אוטם שריר הלב ששמו ממשלה. אבא והממלכה החדשה

אבא, אני תוהה עכשיו – לו חיית, ההיית מכיר את הארץ אותה סייעת להקים?

תמיד היית ישראלי אוהב וביקורתי. לא אוהב עיוור, אלא אוהב מתון ומתקן, חד עין, שרואה את התקלות אבל מכיר בכל ליבו בערך המקום. ישראלי מהזן שחש כי הארץ שלו היא, אך לא כבעל בית אלא כשותף שהאחריות לגורלה מוטלת גם עליו. אזרח פשוט, שעניינו הפרטים הקטנים.

תמיד סגרת ברז שנותר פתוח באיזו חצר, והתקשרת לעירייה לדווח על תקלות ומפגעים. בלי כוח או סמכות, פעלת ע"פ חובתו של אזרח נאמן גם מול פקידים בטלנים או קשי לב. רשמת לעצמך את שמם ודאגת כי יבצעו את המוטל עליהם כהלכה. היית מורה ומחנך, מומחה גדול ללשון ודקדוק ולפנייה אדיבה אך תקיפה לגופים ביורוקרטיים עקשניים ונבזיים. איש מחאה שקטה היית, דור או שניים בטרם פרצה מחאת ילדיך ונכדיך.

האם היית מזהה, אבא, את ממלכת יהודה החדשה? היית מכיר את נסיכות הגז של יש"ע, זו שקמה על חורבות ישראל שלך?

כבר בהתחלה הבחנת, אבא, בפגמים ובסדקים שדרכם חדר הרוע. כשראינו יחד ברחוב רכב מפואר, אמרת תמיד "עולם תחתון". כאילו ידעת בבטחון של איש ישר כסרגל, שעושרו של העשיר מורכב תמיד מעוניים של עניים רבים. תיעבת את החמדנות, תאוות הבצע והכוחנות. מאסת בגולדה מאיר העיקשת זמן רב בטרם הבינו רבים עד כמה היא מזיקה. רחקת מאוד מאהדת סטלין של הקומוניסטים ובו בזמן סלדת מתשוקת ארץ ישראל השלמה ומהדמגוגיה הפופוליסטית של בגין וחבריו.

תמכת בכל נפשך בזכויות העובדים, אבל בהסתדרות זיהית גוף חזק ואינטרסנטי מדי. שנאת יד קשה ואלימות, וידעת כי ללא שלום ופיוס עם שכנינו לא יתקיים המקום הזה. גזענות, איבה או בוז לזר ולשונה לא חדרו אל ביתנו. “אם יש אלוהים – הוא רוצה שתהיה בן אדם", כך אמרת תמיד. לא האמנת באלוהים אך למדת תלמוד לצד ספרות כללית, כמין מקור חכמה ביתי.

אני משער מה היית אומר על שר חוץ כמו איווט ליברמן: מזרה אימה וחשוד בפלילים, בז לעולם הרחב ותומך בפוטין ומרעיו. יכול אני לנחש מה הייתה דעתך על הברוטליות והחמדנות, זימת הכסף והחזירות שהשתלטו על הכל, על אוספי הבקבוקים התשושים המחטטים באשפה לצד רכבי הלקסוס השחורים. מה היית חושב על קנאי יש"ע שחותרים לשים ידם על כל הארץ לאחר שנוכחו כי בדרך תקינה וחוקית לא ישליטו את דעתם.

אבא, מה היית אומר לו ראית חייל יורה למוות מטווח אפס במפגין לא חמוש? על ההשתלטות האלימה על בית המשפט העליון? על הכנסת, על גל החקיקה האלים החובט למוות בתקשורת ובחופש הדיבור?

מה היית חושב על אותו אוטם שריר הלב ששמו ממשלה, על שר המשפטים נאמן, שידו הערמומית בכל, על רפיסות היועץ המשפטי ויינשטיין ועל אותם חברי כנסת שממיטים עלינו פוטש פרוע שיהפוך את הדמוקרטיה שכה כבדת לדיקטטורה סובייטית נלעגת?

אני מדמיין ארוחת ערב משפחתית, רדיו ישן משדר במטבח את החדשות, ושנינו מדברים על הדרך שבה חושפת מחאת האוהלים את קשר הדמים בין הון, שלטון ובטחון ועל גל החקיקה העקום שכולו בהלת הגנב שנתפס בקלקלתו. מזל גדול הוא, אני מנחם את עצמי, שכל זה נחסך ממך, אבא. שלא נאלצת לדעוך, שבור לב, מול מראות ההרס.

12 תגובות על “אוטם שריר הלב ששמו ממשלה. אבא והממלכה החדשה

 1. מיכל בידרמן הגיב:

  יגאל רשימה מצוינת -מזדהה עם כל מילה
  מיכל

 2. עאמר הגיב:

  אחד הדברים שקראתי לאחרונה שהייתי חייב להגיב ולתמוך ולהראות הזדהות.
  מעניין אותי לקרוא דעותיך על עוד דברים ונושאים, אבל בהמשך..

 3. amitgoldenberg הגיב:

  יפה

 4. אורן הגיב:

  מזדהה. כאילו כתבת לאבא שלי, בן 89, שעדיין בין החיים

 5. מיכאל הגיב:

  תודה יגאל

 6. moonset הגיב:

  פוסט מעולה, רבות חשבתי על דרך להעביר את המצב שלנו כי נראה שאף אחד לא רואה, כלומר כל האנשים שאני מכירה רואים ומפחדים ולכן רובם כבר מצאו דרך להקים חיים חדשים מחוץ לגבולות הארץ אבל איך גורמים למי שנמצא כאן לראות כי נראה שכולם עיוורים.

  הפוסט עושה זאת בדרך נפלאה, אבל לצערי כנראה שזה לא מספיק, אני אצטרך להמשיך לחשוב.

  בקרוב שהמצב יחמיר אני רק יכולה לקוות שאנשים יתעוררו באמת.

 7. שולמית אפפל הגיב:

  מה היה כל כך דחוף לפרסם את הרשימה הזו על אבא שלך אחרי האסון שפקד את חברתך
  ומיד אחרי ההלוויה של אביה. כמה אטימות יש במעשה הזה וסחיטת רגש ורחמים עצמיים.
  אנחנו מתביישים בך! והגיע הזמן שתקח אחריות כלכלית על חברתך, קח עבודה שנייה תהיה גבר ותפרנס אותה ולא את בתי הקפה שאתה בוהה בהם לילות כימים.

  • igalsarna הגיב:

   יכולתי למחוק את האיוולת הזאת אבל אענה. הרשימה פורסמה בעיתון שבוע אחרי שנכתבה. ולכן יצאה בצירוף מיקרים. אם את מוצאת בה רחמים עצמיים, אז מצאת. אלו רחמים על כולנו. ובאשר לענני עם חברתי. אנו חיים במאה ה21 וכל שנעשה נעשה על דעת שנינו.ובאשר לבתי הקפה, אמי פעם חשבה כך. עבר לה. הם חדר העבודה הכי יעיל שלי.

   אשמח להכיר את קבוצת המתבישים בי.

  • שולמית, אם מצאתי לנכון להגיב פה בעיצומה של ה"שבעה" על אבי ז"ל, כנראה שתגובתך באמת זעזעה אותי. את הרשימה על אביו של יגאל קיבלתי ממנו לקריאה ראשונה בדיוק יום לפני שנודע לי לאסוני על מותו הפתאומי של אבי. צירוף המקרים אכן מצמרר, אבל זה כל מה שהוא: צירוף מקרים. המאמר פורסם, בעוד צירוף מקרים, ביום בו התקיימה ההלוויה (לעיתים מאמר יכול להתפרסם יום למחרת שיגורו לעיתון, ולפעמים זה לוקח שבועיים). שני עמודים לפני המאמר של יגאל בעיתון של יום רביעי נמצאת מודעת האבל על אבא שלי.
   נכון, נורא.
   אבל צירוף מקרים מוחלט וכל השאר שטויות שטווית לעצמך בלי קשר למציאות. והפרנסה שלי היא הבעיה שלי בלבד ולא של יגאל או אף אחד אחר. ואם כבר להתבייש, אז על המחשבה האנכרוניסטית והשובניסטית לפיה מישהו צריך "לפרנס" אותי, כאילו אנחנו לא במאה ה-21 וכאילו שחרור האישה לא קרה מעולם.
   ודבר נוסף: נחמה גדולה היא לי, לקרוא את המאמר הזה של יגאל עכשיו- משום שאביו ואבי היו שניהם טיפוסים דומים מבחינות רבות: אזרחים טובים, שוחרי שלום, אהודים על הבריות ונוגעים ללב בדרך מעט מצחיקה, "חנונים" מושבעים שמצאו בקריאה ובלימודים את מקומם. רק שלאבא של יגאל היה אומץ וקשיחות להיות מורה וללמד בכיתה, ואבא שלי היה רך מכדי לעמוד מול קבוצת תלמידים או להתמודד עם ענייני משמעת.

   ורק מפני שבסופו של דבר יש בתגובה הלגמרי משונה שלך (באמת לא מתאימה לך, שולמית, וגרמה לי לחשוב לרגע שאולי מישהו פרץ לחשבון הוורדפרס שלך) השתתפות בצערי – אני מודה לך בכל מקרה.

 8. יעל ארדמן הגיב:

  היי יגאל

  תודה על מאמר נפלא

  כל כך מדוייק התיאור של איז'ו, החזרת את דמותו אל מול עיני
  מה באמת היה אומר על כל אלה ?????

  אני חושבת שטוב שכל זה נחסך מאביך ומעוד הרבה אזרחים טובים
  שפעלו למען בנייה ותיקון המדינה כדי שתהיה טובה יותר למעננו ולמען הדורות הממשיכים.

  מתגעגעת לתקופה ההיא.

  יעל

  ניחומיי לנועה על מות אביה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s