ואז, יצוצו כל מני ישראלים שחושבים שמור להתעלל הבם. להכות בהם עם ברזלים או קרשים.

   שימי לב להבדל בין ביריונות לשמה לבין זרים עובדים. להבדל בין הפגנות שמתדרדרות למכות לבין תלונה מסודרת על תקיפה.

   תודה

   עזר

   • אחת העם הגיב:

    ההערה הבאה אולי כמעט ולא קשורה בכלל לדיון על הגירה בלתי חוקית. אבל נדמה לי שאחד התנאים החשובים ביותר של הזכות לאזרחות מלאה במדינת- חוק מודרנית מצוי ביכולת להבחין בנסיונות של הסתה -גם אם ההסתה נעשית במתוחכמות.אזרח אמור לגלות כושר עמידות בפני הסתות בין אם הן מגיעות כגשם נדבות של תעמולה מצד השלטונות ובין הללו הן הסתות ,שובות נפש ,שמגיעות מסתם "קורפורלים" ,כמובן ,באותה שעה שבה עוד לא תפסו את השלטון…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s